Nátěr nových dveří z masivu
Dd, tak mám nový dotaz. Mám od truhláře udělané nové dveře a zárubně, masiv borovice. Chtěla bych to natřít lazurou nebo olejem tak, aby nezůstaly takovéto zcela světlé, ale pouze MALIČKO je hodit do takového medového odstínu, ale jen nepatrně. Jinak chci, aby zůstaly přírodní. Jak postupovat a co použít? Jsou vyrobeny před 2 týdny. Mooc díky. T
A není nejednodušší věc,zajít do nějakých BAREV A LAKŮ a nechat si poradit tam ?
Určitě je, ale tady mají lidi zkušenosti!!
Když odstín medu, tak co třeba lak se včelím voskem?
Borovicové dřevo časem oxiduje do narůžovělého odstín a vždy ztmavne, existují taky mořidla na bázi vody, lihu, hotové lazurovací laky a na zafixování bezbarvé laky , nyní většinou ředitelné vodou. Snad ve speciálce poradí. I když mé zkušenosti s prodavači odborníky .........(Jsou ty bedny aktivní? Jeje, až, až mají napsané vzadu 100w PMPO)
No právě! Takže se raději optám zde!
A kdybych je napustila jen bezbarvým olejem nebo lazurou?
Budou malinko tmavnout časem, záleží na množství filtrů v laku. U lazury čekám tmavnutí automaticky. Není to nic dramatického.
Mám je natírat vleže? I mean, že je vysadím a dám je vodorovně a začnu.
Raději upozorní, na lazuru je dobré mít extra štětec na lazuru a dělat skoro suchým, přebytek ze dveří setřít. Na jiné barvy jsou jiné štětce.
Jaký je tedy rozdíl mezilazurou, přírodním lakem na dřevo s včelím voskem a napouštěním přírodním olejem? Je tohle všechno na stejné bázi? Znamená to, že se zachová přírozená struktura dřeva?
Díky
Váš dotaz je na několik přednášek . Lazura, včelí vosk, šelak kopál, jantar, přírodní terpentýn, mastyx, Burgundská smůla, ...... Nanášení štětec, váleček ,houba ,plátěná ,pucka, ...
Cena, předpokládaná odbornost, zkušenosti.
Zkušený to dělá ve stoje i vleže. Já dávám přednost dělat to vleže. Mám lepší výsledky a nestéká mi to.
Lazura mění barvu dřeva, ale nemá ochranné účinky.
Přírodní lak s včelím voskem spíš na nábytek a restaurování.
Já bych zašel do speciálky, řekl že chci natřít dveře a aby trochu ztmavly. Asi by mi dali lazuru a lak který bych nanesl po důkladném zaschnutí lazury. Položil bych dveře na dvě staré židle do jedné ruky bych vzal měkký širší štětec a do druhé udělanou pucku ( zmuchlaný hadr velikosti kapesníku zabalený do druhé hadry) nanášel bych lazuru a případné přesycení bych roztíral puckou, jinak to udělá tmavší fleky.
Po zaschnutí natírat lak štětcem v několika tenkých vrstvách, mezi vrstvami lze přebrušovat jemným smirkem.
Hotové dílo naložit na střechu auta a odvézt lakýrníkovi.
Tak až na tu poslední větu to trochu chápu. Jenom - co to znamená, že nemá ochrané účinky.
Proč bych to nemohla rovnou natřít přírodním lakem s včelím voskem?Už název LAK by mělo znamenat, že hrání dveře např. před oděrem. Jsou to dveře vnitřní.
Klidně jej použijte.
Lak charakteristické vůně včelího vosku a pryskyřicových silic. Vhodný pro ošetření povrchů - dřevěných konstrukcí, trámových stropů, palubek a také při restaurování stropů a nábytku ze dřeva včetně interiérů zdravotnických, školních, sociálních a tělovýchovných zařízení. Lak propůjčuje dřevu vysoce dekorativní, hedvábně matný, porézní a dýchající povrch odpuzující vodu. Výrobek je doporučen Státním zkušebním ústavem lehkého průmyslu pro použití v interiérech budov a v prostorách, kde nedochází k přímému styku s potravinami.
