Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vrtaná studna a následné napojení na domácí vodovodní řád.

Dobrý den,
rád bych požádal o radu zkušenější. Stavíme RD (4+1) dřevostavbu a nyní řešíme otázku co a jak po vybudování vrtané studně. Obecní vodov v místě není a tak nám nezbývá nic jiného než se spolehnout jen na vlastní zdroj vody. Studna je hluboká 27m tudíž to bude chtít nějaké "výkonější" ponorné čerpadlo. Dále akumulační nádrž, kde zůstávám však na rozpacích, protože nevím jaký objem zvolit. V budoucnu se počítá s 4 členou rodinou, ale co se týče denní spotřeby na osobu to už opravdu nevím. Proto žádám Vás, zkušenější, jaké kroky bych měl vést ke spokojenosti s dodávkou vody.

Děkuji za každou odpověď

loading...

Neni tohle náhodou průměr z vodovodního řádů? Ono pokud mají studny, tak je ta hodnota taky někde jinde a pokud tam platí 73 místk 40-50 jinde tak je to docela rozdíl a budou tam brát vodu klidně načerno z potoka... Taky si vem, že blbá vana má dobrých 200l a když se drahá polovička vycachtá, tak má rázem 250l/den ;-), taky je značnej rozdíl na osobu ve městě v bytě a na zemědělce na vesnici... Já bych míň jak 150l/den na osobu nepočítal.
Mimochodem taky by mělo záležet na tom, jaký odběr vody je ze studny vůbec povolenej.

Páni, ... tí ktorí majú osobnú skúsenosť so životom, s osobou ženského pohlavia, vedia:
pre ženu je normálna vec počas 24 hodín 10x použiť WC, čo splachnutie, cca 8l, ak splachuje zásadne naplno, čo taktiež je u ženy normálne, tak splachnutie 12l.
Pokial na tanier nevytečie aspoň liter vody, tak nie je opláchnutý. Prádlo je vyprané normálnym cyklom, ale aj tak pustí ešte čisto len cyklus pláchanie. Pretože deti by mohli dostať alergickú reakciu na zvyšky prášku .... atď, atď

Každý to bude mať so svojou nejaké iné, ale predsa podobné ..

Zakázat se ženit. Jako (přes týden) osamělý muž mám následující spotřebu vody.

Mytí: 0.67l (rozpočítám-li jedno sprchování za měsíc tak 20l / 30 = 0.67)
Praní: 0.22l (40l za půl roku - 40 / 6 / 30 =0.22)
WC: 0l (chodím v práci, doma ke stromku)
Pití: 0l
Takže mi stačí denně přinýst jednu láhev z nádražního kohoutku.

Pračka, riady, WC, hygiena ....cca 200l/osobu/deň v dlhodobejšom priemere. Ak sa trvalejšie zdržujete doma môže to byť aj viac

+ prípadné zalievanie záhrady

Výkyvy sú sezonne, leto/zima, ale aj krátkodobé, velké upratovanie/pranie. Objem zásobníku si zvol s ohladom na to kolko znesieš kolísanie tlaku, ono to vie človeka vytočiť pri sprchovaní.... 0,8-1,5 sa ešte dá zniesť. Ak ťa nenútia financie výrazne šetriť zvoľ 100l a viac, aby sa nezapínalo čerpadlo po odpustení 10-15 l. Časté rozbehy čerpadla mu znižujú životnosť.

My treba mame system bez akumulacni nadrze, s tlakovym spinacem prave ve studni a neni s tim zadnej problem, zadny kolisani tlaku nepocituju. Cerpadlo ponorny, vytlak 60m, i s tlakomernym elementem a trubkama, sme se vesli do 14kKc(ovsem studna je "kopana" a ma 9.5m).

Spis ale me zarazi vrtana studna 27m. Kolik je v ni vody? Pri prumeru 150mm me to vychazi na 70.7l na metr, pro 4clenou rodinu bych pocital s 1m^3 na den, coz znamena, ze by to chtelo, aby tam nateklo 14m za den.

