Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s mokrou zdí

Tady spolu evidentně souvisí více faktorů. Starý dům => mizerná či žádná izolace proti zemní vlhkosti => vlhkost ve zdivu + chladné počasí + není zatepleno = mokrý pás.
Teď čím to vysvětlit. Zdivo je s nejvetší pravděpodobností vlhké již dávno ale protože má původní, jen vápennou omítkou a předpokládám, že bílíte vápnem, tím pádem je omítka dobře prodyšná a vlhkost bez obtíží uvolňuje. Za dobrých teplotních podmínek, jaro - podzim tedy omítka budí dojem, že je suchá. To ale přestane platit, když se venku ochladí, nezateplené zdivo prostydne a do hry vstoupí rosný bod posunutý k povrchu omítky. V tom momentě vlhkost místo aby se uvolňovala, začne kondenzovat a okamžitě se objeví mokrý flek.
Píšete, že bydlíte první zimu ve starém, nezatepleném domě, takže si vyvozuji že jde o nákup od seniora a jsem u bílení vápnem. Elektroinstalace bude ve vysekané drážce nejspíše přisádrovaná a pak zaomítnutá pytlovou maltovou směsí. Pytlovka je diametrálně jiný materiál proti staré vápenné omítce, plný cementu a chemie. Netvrdím, že bude nenasákavá, ale protože vlhkost půjde cestou nejmenšího odporu, tedy do staré omítky. Ne do pytlovky. Tím Vy máte vysvětlený efekt suchého šlice a já potvrzený předpoklad prodyšné vápenné omítky.
Co dál.. Teď už asi jen topit, větrat, odvlhčovat a přežít zimu. Na jaře pak neprodleně začít s úpravami. Zamezit vlhkosti vzlínání do zdiva, zateplit a hádam že u jen u tohohle nezůstanete.

EDIT: koukám že jsem to smolil pěkně dlouho..

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny