Plynové potrubí pod fasádou?
Dobrý den, je možné uložit plynové potrubí, které vede venkem z prvního patra do druhého pod fasádu z EPS, nebo se musí vytáhnout nad fasádu. Děkuji
Dobrý den, je možné uložit plynové potrubí, které vede venkem z prvního patra do druhého pod fasádu z EPS, nebo se musí vytáhnout nad fasádu. Děkuji
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Může tak být, ale celá trasa potrubí která je zakrytá konstrukcí (zateplením) musí být v chráničce.
No ptám se proto, jestli neplatí podobné pravidlo jako uložení plynu do dutých cihel, kvůli hromadění plynu z případných netěsností a následné exploze. Ta chránička má prosím jakou sílu stěny, kvůli nabití na tlouštce? Dá se sehnat v obchodech?
Chranicky se delaji ruzny od cca 20mm do hodne moc, spis podle sily ty trubky co tim ma vedst. A kdyz to dole nebude zadelany, ale odvetrany, melo by to bejt v pohode.
ano, lze,
natřít, uložit do polyše a vyplnit cementovým lepidlem.
Chápu dobře, že by to šlo i bez té chráničky, jenom vyříznout uvnitř EPS drážku, kterou vymáznout lepidlem a přikrýt přes trubku?
Nešlo. Musí to být v cháničce.
sHpy, respektuji Váš názor, ale mě plynaři sdělili:
Natři trubky, vyřízni půlkruh, trubku podlep, zaklop druhým půlkruhem, aby okolo trubky nevznikla mezera.
Přes zeď dej chráničku.
Takto to budu dělat já.
Fakt? No já právě vycházím z toho jak to plynaři vyžadují u nás v jižkách. Teď předělávám několik bytů v Praze a to samé. Oni ten plyn chtějí nejraději po povrchu a když už musí být trubky napevno skryté (zabudované) v konstrukci, musí být v chráničce. To je případ nejen prostého prostupu zdí, ale i delší trasy. Je to jednak z důvodu možného hromadění ucházejícího plynu v konstrukci jak zmiňoval kk, ale také proto, že v poslední době děláme hodně plynu v mědi a tam plynaři nechcou, aby se dnešní přechemizovaná malta dostala do styku s měděnou trubkou. Prý to dost rychle koroduje, ale nemohu posoudit. Když trubka vede dutým prostorem, např. pod podhledem, musí být zajištěno odvětrání a přístup čerstvého vzduchu do prostoru. Jako chráničky by zloduši měli nejraději zase z mědi, ale vyhoví jim i elektrikářské tvrdé (plastové) i ohebné chráničky. 6/4" přívod do domu jsme dávali do kanalizačního HT potrubí a vyhovělo.
Také děláme plyn a letos mám pocit, že už se to pod fasádu vůbec nesmí. Přívod zemí k domu může být rourou s asfaltovým obalem minimálně 5 milimetrů. Malta s mědí plynových trubek nesmí přijít do styku, je fakt, že dnešní malty narvané chemií to korodují. S plynem není sranda. Když utíká, není cejtit, neotráví ale bouchá skvěle. Napevno zaplácané trubky bych se docela bál. Jednak to lepidlo může tu trubku prožrat za pár let, druhak jiná roztažnost trubky to stejně časem roztrhá.
chlapci, to jsem rád, že můžeme v klidu polemizovat. Škoda že to není on line, bylo by to lepší. Souhlasím, že nesmí být malta, hlavně vápenná. Zmínil jsem se že musí být v lepidle, cementovém. Podle "klempířské" ČSN měď a cement (Fe) může být, když je ještě ošetřeno barvou, je to OK. Samozřejme pokud je zateplení jen náznak, (slabá vrstva) může být dilatace a případná trhlinka v lepidle. V tak malé trhlince se ale neudělá množství dutin, které by eventuelně (neznám takový případ) hrozilo hromadění plynu. Stejně tak by se dalo hovořit v připadě průchodu přes zeď, když je trubka v chráničce. Tam taky vznikne prostor-dutina. Je uzavřena, páč si nikde nenechá táhnout dovnitř chlad.
Vážení kolegové, rád budu polemizovat s Vámi a hledat " s p r á v n é ř e š e n í"
PS. máte někdo nějaký přepis, který by zakazoval umístit těsně trubku do EPS?
Díky Milan
Nechám si vytáhnout tu trubku od instalatéra přes izolaci. Hold se mi bude po nové fasádě táhnout trubka, kterou bych mohl natřít v barvě fasády. Díky
minimalne se zlutejma prouzkama na zacatku a konci.
opravdu to potáhnete nad polišem, co upevnění trubky, pracnost, vzhled?
Co zakopat do země a vytáhnout nahoru až v místě potřeby? Nebo to vede celé nahoru?
To Milan: Pokusím se vyloudit od mých plynařů nějaké normy a případně to oskenuji a někde vystavím.
Rce, díky, já jsem rozeslal taky o výcuc ČSN, zatím jen že nesmí vznikat mezera, kde by se MOHL hromadit plyn. A již jsme narazili, zdali případné trhlinka v lepidle bude větší "dutina" na shromáždění plynu, nežli průvzdušnost EPS.
Zatím nemám ohlas, že to takto nejde, páč předpis ......zakazuje.
Na nějaké normy je odkaz na 3. straně technické zprávy v mém příspěvku níže.
Normy jsem studoval, hledal, četl, ale nemám žádnou indicii, že to tak nemůže být.
třeba text ve zprávě, ...opatřeno chráničkou s přesahem 10mm a utěsněno zatmelením.
Hned mě napadla otázka, takže i podle nařízení je mezi chráničkou a trubkou utěsněný prostor, kde se může hromadit plyn (samozřejmě minimum)
Pánové, nedá mi to a popíšu, jak to mám s plynem v baráku, co jsem začal stavět synovi. Dle schválené projektové dokumentace, jižní Morava.
Prostupy přes zeď v chráničkách, ale dlouhé štreky ve zdi bez. Do patra ale s plynem nejdu. Plyn vede pouze do technické místnosti ke kondenzačnímu kotli.
Projekt. dokumentace: plány
Tech. zpráva: 1 2 3
Tak jsem dostal konečně odpověd od instalatéra, který mi dělá rozvody v domě. Tu trubku zaizolovat mirelonovou izolací, a zakrýt jí ocelovým vinglem proti případnému budoucímu vrtání do fasády a jejímu případnému narušení. Samozrějmě vše bude schováno pod fasádou. Ten mirelon kvůli ele. náboji mezi mědí a ocelí.
Dobry den. Mam tazene plynove potrubi v silnostenne kovove trubce kolem domu zasekane ve zlabku v cihlach. Ted nastala situace kdy musim potrubi obnazit je totiz v urovni soklu na ktery musim aplikovat xps polystyren pomoci lepidla. Vadi to necemu? Pokud ano jak vypada ta chranicka a jak se aplikuje nebo doporucte nahradni reseni jakoz to nejaky obal ci co? Dekuji