Starý dům - dvojité obvodové zdivo s izolací ?
Zdravím,
Měl bych pár otázek, na které jsem nenašel nikde určité odpovědi.
Jedná se o dvoupodlažní cihlový dům z poloviny podsklepený a s víceméně obyvatelným podkroví. První podlaží je cca 70 cm nad úrovní terénu. Dům je starý 70 až 100 let.
V domě byla před 7 lety instalována plastová okna a kompletně zrekonstruovaná střecha (i nyní nezateplená). Kolem 3 let se v domě vůbec netopí a ani nevětrá a při vstupu do domu je lehce cítit vlhkost. Na zdech plíseň není a ani ve sklepě nejsou viditelně mokré zdi. Po občasném vyvětrání (několik hodin 1x týdně) se pocit vlhkosti ze vzduchu zcela vytratil. Na první pohled vypadá dům velice dobře.
Obvodové zdivo domu je tlusté 45cm. Když jsem dělal kapsy pro příčku, zjistil jsem, že je obvodová zeď jakoby dvojitá s tím, že je ve zdi po celém obvodu cca 10cm široká dutina vysypaná jakousi hmotou. Vlastně je to "dům v domě" s tím že obě zdi jsou od sebe pravděpodobně odizolované.
1. Je současná izolace funkční i na dnešní poměry?
2. Jak nutná je další izolace, např. polystyren a jakou tloušťku?
3. Je nutnost u tohoto domu, vzhledem k nízké vlhkosti si myslím, provést hydroizolaci základů? Myslím tím nopovou fólií s drenážními trubkami nebo stačí nechat původní větrací otvory sklepa?
4. Pokud hydroizolaci, tak jak hluboko? Na úroveň podlahy sklepa nebo stačí třeba 1m pod úroveň terénu?
5. Pokud se provede zateplení domu polystyrénem a hydroizolace se neprovede, nezhorší se tím uvolňování vlhkosti ze zdí ven a tím možná vyšší vlhkost uvnitř domu?
Ptal jsem se několika stavebníků a jeden říká to a druhý zase něco jiného. Někdy mi připadá, že ze mě jen chtějí vytahat peníze.
Předem děkuji
Martin