Nabíjecí proud 0,5 až 1A je poměrně značný, ale také záleží na tom, jakou kapacitu mají články. Pochopitelně čím větší kapacita, tím snesou větší nab. proud. I pro články například 2500mAh je tento proud dost velký, i když se v nabíječkách často používá. I pro NICD, či NIMH platí, že optimální nab. proud je 1/10 kapacity.
Pokud je použit větší proud, jedná se o rychlonabíjení. Tento proces musí být vždy ošetřen tak, aby nedošlo k přebití. Inteligentní nabíječky, které mají aut. ukončení nabíjení, si to ohlídají.
Moderní články velký nab. proud sice dobře snáší, nicméně jim přesto škodí a snižuje životnost.
Čím jsou články starší, tím se jim snižuje kapacita a tím je stejný proud pro ně vyšší. Tím se jedná o stále vyšší rychlonabíjení. Starší články též mají větší vnitřní odpor, a tím se také více zahřívají.
Teoreticky i tak by dobrá nabíječka měla při přílišném ohřátí proces ukončit. Je ale nutno počítat s tím, že velkým ohřátím se životnost velmi rychle zkracuje.
Já to praktikuji tak, že pokud se články příliš zahřívají (při stisku v dlani již pálí), nepoužívám rychlonabíjení a nabíjím nominálním, nebo jen mírně zvýšeným proudem. Tím je ještě využiji na méně náročné aplikace. Pozn: I v nabíječce s konc. vypínáním může dojít k tomu, že přehřátý článek se zkratuje. V tom případě je vypínání neúčinné a náboj článku udělá své. Viděl jsem z tohoto důvodu již tři nabíječky zoztrhlé na kusy. Některé články se začnou více ohřívat již po několika cyklech. Takové nejsou na rychlonabíjení vhodné.