Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rada pri kupe ultrazoomu

dobry vecer,

mam velku dilemu aky ultrazoom si vybrat...urcite to poznate mal som zahhliadnuty jeden zrazu prisla jedna novinka zanou druha a tretia a uz som stoho "vela" prsote tazko je si vybrat novy fotak ked chcem mat naozaj najlepsi na trhu ked vzdy pride nejaka nova novinka
ale k veci
rozhodujem sa medzi tymto dvoma:
Fujifilm FinePix HS10 - minus je unho slabe rozlisenie displeja iba 320x240 co je uplne ubohe, a tiez velmi slaby digitallny zoom iba 2x !!!!!!!!!!(kvoli tomuto minusu vaham), zatial nieje na SK trhu az niekedy v aprili

NIKON P100 - slabsie ISO (32000)a tiez nema manualne zaotrovanie co je velke plus fuji HS10

piste konkretne rady ak mate ak sa vtom vyznate aj odborne.....
ktory by ste si kupili vy ?

Ohledně toho FinePix - a k čemu je ti digitání zoom? Za prvé to nikdo nepoužívá a za druhé máš tam 30x optický zoom, to je ti málo? A další věc - když už výrobci nemůžou honit megapixely, tak honí jiný číslo, na který zákazníci budou čučet a hádej, co je to za zač? Áno, je to zoom, teď se budou předhánět v tom, kdo udělá větší zoom na foťáku. Takže pokud opravdu chceš takovou mrchu, která s 30x zoomem chce suplovat zrcadlovky s velkými objektivy, tak si to kup, ale nezapomeň na stativ, jinak ti ten zoom bude jen na okrasu.
A k displeji - ten je snad jen orientační, na prohlžení fotek jsou jiný aparatury, než displej foťáku. 320x240 je dost, před pár lety to bylo ještě horší a taky se s tím daly dělat super fotky.

Pokud to nespěchá, jako že asi ne, protože se zdá, že výběr je chronicky zdlouhavým, tak neumím odpovědět jinak, než že bych radši zacílil a počkal na nízkou doprodejovou cenu pořádný zrcadlovky a k těm cca 9-10 tis. Kč bych přihodil jednou tolik a vzal pořádnej foťák. Tím snad budou vyřešený chutě po dalších marketingových "super novinkách".

Já mám tu smůlu, že mám v práci dva kolegy, kteří mají focení jako koníček a oba mají zrcadlovky Pentax. Ať bych si koupil cokoliv, co není zrcadlovka, tak se mi vysmějí :-)
Ale nakazili mě, asi si to taky někdy pořídím. I když deset tisíc jen za tělo je základní investice, další hromady peněz jsou objektivy.

další hromady peněz jsou objektivy.

Ne nutně. Dá se vystačit se základními seťáky, kvalitu mají pro začátek dobrou. Pokud se pak dostaneš s focením dále, dá se v pohodě koupit starší objektiv (vyšší třídy) za zlomek původní ceny - já jsem kupoval Nikkor 18-70 za 3000,- Kč asi před rokem a není s ním problém. Technika vydrží dlouho, pokud se k tomu někdo nechoval jak hovado.

No ptal jsem se kolegy v práci. Dostalo se mi přednášky, jak jsou kompakty šílené a nekvalitní. Když jsem se ho zeptal, jestli ty fotky pak prohlíží na svém domácím 17" LCD s TN, tak se divil, co se mi na tom nezdá.

Zrcadlo si kupují snobové i ti, co jej potřebují. Ostatně jako všechno zboží všech kategorií. Jen že mánie uživatelů v duchu "kompakty jsou nanic, přišetři si na zrcadlovku" začíná nabývat stejné mánie s jakou výrobci fotoaparátů tlačí do popředí megapixely.

Ony ty zrcadlovky slezly na docela zajímavou cenu, takže spousta lidí sáhne raději po levné zrcadlovce, než po kompaktu. Je to individuální, oba tábory mají své zastánce, jedni obhajují "raději levnou zrcadlovku, než drahej kompakt", druzí "raději pořádnej kompakt, než levnou zrcadlovku". Rozhodnout se musí každej sám. Je fakt, že zrcadlovky mají něco do sebe, ale jsou tu i lidi, kteří - jak říkáš snobové - chtějí vypadat jako profíci a mají to spíš na machrování (a fotí s tím tuctový nezajímavý fotky). 90% fotografie dělá fotograf, zbytek je foťák.
Všechno je to věc subjektivního názoru.

Já mám pocit, že na zrcadlovkách (i těch „falešných“, třeba Finepix S7000 mívám v ruce) bývají oproti kompaktům světlejší objektivy, takže není takový problém fotit i v ne úplně ideálních světelných podmínkách. (Na kompaktu jde za šera „zvýšit ISO“, ale pak to šumí. A s vestavěným bleskem fotí většina kompaktů příšerně.) Jinak mi kompakty nevadí.

Samozřejmě, že si zrcadlo koupí i ten, kdo to má jen na odiv okolí... Nedělal bych z toho takové drama, faktem je, že zrcadlo poskytuje řádově kvalitnější výstupy a svojí variabilitou je lepší investicí do budoucna. Kompakty (i ultrazoomy) mají své limity poněkud jinde - jako příklad stačí třeba makrofotografie. Ne pseudomakro u kompaktů, ale fotografie za použití speciálních objektivů a pomůcek (třeba mezikroužky, měch) apod. Na kompakt také sotva dáš shift objektiv... Na druhou stranu, mnou uvedené příklady jsou taková "vyšší dívčí" a pořizovací ceny jsou poněkud jinde.
Je to dáno i tím, že s tím v současné době může fakt fotit kdekdo, ne jako za analogových dob, kdy SLR ovládat bylo složitější.

Jestli je nutné se rozhodnout mezi těmito dvěma foťáky, tak bych bral Fujifilm. Rozlišení displeje je fuk, koukáš na hotové fotky vytisklé nebo na monitoru, ne na displej foťáku - ten je jen orientační. Fujifilm má lepší čip.

Slabší ISO (32000) je také zbytečné uvažovat, na takovou citlivost se stejně fotit nedá.

Nemám-li se omezovat na tyto dva typy, pak bych bral toho Panasonica, co na něj dal výše odkaz Karel.

Já měl štěstí, že jsem stihl koupit jeho předchůdce, FZ28. Víceméně totožný, akorát o dva(?) megapixely míň na stejně velkém čipu. Čili podle mě paradoxně lepší.

Maximální spokojenost.

Ohledně ISO; neuvažuju, že bych foťáku dovolil vyšší ISO než 200.

Já jsme si pořídil již po druhé Fujifilm Finepix 8100 fd, první mi ukradli a když jsem se rozhlížel, čím ho nahradit a dlouho bádal a porovnával na http://www.fotoradce.cz/produkty-porovnani.php?pro dukt=fotaky

Tak mi to pořád vychází jako nejlepší ultrazoom, důležitá je duální stabilizace a rychlost focení po zapnutí, zbytek je už na tom, co od toho všechno chceš. Nebudeš-li chtít nový, tak já ten svůj na aukru pořídil za 3650,- Kč

No víš jak Nikon bude drahej a jestli nejsi úplně profík, tak si myslím, že je zbytečnej. Jinak digitální zoom si myslím, že mnoho nepoužiješ, jednak rapidně snižuje kvaliltu fotky a bez stativu nevyfotíš s digi zoomem ani prd, ale to musíš vyzkoušet. Na trhu HS 10 ještě není, ale vypadá to velmi zajímavě, počkám dva až tři roky a půjdu do něj takéž, zatím musí 8100fd stačit :-)

Výhoda zrcadlovky : těžký kočkolap a prezentace peněz. Na břichu, lépe na zádech jej nosí jen fotografové v akci. Jinak patří do spešl tašky. Jsi li ptákomilec, nebo šmírák bohatě využiješ přiblížení. Střední zoom pak na portrét.Mají volbu priority clony, času, víš li k čemu to je.
Nevýhoda : váha aparátu a příslušenství. O dovolené skončí ve skříni a minimum fotek. Pro fotografa Anička před vodopádem, před kostelem, v zoo ....výhodnější kompakt.
Pokročilý rodinný fotograf vystačí s dobrým kompaktem. Fotku dělá oko.
Šum, aberace, full frame, rozsah ISO.....bych naštudoval a dával k lepšímu v odborných diskuzích u piva.:-D V uvažované cenové relaci by neměl být problém a počítač vyřeší vše.
Možná, že kdybys tu hodil něco ze své tvorby dalo by se lépe poradit.
Jo a digitální zoom je vlastně výřez a jeho používání nedoporučuji i když u některého špičkového foťáku může být nepatrný rozdíl který poznáš až při max. zvětšení.

Nepodceňoval bych optické vady objektivu, mizerný objektiv některých kompaktů zcela znehodnotí haldu megapixelů, kterými se chlubí. Viděl jsem kdysi nejmenovaný foťák se soudkovitým zkreslením až běda, se nedala jediná budova vyfotit rovně.

Jj, digitální zoom je zcela naprd, mám ho všude vypnut. Pohodlněji a lépe (můžu zvolit vhodnou metodu) se udělá v počítači.

digi zoom? na co paneboze...fotky z toho stejne vypadaj hrozne (at pouzijete jakykoliv fotak) a bez stativu temer jiste takove ohnisko ani neudrzite v ruce. Digi zoom by opravdu nemel rozhodovat pri vasem vyberu. Dulezita je kvalita fotografii (kterou by podle predbeznych testu mel mit na daleko lepsi urovni hs10) a rozliseni displaye je taktez "kosmeticka" zalezitost-fotit s tim pujde bez problemu. hs10 ma mnoho vyhod, urcite bych bral tento.

dobry vecer, dokazali by ste mi poradit nejaku dobru zrkadlovku za rozumnu cenu (do 15 tisic aj s objektivom)mal som hs10 je to slusny fotak ale nasiel som zaujemca ktory ju odomna kupil, lebo vidim ze zrkadlovky su daleko lepsie, uplne mi staci aj bazar hlavne keby mal telezoom objektiv to by bolo super...

vopred diky vsetkym