Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problémy s plísní

Dobrý den,

mám velký problém. Bydlíme s rodinou v cihlovém domku a máme problémy s plísní. Už dříve se nám sem tam někde objevila plíseň, ale po odstranění savem s ní přestaly být problémy. Ovšem ted jsme měnili okna a plíseň je čím dál horší. Některé části stěn jsou úplně vlhké. Nemáte prosím někdo nějakou radu co s tím?

Je to častý jav v starších stavbách postavených bez alebo s nedostatočnými hydroizoláciami. Bola to zrejme chyba zainvestovať do výmeny moderných perfektne tesniacich okien okien bez vyriešenia problémov s vlhkosťou, zvlásť ak sa objavovali už predtým.

Je vysoko pravdepodobné že jediným riešením bude previesť dodatočné hydroizolácie základov, na zníženie množstvo vody vzlínajúcej do muriva + možno nejaké drenáže ak to umiestnenie stavby v teréne umožňuje. Finančná náročnosť nie až tak vysoká pri svojpomoci, no je to pracná, časovo náročná a nepríjemná práca. Ďalším opatrením by malo byť zvýšenie teploty muriva tepelnou izoláciou, pri zachovaní paropriepustnosti. To už bude finančne daleko náročnejšie, no na druhej strane vložené peniaze sa vrátia v zníženej spotrebe energií do tých cca 5-8 rokov. Mnoho zdaru

odstraňovat plíšně savem je zbytečné. je to jen na čas. Na přesnou radu co a jak, je třeba více informací. Přesné místo kde je plíseň, za jakého počasí, vlhkost a teplota v bytě. Jak silná je stěna a z čeho je vyzděna.
To že jste měnili okna je správné, ale musíte ještě doplnit tepelnou izolaci.

Pak najdeme společně řešení.

Tato otázka se řeší neustále.Tady i na jiných serverech.Pokud nechceš hodně investovat,nezubude nic jiného,než v místech výskytu umístit elektrický konvektor a topit.Do jara to bude něco stát,ale plísně potlačíš.Vesměs se jedná o posunutí rosného bodu dovnitř zdi.
JABRAKA

Řeším podobný problém. Starší rekonstruovaný dům, celé horní patro vyzděno z Porothermu 30, prozatím bez jakékoliv fasásy, strop je sádrokarton, místnost orientována na severní stranu. V jednom horním rohu se vytvořil mokrý flek i se zárodky plísní. Režim topení je asi takový, že v místnosti je po celý den zhruba 19-20°, přes noc 18°. Je to způsobeno chybějícím zateplením fasády? Po zateplení se tento problém vytratí? Díky.

Takže bez parozábrany musí být celá konstrukce paropropustná a pořádně tlustá a každá chybka se projeví kondenzací. http://jiho.ceskestavby.cz/poradna/zatepleni-strop u-pod-pudou-mezti-tramy-3379.html
Pokud by to bylo věncem, nebo zdivem, pomůže zateplení fasády. Pokud ho plánujete, asi by bylo možné nalepit desky pěnou alespoň na kritické místo - lepidlo a další vrstvy navrch budete moct dělat až na jaře.
Ale počkejte ještě na názor Milana Cukráře, rozhodně má větší zkušenosti, než já.

Já osobně mám velmi dobrou zkušenost s přípravkem ASPEROL, kupoval sem to přímo od jedné pražské firmy, tuším že PROTE nebo tak nějak, ale možná bude k dostání na různých místech v drogeriich apod...každopádně před použitím tohoto prostředku jsem vyzkoušel různé jiné, ale po pár týdnech se plíseň znovu vrátila..teď je to něco přes rok a plíseň nikde..

Tiez sme pouzivali savo, nepomahalo, skoda penazi. Pomohol biostat v tekutej forme.Stena v potravinivej skrinke(panelak), je vlhka, ale po pliesni dlhodobo ani stopy. Vyhovie asi aj iny pripravok, len musi obsahovat stopy striebra. Te menovany mam odskusany.