Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Senzorové světlo (WC+koupelna)

Zdravím,
budeme se stěhovat do panel. bytu, jsou tam nějáké staré vypínače na světlo, šly by i tak pryč.Potřeboval bych, aby po vstupu do koupelny/WC se rozsvítilo světlo, při odchodu zase zhaslo (nejsou tam okna, tma bude vždy).Nechci něco jako že po pohybu to svítí 5 minut (i když - pokud jiná není - je to nejpřijatelnější varianta.)Ale bacha na něco jako senzor u dveří, někdo projde, rozsvítí, někdo vyjde, zhasne - to by fungovalo ale jenom u jedné osoby, pak tam půjdou dvě najednou a budou tam ve tmě.Stejně tak bacha na to, že ve vaně se nemusí člověk hýbat, takže opravdu neznám řešení, proto sem také píšu.Chtěl bych spíš komerční věci, elektrokutil nejsem.
Díky moc za vaše rady.

Jo, něco takovýho jsem zažil v hospodě, kde taky nemají na WC okna. Mají tam světla na pohybový senzory. Takže když jsem tam v klidu seděl na oltáři, tak najednou tma! Musel jsem jak kretén zamávat rukama, aby se to rozsvítilo. Vzhledem k tomu, že na záchodě preferuji pohybový klid, tak to nevidím jako nějaký super řešení.

nerozumiem prečo si to takto komplikovať. Kvalitný spínač s dobrým dizajnom a z kvalitného materiálu príjemne oživý interiér a nehnevajte sa ale jeden pohyb pri vstupe do kúpelne snáď nie je tak obťažujúci ? Pohybový senzor je nespoľahlivý, ešte existujú infra senzory ale do kúpelne je to nezmysel.

Pak to vyřeš senzorem za pár korun, který bude při průchodu houkat, nebo jako za první republiky zvonečkem nad dveře. Jse li pouze zapomětliví a ne dementní, zahoukání vás upozorní. Kdybyste měli problém zapamatovat si co houkání znamená, lze zakoupit i přistroj, kde můžete namluvit třeba "Pusinko zhasni!!!" :))

Jó, kdysi ještě v dřevních dobách jsem dělal nějaký dálkový kurz digitální techniky a tam to bylo. Jedná se tuším o inkrementální spínač. Na dveřích jsou dvě fotobuňky za sebou a při každém průchodu dovnitř se v číslicovém obvodu přičte jedna, při odchdu se jedna odečte (to se vyhodnocuje podle pořadí, ve kterém směru jsou paprsky přerušeny. Když je tam 0, je tma, když je tam kladné číslo tak se světlo rozsvítí. Až poslední odejde, je tam 0. Záporné číslo tam být nemůže, leda by někdo vylez z hajzlu, a to umí jen potkan. Ten ale obvykle neodchází dveřmi.
Dá se to udělat i na víc dveří do jedné místnosti. Kdysi jsme to bastlili, divil bych se, že by to dnes nepoužívali v zabezpečovací technice jako kompletní prvek. Zeptal bych se teda ve firmě, která montuje zabezpečovačky do bytů.

Jo, ale neresi to situaci, kdy vejdou dve osoby temer soucasne, tedy ze se prerusi prvni, a nez se prerusi druhy vejde dalsi osoba, pak mohou byt preruseny timpadem oba najednou. Take kdyz osoba bude v mezi zone a nekdo odejde, bude to pocitano jako kompletni pruchod. A nedejboze, kdyz se osoba otoci zpet a nedojde tam. Ne, takove reseni ma opravdu mnoho nevysvetlenych stavu ;-)

Nechápem tú snahu nasilu vylepšovať všeobecne prijaté fungujúce riešenie, spínač na stene.
Vidím to nasledovne, nevieš ako senzory na svietidlách fungujú. Pre info: bežné senzory montované na svietidlách sú senzory pohybu. Princíp ich funguvania je navýsosť jednoduchý: sústavy Fresnelových šošoviek spôsobia to, že pohyb teplého objektu vyvolá kolísavý signál na primitívnom optickom snímači. Vyhodnocuje sa zmena signálu. Je to jednoduché, lacné, funguje to. Iba preto sú ceny svietidiel s integrovaným snímačom tak nizke. No tento typ snímača nemôže fungovať tak ako by si chcel. Na to je príliš hlúpy alebo nemá dostatočné zorný uhol snímaného priestoru.

Nič nerieš a nechaj ako to bolo, spínač na stene. Alebo ak na to máš, zaplať si "inteligentný systém" pre celý byt. Ceny začínajú niekde nad 100 tis. To vieš, High Tech.

V high level zabezpecovaci technice existuji laserova cidla, ktera mapuji bud plochu nebo prostor. Nauci se ho, a jakekoli zmeny pak vyvolavaji incident. Ale nekolik desitek (pres 50) tisic se ti do toho asi davat nechce. Druhe reseni je pak kamery a pocitac, coz je take ponekud komplikovane.

Jo, jeste me napadl takovy ten kolovratek, treba na stejzdovach ho maji. Vejde se tam vzdy jedna osoba. To by mohlo byt docela levne, ne?

