Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ošetření betonu před pokládkou PVC

Zdravím, po delší době bych měl zase dotázek. Chci si pokládat v rodinném domku sám PVC a mám udělaný betony na podlaze, sádrokartonáři mo ho samozřejmě trošku rozšlapali. Jde o to, že jsem ten beton měl hladkej jako led, ale teďka jsou cítit kamínky a když se na tom otočím v botech, tak drolím další kamínky. Nechtěl bych aby mi to pod tím pVC dělalo nějakou paseku, ikdyž počítám s penetrací a pak lepidlem pod PVC. Myslel jsme, nějaký betonový potěr a jen to válečkem rozmatlat, nebo něco takového? Nivelačka se mi dělat snad ani nechce a přijde mi zbytečná, když ty betony jsou jak když střihne. Díky

PVC vyžaduje dokonale hladký povrch. Jestli jsou betony rozšlapané a ještě ke všemu se vydrolují, tak to moc nebudou jako když střihne. V tom momentě je nivelčka naprosto nezbytná! Tedy leda že byste chtěli za čas mít na PVC vykreslený každý kamínek z toho betonu.
Kdybych viděl podlaháře který si přede mnou troufne na tohle položit PVC, ženu ho klackem nejmíň do Západního Německa.

To jsou mi vyhlídky. Nemám zkušenost s nivelačkou, Normálně to rozmíchám v kýblu, jako lepidlo, akorát, že to bude asi hodně řidký a pak to jen roztahám a nechám zatvrdnout a ono se to samo srovná? Jaká vrstva se toho dává? Když se toho dá třeba tak - 2-3 mm, nebude to praskat? Myslel jsme, že se ten povrch zatáhne penetrací a pak lepidlem na PVC.. Díky za odpovědi

Podklad je potřeba důkladně zamést, napenetrovat penetrací stejného výrobce jako nivelačka, nechat zaschnout a poté vystěrkovat nivelačkou. Nivelačka se vyleje na beton, roztáhne se nejlépe podlahářskou špachtlí (cca 40 cm široká), ale dá se i plastovým hladítkem. Po roztažení hladítkem je ještě třeba stěrku zvlášť u větších vrstev odvzdušnit speciálním válečkem viz obr.

[valecek-nivelacni.png]

V klidu můžete nalít vrstvu 2-3 mm, praskat nebude. Na to je přece stěrka určená. Stěrky se používají pro tloušťky 0-10mm, 0-30mm a třeba i 0-50mm.
Při míchání a aplikaci je nezbytné důsledně dodržovat návod výrobce. Je napsaný na každém pytli. Stěrka se zpravidla namíchá s přesně odměřeným vody, pár minut se nechá odstát a po opětovném promíchání se aplikuje. Zdůrazňuji odměření vody. Jestli je v návodu napsáno 4,5 litru vody na 25kg pytel, použije se přesně 4,5 litru, ne víc, ne míň!! Přesný postup a množství vody se pochopitelně může podle výrobce lišit.

Obecně je zapotřebí beton vystěrkovat. Samonivelační je moc drahá, stačí normální, najdi si firmu Vatlach. Beton napřed vysát, potom natáhnout stěrku.Kus sololitu uřízni na strojové pile, cca 30-40 cm, absolutně rovně. Tím to jako špachtlí vystěrkuješ. Po zaschnutí velmi hrubým šmirglem vybrousit, vysát, namazat lepidlem ( zubovou stěrkou) a až bude lepidlo na povrchu zasychat, začne se dělat kůrčička, položit lino. Jinak dělá lepidlo boule, když to přitlačuješ. Druhá nebo třetí místnost už bude jak víno!!! S.

Kristapána to je rada nad zlato!! Na základě podobných rad tady potom řešíme odstraňování průserů. To se má chudák prasit s nějakým uřízlým sololitem, učit se na dvou místnostech, dodrbat je aby až třetí nějak vypadala? Nemohl by se doject vyučit k vám? Krom toho jaký je závratný rozdíl v ceně Unirovnal (jakási obyč. stěrka.. nechápu to) a Samorovnalu (samonivelační stěrka), obé Vatlach, za 15,60, resp. 15,68 Kč/kg >> cca 390 Kč za pytel? Rozdíl činí celé 2, slovy dvě koruny... Na tomto shopu lze pytel nivelačky pořídit už od 199 Kč. Do takové bych ale nešel. Osobně bych volil mnohokráte prověřenou kvalitu v podobě stěrky Mapei, či Botament.

Líbí se mi Tvoje rozhořčení, pláčeš hezky, ale na špatném hrobu. Vycházím z vlastní zkušenosti a z toho, že podle dotazu jde o člověka, který s pokládáním nemá zkušenosti. Možná že Ty na co sáhneš, to umíš hned a perfektně, ale my ostatní se to holt musíme někde naučit. Princip je v tom, že je zapotřebí použít podlahářskou stěrku, ne betonovou mazaninu, která se časem určitě rozšlape a rozdrolí. Máš pravdu, že cenový rozdíl je minimální, ale zase jde o to, že i samonivelačku je třeba něčím roztáhnout. Nebo snad myslíš, že ji stačí nalít do prostředka místnosti, a ona si s tím už poradí sama? Dost bych se divil. Proto ten sololit. Samozřejmě, dá se použít cokoli, hlavně aby to bylo perfektně rovné. Hraběmi by to asi šlo dost blbě. A líbí se mi, že mě sprdneš za moje zkušenosti, ale jak to má chudák udělat, to mu neporadíš. Tak prokristapána, vzpamatuj se! S.

Mám normálně natahovák na štuk, tím to roztahám to je v klidu a co dilatční páska seříznutá s betonem? Mám ji tím přejet nebo ne? Al epořád přemýšlím, jestli to není zbytečný, jestli by to nestačilo napenetrovat a pak jen nějakou barvou na beton zatřít a pak na to nalepit PVC

Nejsem odborník, ale předpokládám, že tam nebudou velké díry. Kamínky se dají dočista vymést a pak není co by se vytláčelo do lina. Sám jsem zápasil s velkými nerovnostmi a hrubou betonovou podlahou. Vymetl jsem a položil 5mm desky Hobry, která případné nerovnosti vyrovná, navíc PVC s filcovým podkladem k tomu sedne tak, že se nepohne a není třeba ho lepit, pochoz příjemnější, vyšší tepelná i zvuková izolace.
Balík se 7m2 stojí kolem 350,-

Tak dobře...
"...chlapík co mi dělal podlahy..." pochopitelně nepřizná že beton zprasil a navrhne zaručené a hlavně levné řešení. Měl bych obavu, aby to nedopadlo stejně jako s betonem. Kdyby byl beton v pořádku, nebude se pelešit. Zeptal bych se ho kam dal cement když ne do betonu. No a když už se tedy něco podělalo, snažil bych se alespoň nápravu udělat pořádně a poctivě. Že to tentokrát bude stát nějakou korunu, o tom není pochyb, rozhodně bych ale nevymýšlel znovu nějaké levné rádobyřešení.

Dělali podlahy takovým čerpadlem s násypkou, do každé násypky dali cement, nevím jestli dávali na jednu násypku pytel, nebo dva to bych kecal, pak to natankovali do baráku, tam to udusali a pak tam jeden na takové židličce a takovým hladítkem to uhladil do zrcadlova. Ty betony byly fakt jak led ( hladký a tvrdý ), nemělo to chybičku, Problém nastal když na něj vlítli po 14. dnech vlítli na štaflích sádrokartonáři, Je přesně vidět, kde se pohybovali, tam ta hladká vrchní vrstva není a je tam pórovitej beton, řeknu třeba jako když ho jen strhneš prknem, nebo latí, prostě není uhlazenej, to je celej problém, nejsou tam jako dolíky nebo jak bych to řekl. POkusím se to nějak nafotit, když by tohle vysvětlení ještě nezabralo......

Ta hobra pod pvc je velmi dobrý nápad,ale je nutné ho k sobě přesně pasovat a zatmelit pěnou a spoje přebrousit.Doma ani není nutno lino lepit,jen tam,kde je velký provoz.Je nutné ovšem nechat distanci kolem stěn,jinak,když se lino opře,udělá bouli.Přílepené lino nedilatuje.
JABRAKA