Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zateplit nový RD, ano či ne?

Zdravím, prosím Vás zkušené o radu.
Máme nový RD postavený z Keratherm 38 p+d (tep. odpor 3,06 m2K/W) a řeším klasickou otázku zateplit ano či ne? V projektu se s žádným zateplením nepočítalo, pouze s klasickou omítkou, ale projekt je 5 let starý.
Má smysl dávat zateplení na tyto cihly? Z čeho mám strach je kondenzace vody - správného posunutí rosného bodu, že zdi nebudou "dýchat".
Jediné co si mohu dovolit, je EPS, rozhodně né vatu, ani žádné speciální materiály.
Pokud tedy zateplit, jak silný EPS? Nebo zateplení neřešit a dát jen omítku?
Opravdu nevím, kterým směrem se ubírat. Díky všem za radu.
Vlasta

vycházíte z tepelného odporu dodaným výrobce, potažmo laboratoří při vysušeném zdivu, minimálním spárám, tepelnou maltou.

Ale realita je jiná, stavba vvetšinou vlhká od rosného bodu, malta je silnější, překlady, věnec, (ochlazujete to zdivo), třeba špatně udělané špalety.....

kdopak to napsal že bych dal 20 cm?********Ne
pak někkdo napsal, ža za xx let bude izolace málo?**********tak dejme více
ale jak říkám, vzít si silnou horskou péřovou bundu a jít be¨z bot a čepice do sněhové vánice.....
asi jen bunda nepomůže
izolovat se musí celý dům, nikoliv jen fasáda....

V podlahách mám 9cm EPS+systémovou desku na podlahovku(i se špuntem to mělo 3cm), máme sedlovou střechu, tam jsme mezi krovy dali 16cm skelné vaty a přes ně pak podélně ještě dalších 8cm s.vaty - to je v šikmině a jelikož mi nějaká vata zbyla, tak vodorovné plochy stropu mají nakonec 32cm.
Není to asi nic extra, ale oproti mému projektu jsem to "předimenzoval".
Co se týče spár, myslím, že v současné době bych to udělal sám líp a jednou rukou, zedníci se s tím moc nepárali ( koupili jsme totiž hrubou stavbu - obvodové zdi a střecha).
Takže buť nezateplit vůbec nebo min. 12 EPS?