Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kaplička na pozemku, je nutná před výstavbou nebo stačí v až průběhu výstavby RD?

Dobrý den, rád bych se zeptal ohledně přívodu elektřiny na pozemek. Obec, ve které plánujeme výstavbu RD má smlouvu se spol. E.ON a ve smlouvě je, že nám vystaví 1. "kapličku" do měsíce, zřejmě se však jedná o distribuční síť jak mi bylo už někým řečeno. Zajímalo by mne, zda pro výstavbu zákl. desky RD budu potřebovat postavit kapličku 2. a to se svojím rozvaděčem nebo je možnost i využít stavební rozvaděč, o kterém jsem slyšel, ale o kterém zároveň nevím vůbec nic, kam se napojuje, proč ho tam musím mít....? Děkuji moc

Pro základní desku kapličku - elektroměrnou (někdy kombinovaná i s pojistkovou) skříň nepotřebujete, pokud zvolíte odpovídající technologii, která nevyžaduje elektrickou energii. Výkopy vyhrabe bagr, tesaři budou bednit s motorovou pilou, zabetonujete z mixu, zásypy a kamenivo opět bagr, hutnit budete benzínovým pěchem (žábou), opět tesaři s motorovkou (ale teď se jim můžete vyhnout), nakonec znovu mix a deska je hotova. Takže ano, dá se i bez elektřiny. Další možností je zahájit stavbu s využitím elektrocentrály, což občas jako firma využíváme, ale to jen na krátké překlenovací období, než je zařízena přípojka. Pokud ovšem hodláte stavět převážně svépomocí a to již od základů, pak se od samého začátku bez elektřiny neobejdete, tzn. bez kapličky, ani bez stavebního rozvaděče. Ve vlastním zájmu, s ohledem na bezpečnost, zachování zdraví a mnohdy i života zapomeňte na kus prkna a na něm zahlejma osumdesátkama hřebíkama natlučenejch pár zásuvek.

takto nějak např. stavební rozvaděč vypadá

[580-5484190-jpg]
[581-5484191-jpg]
[582-5487535-jpg]

a tohle je pro změnu již zmíněný odstrašující případ

[schrskr_6.jpg]

Jj. Také jsem viděl horší, tohle se dá ještě přežít. Kolikrát, když vidím rozvod nějakého umělce na chatách nebo při stavbě garáže, tak bych vybíral na věnec a hle, je to neuvěřitelné, ale ti lidé obvykle přežijí. Jsem viděl také jednoho, jak pracoval s míchačkou v gumových rukavicích. Prej trošku kope a čvachtal ještě nohama ve vybryndané vodě. Lidé jsou dobrodruzi. Někdy i ten antoníček bývá totál prorezlý, drží pohromadě silou vůle a s dírou ve střeše, kterou tam hojně prší...

o chatkách a garážích bys skoro pomlčel, jsou tací, kteří CYKYnu přibijou na trám hřebíkem, konce smotnou a obalí novinama, aby se to náhodou nevyzkratovalo a celé to podsypou pilinama, aby kabel hezky ležel v měkkém a nezničil se :-D

tak bych vybíral na věnec a hle, je to neuvěřitelné, ale ti lidé obvykle přežijí.

s tím jen souhlasím, mě občas přijde, že ty šílenosti vydrží víc, než když se to udělá podle normy...