Tak nemusíš tam hned rvát laser, stačí mikrovlnný nebo ultrazvukový čidlo, případně spousta zrcátek a prokličkovat koupelnu jedním paprskem z obyč světelný závory :-D. Osobně jsem pro vypínač, ale jestli si chce někdo hrát, tak komplet PIR+MW nebo PIR+UZ by to měl vyřešit (jsou to hrozně citlivý svině).
Ještě jsou třeba indukční čidla (smyčka pod podlahou) a spousta dalších, šíleně drahých srand. Tu už tam dej raději úsporky a nech to trvale svítit, vyjde tě to levněji (když vezmu investici 5tis (a to jsem skromnej), tj. cena 1MWh, tak při úsporce 20W můžeš nepřerušeně svítit 6let :-)). Nebo si kup jeden fotovoltaickej panel.

Ešte drobná pripomienka ohladom spotreby el. energie. Funkcia snímača na svietidle nie je zadarmo. Svietidlo so senzorovým snímačom má určitú spotrebu aj vo vypnutom stave, nemeral som to, odhadujem niečo okolo 1 Watu. Použi malú násobilku a dôjdeš k zisteniu že aplikáciou tebou uvažovaného riešenia na zamedzenie plytvania by sa spotreba el. energie. zvýšila. Sranda nie ?

Je to kravina. Nic jednoduchého a reagujícího na pohyb to nezvládne.
Viz Prasák - různýho mávání a hejbání sem se u pisoáru potmě taky zažil dost. Možná kdybys do každé místnosti narval 4 spínače...nebo narval jen jeden ale chodili po bytě nahatý ať to má naco reagovat.

Jedině tlakový spínač na podlahu reagující na váhu - což je nereálné.

To je bezvadný nápad. Mísu to chce umístit do výtahu, tam už je ten tlakový spínač vyřešený a do ušetřené místnůstky je možno zřídit např. telefonní budku. Nejlépe veřejnou ,alespoň pro sousedy, jako náhradu za ten výtah. :-)

Také existují kapacitní čidla. Někde na stěně je kovová deska, něco jako zrcadlo. Tvoří kapacitu s prostředím. Tato kapacita je součástí oscilátoru. Při přítomnosti osob se frekvence změní, což jde vyhodnotit. Ale i v tomto případě zanechání většího, vzlášť elektricky vodivého předmětu v prostoru by mohlo funkci ovlivnit. Jestli se něco takového dá koupit nevím, ale kdysi dávno o tom bylo něco v Amatérském radiu.

ahoj, mám stejnou "potřebu", ale jen na WC. Navíc řešení mám přímo před sebou v monitoru Philips 227E - je to dvojité ir čidlo, kde se paprsky zřejmě střetávají a pokud jsou přerušené (sedím u monitoru), monitor se rozsvítí. Odejdu a po určitém čase (10 sekund) se vypne. Funguje to naprosto spolehlivě - monitor má i nastavení vzdálenosti. Má to jen tu chybičku, že netuším, jak toto "zažízení" nazvat (vygooglit) a jestli jde koupit, nebo zbastlit samostatně. Monitor byl jeden z nejlevnějších a tudíž toto žešení musí být laciné.

Proč to nedovedeš k dokonalosti. Dej si na WC monitor, který se ti při posazení rozsvítí, před něj dej fotobuňku, která po ozáření monitorem sepne relé, které ti rozsvítí žárovku.Možná, že by stálo za úvahu připojit mikrofon a podle zvukových projevů by se měnili na monitoru barvy, nebo ještě lépe barevné obrazce.:-D

Tazatel měl požadavek na řešení pomocí standartních technologií, které jsou v prodeji:

Neznám rozměr místnosti, ale nabízí se použití několika průmyslových optických čidel, které ve výši těsně nad hranou vany vytvoří optickou síť, jejímž přerušením se okamžitě sepne osvětlení a s malým spožděním ("objekt" se ponořil do vany a hodlá se ještě vynořit :-) ) světlo zhasne. Celé to chodí na 10-30Vss, tak by to při správně zvoleném a umístěném napáječi mohlo vyhovět i ČSN-EN. Náklady budou nejméně 1200% ceny vypínače (podle ceny a počtu čidel).

Tazatel, nechť sám posoudí, nevyplatí-li se instalovat úsporku, vykašlat se na nějaký zdroj domácích rozbrojů s názvem vypínač a nechat ji trvale svítit...:))

P.S.: Úsporu počtu čidel lze dosáhnout soustavou zrcátek, nebo jinou optikou, čím hustší síť, tím větší spolehlivost i cena.

Bylo by ještě jedno levné a přitom staré řešení, které se používalo v telefonních budkách. ( Pro mladé - v předmobilní éře byla na poštách a po městě takové skleněné budky s telefonním automatem).Vytvořit na WC druhou podlahu na pérech, použít několik spínačů a po našlápnutí to bude hezky svítit. Tuhost per doporučuji vyzkoušet před i po použití WC, nemůže se pak stát, že budeš odcházet potmě:-D