Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Žárovky u vozidla

Máme vozidlo Hyundai, v předních světlech neustále odcházejí žárovky - halogenky ( typ H1 ) v předních světlech. Nevíte co s tím ? Děkuji za odpovědi.
Změna kategorie, původně: Ostatní (Kurt)

Dobrý den,doporučuji přeměřit dobíjení,jestli alternátor dává hodně voltů,ak to takto může dopadat,jinak ,jak již bylo uvedeno,odpůrek,ale pozor,na nějaké bezpečné místo dobře upevnit,aby se nemohl něčeho hořlavého dotýkat,může topit a pak hrozí požár vozidla.:-)

Je to moc narychlo,rezistor budete těžko hned shánět,nejjednodušší řešení zapojit třeba další 5W žárovičku do série na přívodní kabel a nechat jí svítit,nejlépe v nějaké plechové krabičce,ale zase tak,aby se nerozbila a neškrtli kontakty o kostru-hned bude tma.Asi nejlepší do objímky z jiného světla a objímku bezpečně připevnit.:-)

Ten odpor není z elektrikářského hlediska vůbec blbost ale "do auta na světla" ho budete blbě shánět. Pokud je ta žárovka okolo 60w bude na zkoušku podle mého odhadu vhodný odpor 0,2ohmu, drátový, zatížení minimálně 1W. Takové se blbě shánějí a dělají ručně. Radši bych se vydal tím správným směrwm...

Není to tak jednoduché:-D Ten tranzisor je nevhodný a to schéma vlastně taky, při zapnutí teče žárovkou nárazově 60ampér které ten osmiámpérový KD602 zničí tak odhadem na 10té zapnutí. I s jiným tranzistorem by to chtělo "měkké" zapnutí nebo minimálně zvětšit kondenzátor.+ potřeba chlazení. To už je jednodušší vrazit do cesty dvě dobré diody.

Jenže to pořád není odstranění té příčiny...

Nejdřív je potřeba změřit kolik dává alternátor. Potřeba dvě osoby jedna s multimetrem zapojeným na baterii a druhá schopná manipulace s plynovým pedálem. Napětí změřené na na baterii by mělo být při otáčkách 1000-2000 14,4voltu* víc ne. Vyzkoušet i s rozsvícenými světly.

Nejde jen o světla, pokud alternátor dává víc zničí při přebíjení do roka baterii /záježí jak moc se s tím jezdí/. Znám případ kdy do určitých fordů se doporučují baterie odolné přebíjení protože alternátor dává víc a známej tam mění baterku každý rok.

* o téhle hodnotě můžeme diskutovat, možná je to 14.6 nebo až 14.8 ale víc podle mě ne.

Vím,že to schema není ideální,momentálně nemám čas něco vymýšlet,tranzistor bych do toho použil IRF,nějaký se slušným výkonem.Je divné,že tazateli praská pouze jediný druh žárovek,nejsou světla nějaká samonaklápěcí a není uvolněný mechanizmus,že by to klepalo a otřesy praskala vlákna?

Píšete napětí na žárovce,takže jste měřil když svítila?Jestli je tomu tak,tak máte závadu někde na alternátoru,když žárovka má odběr,tak by tam mělo být okolo 12 a méně voltů.Podle otáček motoru a alternátoru.Píšete,celý den vozidlo v pořádku,kdo řídil a jaký má styl jízdy?Zde se možná dopídíme závady,jestli jste jezdili volněji a pak třeba syn více vytáčí motor,tak bude pryč regulace na alternátoru.Neberte to nijak osobně,někteří mlaďáci rádi vytáčí motory do extrému a jestli je špatná regulace,tak tam volty sakra stoupají.Zkuste změřit dobíjení s vyššímy otáčkami,ale rozumně,ať se vám to nepotká,myslím písty a ventily.Ještě se podívejte sem,je to polopaticky popsáno: http://www.dedalebeda.wz.cz/skola/upload/14EVA/aut omobilovy_alt.pdf

Na altíku máte vadné relé. Tento problém jsem měl také a řešil jsem to žárovkami na 24V než jsem ho vyměnil. Světlo s těmito žárovkami nebylo nic moc, ale držely. 12V v nízkých otáčkách držela a jak naběhly otáčky bum a tma.:-(