Přípravek nelze aplikovat na dřevo ošetřené jiným přípravkem!!! Ošetřované dřevo musí být vyzrálé a suché, opracované smirkem a zbavené prachu. Dřevo s vysokým obsahem pryskyřice umyjte benzinovým ředidlem. Nepoužívejte při vysoké vzdušné vlhkosti a při nízké teplotě. Aplikujte při teplotě 10°C až 25°C. Před a v průběhu nanášení laku obsah častěji míchejte! Doporučujeme plechovku ponořit do vody ohřáté na cca 30°C. Naneste 1-2 tenké vrstvy s odstupem 2 hodin štětcem nebo válečkem. Přebytečný vosk po každém nanesení setřete hadrem. Zaschlý nátěr vyleštěte měkkým kartáčem nebo flanelem do vysokého lesku. Přípravek můžete barevně ovlivnit přidáním lihového mořidla – odstín si určujete sami množstvím přidaného mořidla. Vznikne barevný lazurovací lak, který při aplikaci štětcem vytváří pravidelný barevný tón.
Tak vám všem díky. Ještě jeden dotaz. Kdy mám tyto dveře natřít? Jak jsem psala, jsou 2 týdny staré a jsou normálně vsazené v pantech. Mám je natřít hned nebo ještě čekat? Třeba až si "sednou", jestli ještě "nepracují", prostě jestli je mám nechat se přizpůsobit nebo už natírat.
Tak je zle, tak není dobře. Když je necháte viset zašpiní se, týden nic neřeší. Rozhodující je, z jakého dřeva je to dělané. (sušené uměle, přírodně, jak staré dřevo, kdy kácené a s tím spojené výtoky mízy. )
Natírat hned.!
Díky!
Jsou tu odborníci,majstři natěrači,rady jsou skvělé,využívají moderní materiály.Nezbývá než tyto porady podpořit.
Ale na chalupě jsme potřebovali také natřít přírodní dveře.Použili jsme pouze fermež lněnou,ohřáli na kamnech(ve vodě)asi na 80 st C a tímto dveře napustili.
Zopakovali jsme nátěr ještě druhý den.
Žádný lak ani další nátěr nepotřebují.
JABRAKA
Tmavne, mírně přijímá vlhkost, u zahradního nábytku možnost napadení houbou. Fermež zasychá velmi pomalu. V žádném případě do druhého dne. Pouze vsákne. Pozor na odhozený hadr od fermeže. Samovznícení!
Je vidět,že o tom Henessy,něco víš.
JABR
Odcházím do barev a řeknu že potřebuji: Voskovou emulzi (lak) na bázi včelího vosku, přírodní pryskyřice na ochranu a dekoraci dřeva v interiéru. Pokud to bude bezbarvé, mohu pro docílení barevného odstínu přidat lihové mořidlo. Je to tak správně?????????
Jestli pujdete do barev a laku, zkuste se stavit nejdriv na www.au-mex.cz a zvazit jen vosk. Ja jsem sice volil tmavsi (dekoracni) vosk, sle po roce jsem spokojen nejen ja se vzhledem, ale i zena s udrzbou.
Nabídli mi: AIDOL HARTWACHS -OI nabo AIDOL DEKORWACHS-LASUR, obojí bezbarvé. CO je tedy lepší? Mám to nechat tak, bezbarvé nebo tam něco přidat na zabarvení? Jestliže borovice časem tmavne, tak asi bezbarvé. Díky
Loni jsem natíral taky masivní borovicové dveře do interiéru a použil jsem bílý Lazurol od Hostivařský chemičky. Výsledek se nejvíc podobal tomu jak dveře vypadaly nenatřené. Zkoušel jsem i bezbarvý lak, po něm dřevo ale hodně ztmavne-možná ten medový odstín, ale po bílé lazuře to vypadá nenásilně, taková jemně potlačená struktura dřeva, kdežto bezbarvý lak to všechno zvýrazní.
CHtěl jsem jen říct že pokud chceš odstín lesního medu, natři bezbarvým lakem, pokud chceš odstín řepkového medu natři bílou lazurou.