Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Koupě automatické pračky

Prosím, poraďte s výběrem.
Jaké značky dobré a spolehlivé,jakým se naopak spíš vyhnout,jestli je lepší vrchní otevírání či boční,kombinace se sušičkou ano či ne. Děkuji.

Ne všechno za vás vyřešíme. Například plnění či sušička - to musíte vědět vy, jestli máte v koupelně dost místa na boční plnění. Stejně tak musíte vědět, jestli máte kam věšet prádlo na usušení, nebo chcete sušit v sušičce.
Pračky a jejich spolehlivé značky - Miele, Bosch, AEG, Siemens.

jestli máte v koupelně dost místa na boční plnění.

Upřednostňuji i při dostatku místa vrchní plnění. Člověk se nemusí s prádlem pracně shýbat a při poruše není nucem si vylejt obsah pračky do bot.
Slyšel jsem, že sušička sežere na sušení hodně vody.

Já jsem zase fanda Gorenje. Boční otevírání, nerez, žádná plastová vana, stěny z pozinku. Už skoro 15 let pere víceméně denně, jedna oprava (výměna ložisek). Předchozí Gorenje nám vydržela od roku 1973 do roku 1995 - při rozborce buben i vana vypadaly jak čerstvě z výroby. Akorát skříň se už rozpadala..

Gorenji preferuju obecně. Třeba kráječ (chleba, salámy) jsme kupovali v roce 1983 a dodnes slouží bez jakýchkoliv závad. Nevěřím, že tohle ty současné italské rychlokvašky dokáží.

já myslim,že takhle je to s více věcma...třeba starý lednice calex (nebo jak se to jmenuje) mám jednu na chatě a pořád funguje a to je jí přes 20 let... a loni mi odešla lednice indesit energetická třída A+ po 4 letech...všechno se dneska dělá jako spotřební zboží,vemte si,že od loňska je energetická třída A++,která oproti A+ má zase úsporu 20%,takže všechno koupené před dvěma lety je morálně zastaralé...já myslim,že výrobci s tim už tak nějak počítaj :/

Jednoduchá uvaha: :i:
Pokud je v koupelně v podlaze kanálek, klidně pračku s bočním plněním. Někdy se stane že vyteče a nemusí to být chyba obsluhy. Pokud kanálek není, raději pračku s vrchním plněním.
Výše uvedený argument, že z pračky s bočním plněním se prádlo líp vyndává, považuju za slabý, protože jednak se musím ohýbat a prádlo je vyždímané a lehké.

Naprosto souhlasím. Líp se vyndavá shora, páč neřvu bolestí v zádech při ohýbání se dolů. Nebudu přeci při každém vyndavání prádla sprostě nadávat. A prádlo svrchu vybíráš po jednom, kdežto u bokem vyndavací pračky to sice jedním chvatem vyvrhneš, ale musíš pak od země utrhnout celou nůši prádla, což mimoděk vyloudí další proud nadávek na hexnšůs.

Tvoje teorie má opodstatnění jen tehdy, když máš koš na prádlo kam postavit. Já mám pračku ve výklenku vedle komína pod kotlem a koš na vypraný prádlo by stejně ležel na zemi. Další věc - pračka s bočním plněním se dá použít jako odkládací plocha. V koupelně se vždycky hodí. U vrchně plněných praček je toto poněkud omezený.
A co se týká hmotnosti vyndávanýho prádla - takový prostěradlo taky není dvakrát lehoučký, když se vypere.

Já to ovládám teoreticky. Když už musím něco prát, tak to vždycky houknu z koupelny na manželku a žádám další instrukce - co tam dát, co, kam a kolik nasypat, kam ten čudlík otočit a který tlačítko zmáčknout. Pračka a žehlička jsou dvě jediný technický vymoženosti v domácnosti, který neumím ovládat.

Pračka s vrchním plněním má skutečně menší šanci na vytečení je to děláno tím že je vana v celku a pokud se neproděraví tak téct nemůže. U bpčního plnění to může být netěsnost dveří špatné ložisko a když se ti plná pračka zastaví tak nemáš jinou možnost než ji celou vypustit na podlahu aby se dalo dostat dovnitř. Někde jsem zaslechl že prý pračka s bočním plění má nižší spotřebu vody ale co je na tom pravdy to netuším.

Odkládací prostor na pračce s horním plněním:
Taky ji využívám jako odkládací prostor problém je jen v tom že je to krátkodobý odkládací prostor a musím si tu pračku před tím zavřít.

Jinak zkušenosti z mého okolí:
Já - Whirlpool - 10 let vrchní plnění a jen měněný tlumiče a projistotu i ložiska
Kamarádka Whirlpool - vrchní plnění třikrát opravovaná v zároce
Rodiče - filko - vrchní plnění problémy s těsněním u čerpadla a neustále nějaké drobnosti jako zlomený knoflík
Tchýně - Ardo - boční plnění několikráte vytkla dle opraváře italové nemyslí na opravy a strašně všechno ňahňají dohromady takže se to potom špatně opravuje.

Plž

Můžeš koupit za 6000,- Beko a počítat s časnou obnovou pracího zařízení.
Nebo si za dvojnásobek koupit značku, která se ještě možná dělá v Evropě a vydrží možná dvojnásobek doby.
Ony ty pračky, co něco vydržely, taky něco stály.

Tak mě napadá - když už se v tom Německu nevyrábí nic, co jim dělalo jméno a na čem se dal stavět pojem "německá kvalita a preciznost", tak co se tam dělá dnes, z čeho tam vůbec žijí? Auta se dělají na Slovensku, pračky v Polsku, mají tam mraky turků, kteří makaj levně, tak z čeho těch 80 milionů němců žije?

My máme AEG made in Germany (moje volba, navzdory lepší půlce, která chtěla ušetřit 4000Kč). Vyprali jsme v ní dvě nemluvňata (tedy jejich věci, včetně "amerických" hadrových plen), máme ji přes 6 let. Zatím to musím zaklepat, ale ani jedna porucha - opraváře ještě neviděla.. :-)

Kde je pračka vyrobená podle mě nehraje roli.Klidně bych si koupil pračku z Ugandy,kdyby měla dobrý výsledky v testech.Pračka není jadernej reaktor,k jejímu vzniku není potřeba tým vědců,je to primitivní zařízení.Směrodatnej je manažerskej záměr,kterej se ovšem nikdo nedozví :)) takže zbývají pro prozhodování jenom ty testy.Ani bych neposlouchal známý,co mají 15 let nějakou pračku a bez opravy a jsou z ní nadšení,protože za 15 let to může být úplně jiná firma se stejným názvem.

s tímhle souhlasím, 2 roky jsem měla pračku AEG jelikož ji všichni chválí. Těsně po zaručce začala vytíkat voda z pod pračky, Opravář praček AEG nepřišel na to proč a prý si ji musí odvézt, což jsem odmítla a řekla jsem si, že to ještě chvilku vydržím, což bylo asi měsíc, uznávám možná jsem to měla hned nechat odvézt...každopádně našla jsem pana opraváře který je opravuje přes 30 let a ten mi řekl, že dnes už na značce nezáleží. To co bylo skvělé před 10 lety už bohužel neplattí, hlavně více prodat. Moje pračka AEG měla cely vnitřek vyrobený od Zanussi a odešli úplně ložiska, takže si jdu koupit novou po 3 letech, rozhodně ne AEG.

Doma máme 5let Whirpool s vrchním plněním a v práci 6let Bosch s bočním plněním,obě jsou dobré,ale Bosch má lepší ložiska.Při ždímání tak nehučí,obě se zapínají přibližně 3krát týdně.Vrchní plnění má výhodu,když něco zapomenete přihodit,nemusíte vypouštět vodu,jen vypnete,přidáte prádlo a perete.A také pračka s vrchním plněním zabere méně místa(dobrý do panelákových koupelen).