Cerpadlo sedi na dne studny, nadrz zadna neni takze se nema co zavzdusnovat a je to uplne tichy. Jednina namitka se muze vzahovat na opotrebeni castym zapinanim, ale podle me to cerpadlu nijak zasadne nevadi a spinani je bezkontaktni, takze triaku to taky nevadi. Navic ty vychytanejsi spinaci elementy maji v sobe fazovy rizeni cerpadla, to moje to nema, ale zadnej problem nemam, ze sprchy tece furt stejna voda, at pustim kohoutek v kuchyni jak chci. Cerpadlo stalo necelou desitku, spinaci element pod dvojku. K zivotnosti se nevyjadruju, zatim to bezi 3/4 roku, ale komfort je super.

Inteligentné spínanie v nule, plynulý rozbeh s riadeným sklzom by mohlo prípadne nevýhodu častého rozbehu niečo zmierniť. No moc tomu neverím.

V týchto veciach som totálne konzervatívny. Overené riešenia. Poznám prípady kde ponorné čerpadlo je v studni 10-15 rokov a viac, nik sa o neho nestará a všetko funguje. A je to bežná vec.
Týmto neovereným vychytávkam až tak nedôverujem. Napíšeš o 10 rokov ako to dopadlo so spolahlivosťou.

V týchto veciach som totálne konzervatívny. Overené riešenia.

Nj, ja sem zase takovej strelec, barak mam ocelostavbu, vodarnu bez expanzky, spostu hejblat samodomo a tak... nekdo to zkouset musi a nekdy se to holt nepovede, to se neda nic delat.

Poznám prípady kde ponorné čerpadlo je v studni 10-15 rokov a viac, nik sa o neho nestará a všetko funguje. A je to bežná vec.

No otazka spis je, jak bude vypadat ten vrt za 10 - 15 let. Trosku pisku, nebo hejbnuti podlozi a nebude problem, ze cerpadlo odeslo, ale jak ho vyndat a jak tam dopravit novy/opraveny. Tri studnare sem slysel rikat stejnou hlasku: studna vrtana je studna docasna.

Napíšeš o 10 rokov ako to dopadlo so spolahlivosťou.

Rad, akorat to uz tazateli bude prd platny. Nebo taky, nedejboze, ne...

Vše se musí odvíjet od vydatnosti studny kterou by měli zjistit vrtaři a následně potvrdit hydrogeolog. Potom je třeba se rozhodnout buďto pro přímé odběry a volit čerpadlo s frekvenčním měničem nebo čerpat do zásobního expanzomatu o objemu pro čtyřčlennou rodinu 80 l a větší(čím větší tím lépe). Tam jsou pak dvě možnosti: expanzomat s vakem a nebo bez vaku s přisáváním vzduchu. Vše má své + i -.
Až po tomto ujasnění můžeme přistoupit k výběru čerpadla.

No, abych se přiznal, tak jsem ani nevěděl, že existuje systém bez akumulační nádrže, jeví se mi to jako dobré řešení, ač nevyzkoušené a né příliš ověřené letitou praxí jako je tomu u ostatních systémů. Co se týče hloubky studny 27m, tak firma zaručila odběr 2000l za 24h, což m přijde dostačující, pokud zrovna nebudu napouštět bazén :)

Dva kubíky za 24 hod. není nic moc, počítejte s hodně malou hodinovou vydatností. Když se půjde někdo vykoupat a druhý zároveň spláchne záchod, a nedej bože zrovna bude napouštět pračka tak budete studni drancovat (Záleží na podloží ve kterém je studna vrtaná ale určitě při takovém odběru budete s vodou tahat i jemný písek). Vyhnul bych se odstředivým čerpadlům a šel bych do vřetenového např. stará dobrá nautila, tam když neshoří motor tak výměnu vřetene provedete sami doma na zahradě za pár korun a vřetena skousnou i nepatrně písčitou vodu na rozdíl od drahých odstředivek které doma neopravíte.
Nutnost bude ve vašem případě elektronické hlídání hladiny pro ochranu běhu čerpadla na prázdno a určitě kvalitní filtr před vstupem do rozvodů po domě.

