Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto vrtání děr do kovů

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, jak doma vyvrtám- jestli vůbec, díru do kovu (třeba průměr díry 3,5 cm a tloušťka vrtaného železa (vodorovná plocha-železný plát) by byla např. kolem 2 až 3 cm). Nic mě nenapadá..napadá mě využít nejširší průměr stupňovitého vrtáku- jinak nevim, čim se vrtají takovéto průměry do kovů..Ještě mě napadla horní fréza s frézkou na kovy, ale nevim, jestli můžu s vrchní frézou na dřevo frézovat i kovy- jestli by se třeba neuvařil motor nebo tak..Díky předem všem za rady, zdraví P.

tak uvidim, zatim potřebuju jen jednu díru, tak do toho nechci moc investovat, tak to zkusim přímočarkou s plátkem na kov + zbytek se dobrousí..když to nepůjde, tak to navrtám po obvodu..Pak napíšu, jak jsem dopadnul.. Díky za rady, P.

To jsem blázen, doposud jsem se domníval, že se díry vrtají vrtákem, ovšem tento rozměr by stál dost korunek.
Předvrtat postupně na třeba 13mm díru, u vrtáku velkého průměru nechat stočit konec dříku na soustruhu na průměr dle sklíčidla používané vrtačky, vrtat velmi pomalu a mazat a chladit. Nechat vrtačku často odpočinout, aby se nepřehřála.
Stojan vítanou pomůckou. Taky jsem viděl v akci pomaluběžnou vrtačku na velké vrtáky, ale ty měly morse kužel a ne rovnou stopku. 35mm není tak velká díra. Dneska se to už dost často jiskří nebo pálí laserem.
Největší, co jsem vrtal byla jen 25mm se stočenou stopkou, vrtačka narex 550w sklíčidlo do 13mm.
Jestli by to měla být díra "na kalibr" tak to doma normálně nee.

Také jde o to jak velká je to součástka ve které má být otvor 35mm. (Strojaři prý měří v milimetrech :-) )
A hlavně jaká je to ocel(železo).

Vrtání po obvodu při síle materiálu 20-30mm ani nezkoušej.
Pro sloupovou vrtačku VR4 je to práce na deset minut.
Záleží na síle materiálu, dalším opracování a potřebné toleranci otvoru.

Ahoj,
měl jsem podobný problém s traverzou a dírou 20mm. Řešení bylo překvapivě jednoduché - vyrábějí se BiMetalové děrovky - díra není 100% přesná jako od sloupové vrtačky nebo stupňovitého vrtáku (mne upozorňoval prodejce, mně se líbila :-). Já tedy vrtal touhle - je nutné průběžně prostříkávat řezným olejem - a přes 12mm traverzu jsem byl tak do 2-3 minut :-)

http://www.bosch-pt.cz/accboptocs2-cz/Category.jsp ;jsessionid=998F0373D5F28DE0F7B7A0FDBAA4CBAB.s038? ccat_id=135036&lang=cs

dovoluji si vstoupit do této poradny s podobným dotazem:
prosím poraďte, jak vyvrtat 52 děr průměru 16.2 mm do U profilu 160 mm. Tyče jsou 2, každá má 13 m (váha, problém s manipulací...)

Tloušťka stěny U profilu je podle tabulek 7.5 mm. Tyče mají sloužit jako příložky k vaznici pro její zpevnění. Neumím si představit, že by to šlo nějakou ruční vrtačkou. Děkuji.

Zaujal mě zde uvedený link na bimetalové "korunkové" vrtáky Bosch. Myslíte, že je utáhne ruční vrtačka Narex 600 W ?

Si zrejme nečítal predchádzajúce odpovede.
http://kutilska.poradna.net/q/view/24724-vrtani-de r-do-kovu?page=r24731#r24731

Máš to tam aj s obrázkom

http://kutilska.poradna.net/file/view/695-full-ima ge-jpg

Ak ten magnetický stojan nemáš odkiaľ požičať, použiť sa dá akýkolvek stojan. V prípade že sa nedá vytočiť do boku držiak vrtačky, pokojne môžeš vrtať aj tak že prevrtaš podstavec stojanu. Jedna diera 16,5 mm v podstavci stojan nezničí. Samozrejme predpokladám že to bude tvoj stojan a nie susedov.

Stojan si upravíš tak aby sa dal upnúť k tomu U profilu trebárs stolárskými sverkami, tak že k nemu pripevníš zospodu plech tl. 4-6 mm aby prečnieval na okraji tých cca 30-35 mmm, aby tie sverky mali čo pritiahnuť. Vrta sa najpr priemer cca 6-8 mmm / predvrtanie, nasledne požadovaný priemer 16 mmm. Nepokúšaj sa to vrtať a držať vrtačku rukou. To sa nedá udžať, ten náraz v okamihu ako vrtak 16 mm vychádza na konci diery cez materiál. Niečo poškodíš, zlomíš vrták, ruku.

jejda to jste tu takoví amatéři to zvás není nikdo zámečník nebo obráběč kovu
vem magnetku korunkoví vrták potřebného pruměru a vrtáš pomalími otáčkami a chladit emulzí
vrtačka se vám nezavaří ty jsou na to dělané
a hlavné na to nervat pomalu v klídku a máš vyhráno takhle v práci vrtáme magnetkou běžně jen se toho nebát vi amatéři:x: