Za první republiky jsme dělali brikety ze starého papíru a uhelného mouru. Taky jsme chodili na nádraží sbírat uhlí, které zůstalo po vykládce vagonů. Ti odvážní chodili krást uhlí z hromad, které byly na každém nádraží. Jako dítě jsem si myslel, že hromady jsou postříkány nabílo aby byly krásné, později jsem se dověděl,že je to proto, aby bylo poznat, když někdo krade.
Ze starého receptáře:
K lisování papírových briket potřebujeme speciální lis. Toto poměrně jednoduché zařízení je určeno k výrobě briket z odpadového papíru (noviny, časopisy, balící papír apod.). S vylisovanými briketami lze topit ve všech topidlech, určených pro tuhá paliva. Postup při výrobě briket je tak jednoduchý, že ho zvládne každý.
Postup: Odpadový papír nejprve natrháme na kousky a ty namočíme do nádoby s vodou. U novinového papíru stačí máčet tři hodiny, u časopisů, magazínů a tvrdšího papíru je třeba namáčet poněkud déle, maximálně však 24 hodin. Před vlastní výrobou briket papírovou hmotu dobře promícháme s mourem. Do směsi můžeme dle potřeby přimíchat rovněž jiné hořlavé materiály, například piliny.
Lis pak otevřeme a připravenou papírovou hmotou naplníme zásobník až po okraj. Potom přiměřenou silou stlačíme rukojeť a vytlačíme přebytečnou vodu. Po otevření lisu doplníme papírovou hmotu a postup zopakujeme. Po vytlačení vody lis otevřeme, vyjmeme zásobník a briketu vyklopíme na předem připravenou podložku. Hotové brikety necháme sušit. V zájmu rychlejšího sušení je třeba brikety obracet nebo ukládat do stojánku (ve výrobní verzi má typové označení T 565), který si můžeme vyrobit nebo k lisu dokoupit. Délka sušení je závislá na teplotě. V letních měsících trvá zhruba 14 dnů.
Výhřevnost brikety: Cca 4100 kcal; doba hoření je 1 až 1,5 hod., zbytkový popel = 2 až 5 % původní hmotnosti.