Taky jsem přemýslel spíše o vřetenovém, tak jsem rád že mám další doporučení. No 2 kubíky je minimální hodnota co nám slíbili, takže doufám, že to bude větší:) Filtr se dává před rozvodem po domě? Já myslel, že už se dává dole v "sacím koši". Ale to je asi jen na hrubší nečistosty a pak bude zřejmě nějaký jemnější?

Filtr na separaci jemných podílů se dává ještě před čerpadlo. Používám filtrační vložku o porozitě 5 mikronů.
Mám rovněž systém bez akumulační nádrže - podobný jak uvádí BAHNO.
Tlakový spínač je přímo na čerpadle, raguje to okamžitě při odběru v systému. Funguje to už 7 let - zatím jsem se nesetkal s vůbec žádným problémem.;-)

Přeci nebudete vytahovat cca 23 m polyetylenu s čerpadlem jen kvůli vyčištění nebo kontrole filtru. Pořád si ještě asi nerozumíme, tato čerpadla jsou ponořená zhruba ve třech čtvrtinách vrtu, nemají sací koš, tím pádem odpadá zavzdušněni čerpadla, nad čerpadlem se instaluje jen zpětná klapka (kvalitní, ne žádný plastový vnitřek, všechno mosaz). Na polyetylen nad čerpadlem se přisponkuje hlídání hladiny, aby čerpadlo nemohlo běhat na sucho bez chlazení vodou, jinak ho spálíte. Na ohyb z vrtu se dává difuzor pro přisávání vzduchu (jen pokud máte zásobník bez vzduchového vaku).
Zítra se pokusím pohledat nějaké foto, asi to mám v noťasu v práci tak to sem pak dám.
Po firmě co to bude dělat požadujte ať vám ve smlouvě o dílo zaručí maximální vydatnost vrtu (2 kubíky za den je opravdu žalostně málo). Musel by se to pak řešit opravdu velkým zásobníkem s časovým spínáním pro zásobu vody v největších odběrech což instalaci značně prodraží.

Dva kubiky na den jsou IMHO uplne v pohode a neni nutny to jakkoliv resit. Me dava studna kubik za den a taky s tim neni problem. Krome napousteni bazenu, tam to ale resim spinacima hodinama, vim ze muzu kazdy den napoustet 20minut, tak to tam kazdej den svihnu a je to.
Jinak ten muj, pomerne levnej spinaci element ma ochranu pred behem na sucho primo v sobe, pokud si cerpadlo cucne vzduch tak behem 5 vterin vypne. Tech 5 vterin cerpadlu "na vlhko" zasadne neublizi a nedeje se to kazdej den, ba ani kazdej mesic. Filtr jemnych castic tam nemam a nejak zasadne me nechybi, ale asi to neni spatnej napad. Ten by ale asi fakt mel bejt nekde pristupne.

No já se ve studních nevyznám ale kdysi sem si o tom něco málo četl. To že je studna hluboká 27metrů nic neříká o kolik je převrtaný pramen dolů. Může být pramen v hloubce 10 metrů ale taky v 20ti. Podle toho kolik je metrů vody k dispozici mezi dnem studny a pramenem podle toho je k dispozici i v zásobníku tvořeném vyvrtaným průměrem.

Pokud je vrtaná studna o průměru 20cm(??) tak jeden metr tohoto válce má přibližně 30litrů vody. Pokud je přítok vody 83 litry za hodinu (2000/24) tak voda ve studni o průměru 20cm stoupne za hodinu o cca 2,6metru. No teď jde o to jak velké nárazové odběry budou, jestli se ráno všichni osprchují (řekněme 4*70litrů*), skočí na WC (4*10l) tak je potřeba aby ve studně bylo nachystáno víc jak 10metrů vodního sloupce.

Velké kolísání vodního sloupce prý není vůbec dobré - zanášení studny.Vše jen teorie, studnu nemám.

* já vím, když si spotřebu vody budou měřit zvádnou se opsrchovat za 35litrů/osoba, fotřík to jednou zvládl za 17litrů aby mi předvedl jak plýtvám.