Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem štuk

Jejda. To je materiálu k diskusi..

Penetrace pod štukem mohla přispět ke srážení vlhkosti, ale nejsem přesvědčen že bude rozhodujícím faktorem. Kdy proběhlo štukování a kdy začlo srážení? Myslím hlavně měsíce - roční období. Čím je štukovaná stěna přebílena a čím bylo bíleno předtím? Jak větráte?

Stěnu momentálně určenou ke štukování je nutné dokonale škrabat, zbavit veškerých maleb a nátěrů, nejlépe i původního štuku až na hrubou omítku. Pak je nesmírně důležité ještě dokonaleji odstranit prach vzniklý škrabáním a otloukáním. Omýt, omést, vyluxovat, jak je libo. Naklepání sekerkou jak píše DKK doporučuji. To je totiž podobný kontaktní můsek, jaký tvoří penetrace. Penetrace je doménou posledních 30 a v masivním nasazení pak 20 let. Po téhle přípravě tedy není nutné penetrovat, ale je nutné před započetím štukování pořadně zvlhčit podklad, aby nemohlo dojít k příliš rychlému odsátí vody podkladní vody omítkou, přesušení a zprahnutí štuku. Pak se nespojí s podkladem a velmi pravděpodobně začne praskat a odpadávat. Zde je namístě připomenout, že dnešní hotové směsi v pytli nejsou tím štukem jako dřív, tedy jen směsí hašeného vápna a křemičitého písku ale obsahují i slušný podíl chemie, pojiva (lepidla), často barviva, tak od něj nečejme, ža bude dýchat stejně dokonale jako štuk před 30 provedený roky.
Podobně se chovají i moderní nátěrové hmoty. Když máte obavu z plísní použijte na bílení hašené vápno protože působí jako přirozená desinfekce (ještě nedávno se třeba ve školních jídelnách nesmělo bílit ničím jiným, než vápnem).
A teď jdeme větrat. Pokud větráte trvale otevřenou ventilačkou, pak si patrně sami přispíváte k plísňovému bujení. O větrání se zde již mnoho napsalo a většinou jsme se shodli, že bez důkladné cirkulace není větrání. Větrat je tedy třeba vyvoláním průvanu krátkodobým otevřením oken dokořán po celém bytě, domě, na 3-5 minut, několikrát denně. Tak se hne i vlký vzduch kumulovaný v malém prostoru za skříněmi a proto právě tam začíná plíseň rozjíždět.
Na závěr připomenu, že letos byla po delší jalové době opět Zima, takže určitě popřemýšlet i o zateplení.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny