Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čím naplnit balón?

Ahoj. Měli jsme loni v létě na táboře nachystaný závěrečný majstrštyk, v rámci kterého jsme do nebe vypustili model lodi nesený hroznem balónků naplněných héliem. Chtěli bychom něco podobného zopakovat, ale hélium je zatraceně drahé, alespoň ta „párty sada“, kterou jsme pro tenhle účel pořídili (1500–2000 Kč). Tak jsem se chtěl zeptat, jestli se (1) hélium nedá nějak levně pořídit nebo snadno vytvořit a (2) jestli nejde levně koupit nebo snadno vytvořit jiný nosný plyn. Jak přesně byl model lodi těžký netuším. Kostra z balzových tyček, potah papírový, délka asi metr. Balónků bylo odhadem dvacet a model se vznesl přesně v okamžiku, kdy nám s nafouknutím posledního balónku došel plyn :)

ale ja bych do toho vodiku klidne i sel. Kdyz byl jeste k dispozici svitiplyn, bylo to jednodussi, vodik se shani hur. Jde ho bud koupit v tlakovy lahvi, nebo vyrobit, bud vhodnou reakci kyselina/kov, nebo elektrolyzou, koukni na svarforum a kyslikovodikovy svarecky, v kombinaci s invertorem by to mohla bejt zajimava alternativa.

Hořlavým plynem se balónky plnit nesmějí. Kdysi dávno, jedna maminka koupila dětem lítací balonky na Matějské pouti. Když jeli domů, nechali balónky vznášet u stropu auta. Patrně to byla stará škodovka, úmělohmotný tapecíruňk střechy zelektroval balónky, přeskočila jiskra a celé auto vybouchlo.

Na párty to bejvá všechno záhy na šrot a to fakt není sranda si hrát s nebezpečnejma věcma. Když se někde chlastá, tak si neberu z bezpečnostních důvodů nikdy ani pistoli. Někdo v nestřeženém okamžiku otočí ventilem v domění, že rezepíná dámu, bude to utíkat, další si zapálí cigaretu a pak bude hrůzou rozhazovat rukama až třista metrů daleko. Když se chlastá, tak všechno bezpečné a zábradlí oblepené molitanem.

Ale von to nema na party, ma to na venkovni pouziti, chteji nadnasejici model lodi, kterej pred detma ulitne. Lze predpokladat, ze to budou pouzivat strizlivy lidi ve venkovnim prostredi. Jinak s tebou souhlasim, bezpecnost predevsim, ale zase ne paranoia.
Graf Zeppelin toho zase nalitala spoustu a nikomu se pri tom nic nestalo. Ten vodik stoji petinu toho co helium, a pokud se pocet lidi omezi na ty co vedi "o co go" nemelo by se stat nic.
Jako nosnej plyn jeste pripada do uvahy cpavek, ale to mi prijde daleko nebezpecnejsi nez ten vodik, nema zadny vyhody a ma spoustu nevyhod.

Pamatuju se, jak jeden ožralý občan na prvního máje típl cigaretu holce o balónek, zřejmě si myslel jaká to bude švanda. Byla, holku odvezli s popáleninami obličeje. Druhá vzpomínka je ta, když učitelka vyvíjela vodík kyselinou a zinkem. Půl zkumavky stačilo při výbuchu postříkat kyselinou třetinu třídy. Neljepší je kombinace vodík-kyslík v poměru 2:1, to pak bouchne i samo. Takže asi tolik k mé paranoi. Plnil jsem velký meteorologický balón vodíkem z láhve, předem jsem ho ale vyfoukal dusíkem, a i tak mi prdel cvakala osmičku roxor.

Vzpomínka ze školy mi připomněla obdobný zážitek. Střední škola, chemie, profesor demonstruje výrobu vodíku v Kippově přístroji, jímá nebezpečný plyn do zkumavky, hořící třískou demonstruje přítomnost vodíku, ze zkumavky se ozve krásné "štěknutí". Pokus se mu zalíbil a několikrát radostně opakuje. Při posledním opakování se připlížil ke katedře z boku takový spolužák Drsoň a bouchnul papírový pytlík. Sice dostal dvojku z chování a musel zaplatit Kippův přístroj, ale to co to udělalo s profesorem, to za to stálo.

Ty teda píšeš SUPER - vždycky se pobavím. Příběh o slepené držce zapůsobil silně a musel jsem ho rozeslat kamošům.. Ale je fakt, že v životě nastávají chvíle, že se i hovado zblázní.Třeba když se mě kousnul na zahradě vrták 13mm a maje omylem zmáčkutej ten červenej čudl na vrtačce, ta se roztočila v rukách a namotala na sepnuté ruce s vrtačkou asi 5 metrů kabelu. A někdy něco děláš, že to je pár vteřin práce a tak nestojí za to nějaký zabezpečení a pak nastane většinou nějaká pr-el.
Čau a jen tak dál. Dokud je mezi lidma sranda, je to fajn.