Doporučuji Miele - vyrobeno v Germany. Máme rok za 19900 Kč a nemůžeme si ji vynachválit. Doživotní záruka od firmy proti vytečení - firma zaplatí veškerou škodu pokud pračka vyteče. Předehřátí rozpouštěného prášku - do bubnu nejde nerozpuštěný (nedělá fleky na prádle), možnost připojení pračky na PC a dohrátí nového programu servisákem. Možnost doplacení na desetiletou záruku. Pevná konstrukce - za víko od bubnu se dá zvednout (viděl jsem). Věci kterými se jiné firmy chlubí má také - testování množství prádla a podle toho napustí vodu, ochrana proti přepěnění, ochrana proti pomačkání, hodně velký voštinový buben, bezuhlíkový motor, impregnace, indikace všeho včetně doby kdy pračka skončí... Za stejnou pračku jen s nerez bubnem a uhlíkovým motorem chtějí 16000 Kč.
Dosavadní zkušenosti - dříve jsme měli 15 let Philco ještě s mechanickým programátorem. Prala do loňského vyhození - zkazil ji při výměně těsnění dvířek servisák, přestala vyvažovat a dopadlo to tak že tvrdil že ta pračka žádné vyvažování nemá přestože to bylo psané i v návodu. Skákala tak že po několika letech odešly ložiska. Ale buben přesto že byla na 5 Kg prádla a SLIM měla větší než současné 6ti kilové. Nyní se udáváním množství prádla u praček myslí kolik ho motor utáhne, velkosti bubnů bývají různé. Předloni jsme s tchýní vybírali - vybrali jsme 7mi kilové Ardo s velkým bubnem, modře podsvíceným displejem atd. Porucha ihned při prvním praní a pak ještě několik. Perlička na závěr - opravoval jsem známé několik již vadných programátorů z pračky - u všech byl vyhořený kontakt topení - ploška na tišťáku zapadající do přímého konektoru v pračce. Kontakt byl pocínovaný a ne zlacený. Chápu že by to stálo peníze, ale dávat do agresivního vlhkého prostředí pocínované kontakty? Servisák se vyjádřil (potvrdil to jiný) že pračky i myčky jsou dělány +- ze stejných dílů které vydrží max. 5 let, pak steří gumy atd.

Na pračku plněnou zboku potřebujete vedle pračky hodně místa :D
Z vlastní zkušenosti vás odrazuju od značky Siemens,jejich hliníkový části nemají rády prášek (výrobce asi nepočítal s tím,že někdo bude do pračky dávat prášek na praní).Vydržela nám 3 roky a ještě nám ji opravář nevrátil celou.Podle průzkumu internetu bych asi doporučil Miele.

Také potřebuji zakoupit pračku, jelikož děláme rekonstrukci domu, nemůžu si dovolit nic překotně drahého. Uvažuji o pračce Whirlpool... ale ono je taky hlavní mít šťastnou ruku :-D Mám dojem, že dnes se vyrábí vše jen pro to, aby se to mohlo opravit a nebo vyhodit a koupit nové.

Whirlpoolkám s vrchním plněním začíná po několika málo letech rezivět vrchní víko. Byl jsem na to před koupí varován, ale nedbal jsem - moje chyba. Zažíná to na zadní hraně (u pantů), dělají se puchýře a barva jde dolů, zbyde jen rezavý plech. Do pěti let víko skoro upadlo. Upozorňuju, že pračka byla relativně v suchu, rezavělo to bez ohledu na to, jestli se víko zavíralo, nebo zůstávalo otevřené... Že to je slabost všech Whirlpoolek s vrchním plněním mi potvrdil i opravář.