jak na spojení uhelného mouru a zrnitého uhlí
Dobrý den,
zdědil jsem po dědovi barák a ve sklepě je pěkná hromádka uhelného mouru a zrnitého uhlí. Děda to vždy takto třídil, protože do kotle mu to nesmělo, byl línej u toho stát a hrát si s poměrem vzduchu kvůli dušení. Byla by to škoda,dá to tak na půl topný sezony. Moje otázka zní, zda je možnost toto uhlí spojit nejakým pojidlem, které by postupně prohořívalo i v kotli a ne se najednou rozpadlo?
Změna předmětu, původně: uhlí (Kurt)
Za první republiky jsme dělali brikety ze starého papíru a uhelného mouru. Taky jsme chodili na nádraží sbírat uhlí, které zůstalo po vykládce vagonů. Ti odvážní chodili krást uhlí z hromad, které byly na každém nádraží. Jako dítě jsem si myslel, že hromady jsou postříkány nabílo aby byly krásné, později jsem se dověděl,že je to proto, aby bylo poznat, když někdo krade.
Ze starého receptáře:
K lisování papírových briket potřebujeme speciální lis. Toto poměrně jednoduché zařízení je určeno k výrobě briket z odpadového papíru (noviny, časopisy, balící papír apod.). S vylisovanými briketami lze topit ve všech topidlech, určených pro tuhá paliva. Postup při výrobě briket je tak jednoduchý, že ho zvládne každý.
Postup: Odpadový papír nejprve natrháme na kousky a ty namočíme do nádoby s vodou. U novinového papíru stačí máčet tři hodiny, u časopisů, magazínů a tvrdšího papíru je třeba namáčet poněkud déle, maximálně však 24 hodin. Před vlastní výrobou briket papírovou hmotu dobře promícháme s mourem. Do směsi můžeme dle potřeby přimíchat rovněž jiné hořlavé materiály, například piliny.
Lis pak otevřeme a připravenou papírovou hmotou naplníme zásobník až po okraj. Potom přiměřenou silou stlačíme rukojeť a vytlačíme přebytečnou vodu. Po otevření lisu doplníme papírovou hmotu a postup zopakujeme. Po vytlačení vody lis otevřeme, vyjmeme zásobník a briketu vyklopíme na předem připravenou podložku. Hotové brikety necháme sušit. V zájmu rychlejšího sušení je třeba brikety obracet nebo ukládat do stojánku (ve výrobní verzi má typové označení T 565), který si můžeme vyrobit nebo k lisu dokoupit. Délka sušení je závislá na teplotě. V letních měsících trvá zhruba 14 dnů.
Výhřevnost brikety: Cca 4100 kcal; doba hoření je 1 až 1,5 hod., zbytkový popel = 2 až 5 % původní hmotnosti.
Uhelné brikety se vyrábějí zhutňováním uhelného mouru při zvýšeném tlaku v lisovací komoře briketovacího lisu a zvýšené teplotě. Briketa je zahřívaná po dobu 30 minut při teplotě 650 °C. Takto zkarbonizovaná briketa obsahuje více prchavých látek (8 - 10 %) než stará základní uhelná briketa. Briketuje se uhelný prach a mour. Uhelné brikety mají využití pouze jako palivo.
To je dobrý, a dá se to zmáknout. Asi zřejmě trošku náročný na čas, ale bez toho to nepůjde. Akorát poměr papír/uhlí
by se musel vychytat. Ten lis o kterém píšeš, máš to z nějakých stránek, kvůli inspiraci na výrobu.
http://www.ireceptar.cz/pro-kutily/vyrabime-papiro ve-brikety/
No a mám o práci postaráno. Díky Henessy.
Lisy se dají koupit na aukru.
Já dávno když měl kotel na uhlí, smíchal mour s vodou na hustou kaši - dá to práci, moc se té vodě do mouru nechce, a to bláto házel do kotle, střídavě s vrstvou uhlí. Voda podporuje chemickou reakci uhlí na hoření (proto se samovznítí mokré uhlí na hladě nebo ve sklepě) a krásně to hořelo.
Taky dobrý, ale já to budu řešit s tím papírem, děda měl totiž i další vyhrazenou místnost na noviny. To víte, vše se jednou hodí. Tý mojí z toho šla hlava kolem, když viděla co všechno skrývá jeho sklep a jeho "kouzelný" armary. Jací asi budem my?
Tojo. Já už také blbnu a stává se ze mně taky takový sysel. Různé trosky přístrojů schovávám, co kdyby se hodil z toho náhradní díl. Když se budu stěhovat, tak oblečení povezu v igelitce z Globusu a kamion krámů za mnou. Schovávat noviny také začnu, co kdyby nebyl prdelpapír!
PS: Vyzkoušej to, aby to hořelo. Noviny a časopisy jsou dneska povinně napouštěny chemickým sajrajtem aby byly těžko hořlavé.
Dedkovatis?
Jj. Začínám pajdat a to už také přestává sloužit. Pořídím si dlouhou fajfku, budu sedět na lavičce, bafat z fajfky a vnoučata se uběhají pro pivo .
Dobrý den,Rce nic si z toho nedělejte,jsem na tom podobně-kutil všeho druhu,taky vše schovávám-co kdyby?Já bych se ani stěhovat nemohl,museli by mi na to vypravit zvláštní nákladní vlak. A největší průšvih je když jedu do sběrných surovin,přivezu zpět více než tam nechám:
Noviny a reklamu není problém spálit v kotli, nebo v kamnech, Musíš z nich udělat roličku, kterou v polovině ohneš, ohnutím bude držet pohromadě a nerozroluje se. Je to docela výhřevné, nedusí se to v kamnech dokonale to prohoří. Je z toho ale popel.Knížka ti v kamnech neshoří, jen ohoří. Když ji natrháš a zroluješ, můžeš s ní topit.
Na nehořlavé napouštění nevěřím, to jsou peníze navíc.
Pokud se udělá srolováním kolegou uvedená briketa, krásně to prohoří, jen je z toho halda popela. Ta je i z těch slavných papírových briket. A receptář tomu udělal docela reklamu, tak lidi máčí, mixují a lisují.
Jo, napouští se to. Však taky různé reklamy blbě zapálíš i sirkou. Někde nám to říkali, když jsem dělali sklad pro to. Není to totál nehořlavé, ale aspoň trochu. Však to taky je puch, když hoří časopis. Není to vůně jak papír ze sešitu .
Nojo. Aby člověk mohl topit v baráku novinama celou zimu, to aby jich měl dva kamiony a deset pilných trvale opálených dělníků.
Globusem a Kauflamdem podpaluji, možná ty barevné.
Tak jsem právě skončil s první várkou. V kýblu jsem rozmíchal pět novin formátu A4, nechal to 30 min. nasáknout. Po této době to pořádně prohnětl na kaši. Do této kaše jsem přimíchal půlkilovku drceného uhlí. Jako lis posloužila stará stojanová vrtačka a formu jsem vyrobil z nádoby ve které se prodávají chlorové tablety do bazénu. Do dna nádoby jsem vyvrtal díry a druhý konec jsem zařízl aby byl bez lemu. Takto připravenou nádobu jsem naplnil čtyřma plnýma hrstma směsí. Položil na plotnu vrtačky a zezhora nádobu utěsnil plechovím víčkem jaklo píst o stejném průměru jako vršek nádoby. Tlak vyvolaný na nádobu jsem vyvolal tak, že jsem pohyboval plotnou proti vřetenu vrtačky, protože plotna má šroubový posuv upevněný na rámu vrtačky, tudíž tlak je větší a hlavně plotna drží stálou polohu, a tlak je stálý. Po vyjmutí, briketa ztratí asi polovinu svého objemu. Konečná velikost: průměr 10 cm, výška 6cm. Ted je to v dílně v průvanu a těším se na konečný stav po uschnutí a vlastnosti v kotli.
No to bude fofr, těch 10metráků sdělat
No mojí předností je trpělivost. A když to nevyužiju já, tak toho polovic zase najdou moje děti i z návodem
Když jsem se díval v Hornbachu kolik chtějí za balíček briket, tak se oplatí věnovat tomu sobotu a neděli a udělat akci mačká celá rodina.A experimentoval bych s množstvím uhlí ať to zmizí co nejdřív.
pokud řežeš dřevo na otop, tak k tomu jdou přimíchat i piliny
poslete foto nebo vydeo jak to delate ales-ales@email.cz
Obyčejné noviny hoří docela dobře.Mladej do toho blí štěpku a pálí v kotli.
Problém je s některými letáky,ty jsou vytištěny na křídovém papíru,ten je skoro nehořlavý,no taky obsahuje někdy 40% křídy.No a spaluj kamení.A toho hnusného popela.ten se hodí akorát na posyp cesty.
JABRAKA