Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zámková dlažba

Prosím o pomoc...chtěl bych postavit nové schodiště před hlavním vstupem do rodinného domu,ale nevím jakou zámkovou dlažbu použít a jak ji poskládat aby držela u sebe a spočítat kolik ji budu potřebovat.Mělo by to být postaveno do půlkruhu a na jedné straně něco jako rovný nájezd na kočárek.

Jak pozoruju, nemáš naprosto představy, jak se zámkovka dělá. Nech si to od nějaké firmy udělat, nebo to dopadne špatně a bude se to muset předělávat. Nejprve se musí odtěžit prostor do hloubky cca 50 cm, zhutnit žabou, navést štěrk, na něj jemnou drť, znova užabovat, na to klást dlažbu - je dělaná tak, že do sebe zapadá, nakonec užabovat s gumovou podložkou na stroji. Žabu (strašlivě těžký stroj co vibracemi zhutňuje podklad) lze vypůjčit.

Jak píše Rce. A nespojuje se to, jen se to klade kus vedle kousku, zapadá to do sebe a drží to. Taky jsem to viděl dělat tak, že se jako podklad přímo pod dlažbu použil suchý písek smíchaný s cementem, na to položila dlažba a pak se to postříkalo hadicí a směs pod dlažbou zatvrdla.

Taky jsem to viděl dělat tak, že se jako podklad přímo pod dlažbu použil suchý písek smíchaný s cementem, na to položila dlažba a pak se to postříkalo hadicí a směs pod dlažbou zatvrdla.

Zámkovka přímo do betonu.. to je také jeden z tragických omylů, aneb jak si zadělat na budoucí potíže.

Když se zámkovka položí do suchého betonu, většinou nebývá natolik zhutněný, aby si zakropením nedosedl. Potom má dlažba často propadliny, i když byla těsně po položení rovná. Ale to hlavní teprve čeká. Zámkovka není stavěná na to, aby vodu odváděla po povrchu, ale aby ji volně propustila do podloží. Jenomže když je v betonu, voda dolů neproteče a zastaví se na betonu. Ten snadno nasákne, nějaká voda mezi betonem a zámkovkou také zůstane a první mráz započne dílo destrukce. Po několika zimách pak zámkovka viditelně klape, odštipuje se a při větším provozu nezřídka vyskakují celé dlaždice. Takže po pár letech je zámkovka zralá na kompletní výměnu.

Jedna z možností konstrukce.

Jenže tohle není ze zkušenosti ideální provedení z hlediska trvanlivosti. Tenhle 25 cm vysoký obrubníček je vysazen 15 cm ven, je 10 cm je dole a kolik z toho je v betonové opoře? Takto provedené schodiště na silně exponovaném místě příliš neobstojí, tím spíš, když se opět vloží voda a mráz. Obrubníky se začnou vyklápět a zámkovka uvolňovat až se to rozsype docela.