Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stoláři pomoc - jak na nažehlovací hrany

Chci si sám vyrobit stolek pod počítač, protože mi žádný z prodávaných nevyhovuje. Nechal jsem si nařezat lamino desky 18 mm silné a dokoupil jsem si k nim papírové nažehlovací hrany. Teď bojuju s nažehlováním těch hran. Nažehlit jdou pěkně, ale mám problém s ořezáváním jejich okrajů, které tem zůstávají. Zkouším různé techniky od různých nožů, řezáků po nůž z hoblíku. Výsledek ale pořád nevypadá dobře, buď zajedu až do lamina a je tam vryp, nebo je to seříznuté málo. Stolaři, poraďte mi prosím nějakou techniku, nebo nástroj jak se to vlastně má dělat. Děkuji.

nejlepší je to tak: vem si žiletku, ale jak si všimneš, tak je broušená z obou stran. proto jednu stranu srovnej. pak to přilož k hraně stolu a máš naprosto superní výsledek... dělal jsem to a ani stopy po broušení atd...

Mohu potvrdit, že to dlátem je nejjednodušší, nejrychlejší a po odříznutí se to nejrychleji smirkem zahladí. Není třeba na tom nechat ruce.Nedělá se to ostřím, ale tupou stranovou hranou, která je samozřejmě také "ostrá" a jede se pod úhlem od pásky na desku. Takto mi to poradil truhlář a je to perfektní. Podstatné je, aby plocha dláta byla perfektní, jinak se nadělají vrypy!!

Da sa na to kupit taky nastroj, ale ja to orezavam normalne bud lamacim nozom alebo aj obycajnym dobre nabrusenym tak, ze taham noz sposobom takym ze rovinu cepele noza posuvam po rovine tej dosky, potom je to zarezane zarovno a zarezanie nehrozi. Zarezes prave vtedy ked ten noz pri rezani z tej roviny dosky vyklonis.

Ja to robím plochým pilníkom (alebo oblým).
Nažehlím hranovaciu pásku tak aby vyčnievala na obe strany dosky.
Potom si postavím dosku tak, aby som ju obopnul kolenami a z vrchu zúbkovanou hranou pilníka (úzkou) tú pásku zvrchu začnem "orezávat". Tlak na pilník vediem smerom k doske. Smerovanie takmer kolmo.

Můj tata (shodou okolností stolař) na to používá nůž z hoblíku. Asi to chce ten správnej gryf.

A další shodou okolností jsem si taky stůl k PC dělal sám, jen jednoduchej - horní desku jsem si nechal uříznout do tvaru dle mýho přání (s obloukem) a k tomu kovový stolový nohy. Ale hrany jsem si nechal nalepit od té firmy, co to řezali, ale ne tu nažehlovací, ta se celkem snadno odlomí a poškodí, ale mám tam tzv. ABS hranu, je to taková plastová páska v barvě lamina, je to velmi odolný a navíc to má zakulacený hrany.
Podobně si dělám i jídelní stůl - nechám si to nařezat a ohranit přímo od firmy.

používá se železo z hoblíku, je to velice snadné, jako operace slepého střeva.
Každá práce je jednoduchá, když se ví jak. Zde je třeba naučit úhel přiložení železa (nože) a už je hotovo.
Nebo nechat nařezat a ožehlit.
Hranu očistit glaspapírem (to je kratší), ofoukat, nažehlit, vlhkým hadrem přimáčkonut a zchladit. Hned odříznout ostrým železem z hoblíku, páč ten je tuhý a rovný.

:-) Skutečně. Jsem potřeboval uříznout nějakou hadicu a po půlhodině slídění jak hladovej pes, vidím konečně nějakého zaměstnance. Šoural se kolem regálu já sprintoval, že si ho nadběhnu druhou stranou aby mi ho neslovil někdo jiný. On musel někde prolnout hmotou regálu a zmizet uvnitř, protože na druhou stranu nedošel. Možná se sesvítil někam úplně jinam. Bližším průzkumem zjištěno, že mají mezi zbožím různé bezpečnostní úkryty tvaru ležícího muže.

Přesě tak !!!
V Olomouckém OBI je také děsný problém nalézt potřebný personál a to vždy i mimo špičku !!
Nažehlení hran neprovedou ani u kuchyňské desky za 2000,- Kč
Ceny superzloějské, za dva panty 175,- Kč ve městě tytéž za 20,- Kč

No, v Horním Bachu by člověk dřív vyschnul a začal šustit, než by si ho někdo všimnul. Tam jsou vytrénovaní v netečnosti. Na Černém mostě v Praze hlavní hala pokračuje jakousi plechovou přístavbou. Asi změnou teploty se občas ozve příšerná rána ve střeše. Nikdo se ani nehne. To je mi pořádek, aby se nikdo neleknul. Jednou jsme tam byli s kamarádem. Prásklo to a my zařvali "Padá střecháááááá" a začali prchat. Davové šílenství je nádhera. Lidi praštili taškama a zdrhali. Marně ochranka roztahovala ruce u pokladen. Dav je smetl jak tank sedmikrásky a pádil pryč. Jak jsem pozoroval, nejrychlejší běžci stíhali ještě loupit zboží. Přijela televize Nova a zklamaně čuměla na majestátně stojící střechu za bezvětří.

PS: Ranní pobavení můžete čerpat z mých povídek tady nebo zkratkou zde.

TO sHpy00n: Pozor, já v tuto dobu chodím spát, nikoliv vstávám!

Přesně tak, už mám dávno ohraněno. Použil jsem ten nůž z hoblíku a nakonec jsem to ještě zahladil jemným smirkem na špalku. Myslím, že už jsem to pomalu dostal do ruky a výsledek je myslím velice dobrý. Nejhorších je prvních pár desítek metrů hran. :) Děkuji za rady - hlavně uživateli Rce :)))