Domící drtič pet lahví
Nevíte, kde bych sehnala mechanický drtič pet lahví na domácí použití? Jednou jsem ho někde zahlédla - něco jako píst - ale od té doby na něj nemohu narazit. Díky
Nevíte, kde bych sehnala mechanický drtič pet lahví na domácí použití? Jednou jsem ho někde zahlédla - něco jako píst - ale od té doby na něj nemohu narazit. Díky
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
A nebude to spíš lis než drtič? Google nic nenašel??
JJ, je to lis, díky. To slovo mě nějak nenapaslo, to je tím dusnem, alespoň tedy doufám.
Já používám tzv. dekompresní lisování pet lahví. U prázdné láhve povolím uzávěr, láhev položím na zem a pravou nohou na ni šlápnu. když ji zploštím do požadovaného tvaru závěr utáhnu a podtlak ji udrží ve zploštěném tvaru. Někdy, když se na to fyzicky cítím, tak vynechávám etapu pokládání a šlapaní a přímo po povolení zátky roluji lahev okolo dna při čemž ji současně mačkám. Po zarolování uzávěr utáhnu. Tato metoda má tři výhody. 1. Nezavazí mi v kuchyni další udělatko a lze ji použít i v přírodě a na cestách. 2. Nepoužitím lisu ochraňuji přírodu, protože suroviny a energie potřebná k jeho výrobě a následné likvidaci zvětšují mou ekologickou stopu.3. Udělám něco pro svoji fyzičku. Je spočítáno, že kdybych takto zlikvidoval 286 lahví denně, není nutno kupovat žádnou z inzerovaných fitnes aparatur. S tím opět úzce souvisí bod2.
Já su líné a tak na to nešlapu - lisuju to mezi kolenama, ještě trochu přihnu vršek, aby se vyfóknul vzduch aj v tom zbytku a zašróbuju. Naházím do igelitky, plnó igelitku vysépnu do kontyša na plast.
Dycky mě trocha hne žločó, když vidím ty hromady petflašek, kartonu a skla v komunálním odpadu. A ty kontyše na tříděné odpad só enem 50 metrů vedle. Ale jak to řekl kámoš - "no právě, je to 50 metrů". Ludry líný.
Já sem taky línej tak flašky nesešlapávám vůbec, akorát jí hodím na chodbu do bedni a když jí uvidí moje žena tak jí sešlápne.
A co myslíš, že se dělá se tříděným odpadem? Protože nejsou peníze na rozvážení na různá místa, smíchá se to vše zpět a odveze na skládku. Jen se to neříká lidem, aby nepřestali třídit. Bohužel, to není vtip.
To je pravda! Taky jsem to s hrůzou zjistila.
U nás přijedou popeláři a všechny kontejnery (papír, sklo, plasty) taky sesypou do jednoho auta a odvezou.
Koukám, že tady ty fámy z neznalosti dost nabořují smysl třídění. Já především nechápu, proč není jeden kontejner, asi je to kvůli lidem, aby jim to nepřišlo tak divný. Ano, opravdu se to sesypává, aby se ušetřila nafta za svoz, on totiž není problém papír/sklo/plast roztřídit v automatických třídičkách a taky se tak děje. Tento tříděný odpad se na skládky nevozí (to pochází asi z té informace, že to sesypou do jednoho auta - pro neználého - co jiného by s tím asi teď udělali...). Je to docela dobrý kšeft. Možná by to chtělo nejdřív něco vědět o recyklaci a vůbec zpracování takových materiálů. Než vypouštět informace tipu: "jedna baba povídala a já si to ještě blbě upravil k obrazu svému".
No a ještě spousta svozových vozů má v nákladním prostoru roztříděné kóje (typicky třeba sklo bílé a barevné), takže to, že se to sype na jednu korbu, vůbec nic neznamená.
No, ovšem málo lidí ví, že pokud sníte např. jogurt, musíte kelímek ještě pořádně vymýt, aby byl zařazen do recyklovatelných plastů. Bez vymytí jde do směsí.
Nemusi. Vymyti si zajisti recyklujici firma.
http://www.jaktridit.cz/cz/rady-a-tipy/otazky-a-od povedi
Mylné názory:
"Není pravda, že ... do kontejneru mohu vhazovat špinavé kelímky od jogurtů, másla a jiných potravin a nevymyté plastové obaly od kosmetiky.
Pokud v obalu zanecháte větší množství potraviny nebo kosmetiky, znehodnotíte jimi obsah celého kontejneru a mnohdy i znemožníte jeho další zpracování. Drobné znečištění obalů ovšem nevadí. Stačí tedy, když potravinu dojíte nebo z kelímku vyškrábnete a zbytky kosmetických přípravků jako jsou mýdla, šampony či krémy vypláchnete vodou. Zbylé nečistoty budou odstraněny při dalším zpracování obsahu kontejneru."
Teď jde o to, co je větší množství a drobné znečistění.
Ano, ale v žádném případě není potřeba kelímek od jogurtu pořádně vymývat, jak tvrdils ještě o dva nebo tři příspěvky výše. Mimochodem abychom nebyli úplně offtopic, tak se na uvedených stránkách taky píše:
Taky šlapu. Za nějaké drtící udělátko bych nedal ani stovku, natož (až) tisícovku.
---
U nás na dědině máme propracovaný systém třídění odpadu. Fasujeme od obce zadarmo barevné pytle a jednou měsíčně je svoz ("rychlá rota" z MNV): papír, plasty, tetrapacky. Akorát jsme tu měli jedno hovado (spisovatel z Rakouska, žijící zde v pronajatém baráku) a ten nechtěl platit ani popelnici a PETky pálil v humně. Naštěstí už pašol v čort
Jo, to jsou ti civilizovaní a ekologičtí rakušani, co nechtějí nebezpečnej Temelín.
Ani bych se nedivil, kdyby většina energie z Temelína končila nakonec v rakouských domácnostech :) Vždyť energetická soustava z Rakouskem byla propojena již za totality.
Narvat mu palici do komína ať se pořádně toho načuchá.
Též aplikuji - dle mých zkušeností to zvládne člověk od 10 do 70 let. Kdo to nedává, nechť se nechá vyšetřit na svalovou hmotu.
Existuje nicméně jisté homeopatické procento odolných lahví, které stočit nejdou, viz. např. hranaté lahve od Aloe nápojů. Tam nutno šlapat.
Viděl jsem lis nedávno v Hornbachu, ale odradila mě cena kolem 600 Zlatek českých. S.
tak za ty prachy bych už viděl opravdu drtič, který lahev naseká do sáčku a ne krám který bude zabírat místo a jen složitě udělá to co udělá každý rukou
Jenže rukou se to spoloští ze stran, ale ten lis to stlačí ze zhora. Takže když do krabice dáte 10 slisovyných růčo, tak po lisu jich tam nacpete 50 a ušetří se 5 cest k odpadkům-)
ovšem tím se ochudíš o setkání se sousedy. Nedávno jedna moje taková cesta ke kontejneru skončila tak, že jsem musel zavolat ženu a šli jsme nakonec od sousedů v půl druhé ráno.
lis-na-pet-lahve