Toho jsem se jednou zůčastnil.Čistili jsme odparku.Je to zařízení cukrovaru,na němž se šťáva zahušťuje do krystalizace.Je to kotel,kde trubkama asi 4 cm v průměru melasa teče za horka .Jednou za měsíc mi to mechanici čistili tak,že trubky,zarostlé kamenem provrtávali vrtačka připomínala sbíječku v dole metr vysoká po stranách dvě držadla,dva chlapi to drželi a vrtali.Trubka byla 60 cm dlouhá tak dlouhý i vrták.Když se jednomu z chlapů chtělo kýchnout,tak jako na potvoru se vrták kousnul druhý kolega se točil i s vrtačkou jako na kolotoči,kabel 4 x 4,5mm se motal na vrtačku a za velkého třesku se po minutě kolotoče utrhnul.Že se nikomu nic nestalo,byla veliká klika a strašně jsme se tomu chechtali.
JABRAKA

Jo jo z vrtačkama je sranda, na škole jsme měli v prváku zámečničkej výcvik a jeden kluk vrtal kus železa na stojanové vrtačce najednou se mu to vysmeklo ze svěráku a zaclo se to točit na vrtáku ten blb zpanikařil zvýšil otáčky a pak to vypnul železo vylítlo a naneštěstí šel okolo vrchní mistr a vzalo ho to přes ruku a zlomilo mu to kůstky v ruce ale mistr byl rapl i stou bolavou rukou ho pořádně profackoval.
Někteří spolužáci si nebrali na ruce takoví manžety aby se jim nenamotali rukávy do vrtáku tak namotaní rukávy byli častím jevem a jednou nám vyprávěl mistr že tam měli jedno kluka kterej měl dlouhý vlasy až do půlky zad a namotaly se mu na vrták a vyškublo mu to pořádnej kus vlasu.

Na průmyslovce jsme také měli dílny, dělali jsme i na soustruhu. Od té doby si pamatuju, že dávat revers z plné rychlosti nesvědčí nejen převodovce, ale odšroubované universální sklíčidlo má energii pancrfausu, když prolítne dílnou, trochu jí promíchá a zapíchne se obrobkem do protější zdi baráku přes ulici. To však byla náhoda, že někdo zespoda nepřidělal takové bezpečnostní půlměsíčky. Obvyklou zábavou bylo zapomenout kličku v univerzále a roztočit. Klička zasvištěla kolem ucha, práskla do lože nebo na podlahu. Profesor vylítl a hned psal pětku a vyhnal žáka, který za trest dostal kus kolejnice a pilník a do konce hodiny měl odevzdat vzorný maticový klíč. Mě se to také jednou stalo, ale jsem génius. Každý blbec se totiž okamžitě pro kličku sehnul a byl chycen a usvědčen. Ale já dělal jak barevnej a úsilovně obrobil třicítku tyčovinu ve špejli. Profesor chvíli slídil po dílně, nikdo se neshýbal, tak kodovíco bouchlo i usedl ke svým novinám. Teprve nyní jsem se pro kliku bleskurychle ohnul...

[OT]Já jsem se při každých dílnách, kde jsme se věnovali obrábění, soustředil na praktický důkaz o tzv. stroboskopickém efektu - měl jsem na to stojanovou vrtačku a zářivkové těleso. Žel, musím uznat, že se mi tento jev nasimulovat nepodařilo. Vrták se pořád viditelně otáčel....[/OT]

Zřejmě aniž jsi to tušil, máš možnost přispět zeleným k řešení další vykonstruované tragédii, kterou mají způsobit krávy svým prděním. Množství metanu které vyprodukují vážně ohrožuje lidstvo, proto doporučuji namasírovat nohy a jít na pastvu. Mají li zelení pravdu, máš po problémech.:-D

ja jsem si objednavala z obchodu Party-shop.cz, sidli v Praze a maji i eshop,takze to zaslou kamkoliv. Brali jsme vecsi mnozstvi tak jsme dostali i slevu a objednali jsme si jeste letajici ryby no deti ale i dospely mneli zabavu :)

Vymazane reklamne odkazy, na reklamu tu mame reklamenho manazera. (fleg)

Tak kdyz us bylo toto vlakno exhumovano, tak jsem zjistil, ze i zemni plyn nese, a to asi 300g/m^2. Coz taky neni marny.

1. Axiom balónáře

"...horký vzduch nese...."
2. Axiom balónáře

"...vodík nese...."
Závěr průměrného balónáře

".....jak by asi nesl horký vodík!!"

Důsledek závěru průměrného balónáře

1. Úbytek balónářů.

2. Ohřátí atmosféry"skleníkový efekt."

3. Vznik rázových vln.

4. Vznik krátkodobých intenzivních zdrojů světla.

Jeste jedno video:
watch
A drobnej dotaz inzertniho charakteru - neshani nekdo nahodou 500m^2 rip-stop nylonu 28g/m^2 po 2$ za metr?