Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s mokrou zdí

Zdravím,

mám otázečku. Na jedné obvodové stěně se nám objevil po celé délce na výšku cca 80 cm vysoký mokrý flek. Jen v místech kde se sekal šlic na nové elektroinstalace mokrý není - tento efekt nechápu?????? Další otázečku mám jestli se dá zjistit zda je to vlhkost vzlínající a nebo by to mohlo souviset s rosným bodem. Jedná se o starý dům a zateplený není. (Jsme tam první zimu a toto mě vyděsilo a nevím co s tím dál).
Díky

Tady spolu evidentně souvisí více faktorů. Starý dům => mizerná či žádná izolace proti zemní vlhkosti => vlhkost ve zdivu + chladné počasí + není zatepleno = mokrý pás.
Teď čím to vysvětlit. Zdivo je s nejvetší pravděpodobností vlhké již dávno ale protože má původní, jen vápennou omítkou a předpokládám, že bílíte vápnem, tím pádem je omítka dobře prodyšná a vlhkost bez obtíží uvolňuje. Za dobrých teplotních podmínek, jaro - podzim tedy omítka budí dojem, že je suchá. To ale přestane platit, když se venku ochladí, nezateplené zdivo prostydne a do hry vstoupí rosný bod posunutý k povrchu omítky. V tom momentě vlhkost místo aby se uvolňovala, začne kondenzovat a okamžitě se objeví mokrý flek.
Píšete, že bydlíte první zimu ve starém, nezatepleném domě, takže si vyvozuji že jde o nákup od seniora a jsem u bílení vápnem. Elektroinstalace bude ve vysekané drážce nejspíše přisádrovaná a pak zaomítnutá pytlovou maltovou směsí. Pytlovka je diametrálně jiný materiál proti staré vápenné omítce, plný cementu a chemie. Netvrdím, že bude nenasákavá, ale protože vlhkost půjde cestou nejmenšího odporu, tedy do staré omítky. Ne do pytlovky. Tím Vy máte vysvětlený efekt suchého šlice a já potvrzený předpoklad prodyšné vápenné omítky.
Co dál.. Teď už asi jen topit, větrat, odvlhčovat a přežít zimu. Na jaře pak neprodleně začít s úpravami. Zamezit vlhkosti vzlínání do zdiva, zateplit a hádam že u jen u tohohle nezůstanete.

EDIT: koukám že jsem to smolil pěkně dlouho..

muj, pripad akorat ze jsem rok napred ...
skoncil jsem takto:
- podrezano
- oklepana omitka vsude
- strzene stropy, nanovo zaizolovane
- kompletne nova elektroinstalace
- kompletne nove rozvody vody a topeni
- zbourana cast baraku (pristavek) a postaven na novo
- prestehovana koupelna
- vybourane pricky
- malem bych zapomel na uplne novy komin
- vystavene pricky
- ... zatim jsem tady :-)

puvodne jsem chtel tohle presunout tam a to tam ... podrezanim to zacalo a pak to jelo jako lavina, jeden zasah odhali jiny problem ten chces odstranit a jsi pri dalsim ... drzim palce, rekl bych ze hodne lidi si klepe na celo ze nejsem uplne normalnej ale je to podle mne neco jako zivotni styl ... :-)
nevzdavej to a hrozne te to naplni (nebo financne zrujnuje :-)

DKK

prvotní chuť mě opadá a přepadá depka

To bude bude počasím. Zima je sama o sobě depresivní. Něvěšte hlavu. Naopak využijte zimu k promýšlení strategie co dál. Na jaře pak můžete vletět do úprav naplno a víte co se říká.. štěstí přeje připraveným. Krom toho že to děláte pro sebe a taky po Vás jednou pro vždy zůstane hmatatelný kus práce. To je také hlavní důvod proč sám stavařinu ještě dělám.