Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Úsporné nesvítí, obyčejné svítí

Dobrý večer, mám problém s elektroinstalací. V bytě mám novou elektroinstalaci a pouze v dětském pokoji když do lustru dám úsporné žárovky, nesvítí, zatímco obyčejné žárovky svítí. Nevíte někdo, v čem by mohl být problém? Moc děkuji za odpověď. Eva

Ano, přesně tak jsem to pochopil. Dokonce si troufnu tvrdit, že vám ta úsporka v jiném světle bude svítit taky.
Abych moje podezření rozvinul: obyčejné žárovce je jedno, jestli je fáze přivedena na patici, nebo na objímku.
Ovšem úsporná žárovka má moc ráda fázi na patici (ostatně, tak to předepisuje norma). ;-)

Nikoliv. To není pravda. I úsporce je to jedno, u jednofázového proudu neexistuje něco jako pořadí fazí. Ta fáze na kontakt a nulák na objímku je jen z důvodu bezpečnosti,ale na funkci nemá vliv. Tady se jedná o to že ta úsporka může mít menší, nebo žádnou kapku cínu na tom kontaktu a blbě sedne. Je třeba v objímce vhodně přihnout kontakty, samozřejmě při vypnutém proudu --celkově nejen vypínačem světla!!!

Cheht, pripomelo mi to me, kdyz sem onehda montoval lustr. Byl sem linej, tak sem jenom vylez na drevenou zidli, vzal do pravy ruky sroubovacek(fazovka zrovna jaksi nebyla a pojistky byli daleko), tuknul do jednoho dratu, nic. tuknul sem do druhyho dratu a zase nic. Tak si rikam pohoda, mam to vypnuty a jal se montovat. A jaky bylo moje prekvapeni, kdyz sem sahnul na draty oba... chvili jsem trsal v rytmu 50Hz a pak sem si sel ty pojisky radsi vyhodit.

No to já si při montáži lampiček v kuchyňské lince pěkně jističem patřičný okruh vypnul. Docela jsem pak čučel, že pak zhaslo světlo, televiza i počítač, když jsem vyhodil fíčko (proudový chránič). No jo, jistič vypíná jen fázi, ale PE a N jsou furt zapojený :-)