Sežízení topení
Dobrý den potřeboval bych poradit se seřízením nového topení, radiátory mám deskové s termostatickými ventily a nejvzdálenější radiátor moc netopí je spíš jen vlažný ikdyž mám hlavici naplno a k tomu jestě v něm hučí, zavzdušněný není. Další otázka iní na jakou teplotu topení nastavit plynový kotel protherm tiger, aby bylo topení co nejúspornější.
nemáš to priškrtené hrubou reguláciou prietoku ? , pozri tie číselká oproti matici, je to pod termohlavicou
nemám, mám to naplno na všech radiátorech, tím se to seřizuje??
Tak to možná bude chtít ty bližší radiátory přiškrtit, aby zbylo i na ten poslední.
Ano, už asi 100? rokov. To číselko určí maximálny prietok radiatorom. Dá sa kúpiť klúč za pár korún ak tam máš nejaký výmysel že nepasuje klasický trubkový. Ak budeš nastavovať, zoskrutkuj všetky termohlavice, pár dní funguj bez nich. Ten co hreje najslabšie otvor naplno a ostatné iba priškrcuj.
Pozri ale, aké máš ventily, dnes vyrábajú aj varianty bez regulácie prietoku pre sústavy kde sa reguluje prietok na rozdelovači. Ak ti ich namontovali tak reklamuj.
Rceho tabulka™:
Plus mínus.
A nechcete mi tu tabulku někdo vysvětlit??? Jako chápu ji, ale je tam nějaká spojitost nebo důvod proč to tak je, pak kotel pracuje úspornějí???
Tzv. "Rceho optimum". Ideální bude, když vám ji vysvětlí sám. Jistě se toho chopí, jakmile se tu objeví....
Ako úsporne pracuje vykurovanie, to je celá veda. Obecne s čím nižšou teplotou vykurovacej vody dokážeš vykúriť objekt tak lepšie. No nik nechce veľkú plochu radiatorov. Tak sa volia kompromisy.
To isté u kotlov, ideál je dosiahnuť nízku teplotu odchádzajúcich spalín. No sú obmedzenia. U klasických plynových robí problém kondenzázia, vymysleli nizkoteplotne-kondenzačné, drahé jak čert. U kotlov na tuhé palivo moc neurobíš, snáď experimentovať so spalinovým výmenníkom tepla. No musí sa na to myslieť už pri stavbe. Potom inštalácia už býva problémová.
Je to prosté. Čím víc ohřejváme vodu, tím víc to stojí. Je zbytečné při +10°C topit na plné kule. Vznikají větší ztráty v trubkách, kotel musí ohřát vodu, o kterou radiátory nestojí - zavřou se termoventily, kotel stále zapaluje a uhasíná. Při gigakose se nedá nic dělat, topit se musí naplno.
No a pro kotel je dobré když stále zhasíná a zapaluje?? Nebo když hoří stále a co je úspornější??
I při nižší teplotě vody nebude rozhodně spínat tak často, aby mu to vadilo.
Odpověz si sám: Když hoří stále, tak se stále platí. Když hoří chvilkama, platí se chvilkama. Neznám konkrétně tvůj kotel, ale moderní když hřejou na nižší teplotu, pouští jen polovinu hořáků. Turbo kotle mají plynulou regulaci velikosti ohně a tím i spotřeby plynu. Proto je efektivnější topit na co nejnižší teplotu vody. Ekvitermní systémy mají venku čidlo a dle venkovní teploty si sami určí teplotu vody vzhledem k nastavené otopné křivce. Časté zapínání a vypínání ohně kotli neškodí, zapalují se jiskřištěm. Je však vhodné nechat každý rok jiskřiště seřídit.
No ona taková RCEho tabulka je pro každý jeden dům jiná, podle této konkrétní tabulky soudím na starší dům nezateplený.
U zatepleného domu používat teploty nad 55-60° je docela šílenost.
Tabulečku nejlépe nechť si zkusmo každý pro svůj dům experimentálně vytvoří.
"nové" kotle tomu říkají ekvitermní regulace a samy si podle vnější teploty regulují teplotu topné vody (je možnost navolit si z několika křivek podle "stupně zateplenosti" domu, tedy jeho tepelných ztrát).
To samozřejmě. Byla někomu psána jako příklad, tuším, že dotyčný topil i při +10 na 80°C, což se mi zdálo moc. Tabulku nutno doladit dle konkrétního domu. O ekvitermu výše hovořím.