Problémy s plísní
Dobrý den,
mám velký problém. Bydlíme s rodinou v cihlovém domku a máme problémy s plísní. Už dříve se nám sem tam někde objevila plíseň, ale po odstranění savem s ní přestaly být problémy. Ovšem ted jsme měnili okna a plíseň je čím dál horší. Některé části stěn jsou úplně vlhké. Nemáte prosím někdo nějakou radu co s tím?
Co třeba kouknout sem? Tady najdeš rad, že to ani nebudeš stíhat číst... : www.google.cz
Je domek izolovaný? Zateplený? Jak topíte (čím a jak moc)? Byl nějakou dobu neobydlený? Kde myslíte, že se bere vlhkost, pokud to není prochladnutím stěn? Jak větráte?
Je to častý jav v starších stavbách postavených bez alebo s nedostatočnými hydroizoláciami. Bola to zrejme chyba zainvestovať do výmeny moderných perfektne tesniacich okien okien bez vyriešenia problémov s vlhkosťou, zvlásť ak sa objavovali už predtým.
Je vysoko pravdepodobné že jediným riešením bude previesť dodatočné hydroizolácie základov, na zníženie množstvo vody vzlínajúcej do muriva + možno nejaké drenáže ak to umiestnenie stavby v teréne umožňuje. Finančná náročnosť nie až tak vysoká pri svojpomoci, no je to pracná, časovo náročná a nepríjemná práca. Ďalším opatrením by malo byť zvýšenie teploty muriva tepelnou izoláciou, pri zachovaní paropriepustnosti. To už bude finančne daleko náročnejšie, no na druhej strane vložené peniaze sa vrátia v zníženej spotrebe energií do tých cca 5-8 rokov. Mnoho zdaru
Téma plísně se mnohokrát řešilo ať už přímo, nebo okrajově, nota bene v souvislosti s novými okny i TADY na poradně. Pročtěte si zdejší debaty, určitě se dovíte proč máte potíže s plísní i Vy a pak můžem pokračovat už trochu konkrétněji.
odstraňovat plíšně savem je zbytečné. je to jen na čas. Na přesnou radu co a jak, je třeba více informací. Přesné místo kde je plíseň, za jakého počasí, vlhkost a teplota v bytě. Jak silná je stěna a z čeho je vyzděna.
To že jste měnili okna je správné, ale musíte ještě doplnit tepelnou izolaci.
Pak najdeme společně řešení.
Tato otázka se řeší neustále.Tady i na jiných serverech.Pokud nechceš hodně investovat,nezubude nic jiného,než v místech výskytu umístit elektrický konvektor a topit.Do jara to bude něco stát,ale plísně potlačíš.Vesměs se jedná o posunutí rosného bodu dovnitř zdi.
JABRAKA
Řeším podobný problém. Starší rekonstruovaný dům, celé horní patro vyzděno z Porothermu 30, prozatím bez jakékoliv fasásy, strop je sádrokarton, místnost orientována na severní stranu. V jednom horním rohu se vytvořil mokrý flek i se zárodky plísní. Režim topení je asi takový, že v místnosti je po celý den zhruba 19-20°, přes noc 18°. Je to způsobeno chybějícím zateplením fasády? Po zateplení se tento problém vytratí? Díky.
Promrzá buď zeď, nebo věnec, nebo strop, popř. všechno. Jak je udělaný ten strop, přeci tam není jen sádrokarton?
Nad sádrokartonem je pultová střecha zateplená vatou jak mezi jednotlivými trámy tak i vrstva mezi trámy a sádrokartonem.
Takže bez parozábrany musí být celá konstrukce paropropustná a pořádně tlustá a každá chybka se projeví kondenzací. http://jiho.ceskestavby.cz/poradna/zatepleni-strop u-pod-pudou-mezti-tramy-3379.html
Pokud by to bylo věncem, nebo zdivem, pomůže zateplení fasády. Pokud ho plánujete, asi by bylo možné nalepit desky pěnou alespoň na kritické místo - lepidlo a další vrstvy navrch budete moct dělat až na jaře.
Ale počkejte ještě na názor Milana Cukráře, rozhodně má větší zkušenosti, než já.
kejki, asi se jedná o překlep?
"bez parozábrany" parozábrana být musí!!!
Tak to bylo na těch jihočeských stavbách, a teď mě zviklal brácha, že tam taky dal jen skelnou vatu. Díky za podporu.
každopádně jde o tepelný most, a kondenzaci vodních par na studené ploše. Ale na přesnou radu jak odstranit je třeba fotka, nebo nákres řezu. Zkrátka chybí mi informace, abych mohl fundovaně odpovědět.
pomůže tento řez?
napadá mě - vytápět místnost na 23-24° do doby než na jaře zateplíme fasádu? pomohlo byto krátkodobě?
K čemu ta parozábrana na vnější straně izolace? Jinak mi skladba přijde učebnicová. (To jsou ovšem jen dojmy, počkejme na fakta :) Přetápění by pomoct mělo, pokud se rosný bod dostane dostatečně daleko ven.
řez je vynikající, jen bych přidal pod trámy místo 8 cm 10 cm. Parotěsku tam dejte a použijte kvalitnější. Odvětrání máte jak, myslím kolik cm na výšku a odkud je přísun vzduch a odtah vzduchu? Ještě detail, co je horní skladba střech....?
Je tam úžlabí a nároží?
Ta parotěsná zábrana nahoře zabrání odvětrání a v parozábraně dole je někde chyba.
kejki, ale jaká chyba? parotěska dole na teplé straně a nic víc.
Díra? Osobně odhaduji, že jak to hezky balili zhora, tak izolace nedoléhá ke zdi a je tam tepelný most.
...Osobně odhaduji.... pak ano, pokud máte pravdu, tak je tam chyba
Já osobně mám velmi dobrou zkušenost s přípravkem ASPEROL, kupoval sem to přímo od jedné pražské firmy, tuším že PROTE nebo tak nějak, ale možná bude k dostání na různých místech v drogeriich apod...každopádně před použitím tohoto prostředku jsem vyzkoušel různé jiné, ale po pár týdnech se plíseň znovu vrátila..teď je to něco přes rok a plíseň nikde..
Přesto to neřeší příčinu vzniku plísně, jen plíseň samotnou. Pokud je tam opravdu vlhko, tak se plíseň stejně vrátí. Plísně jsou nezmar, přežijí všude a čekají na vhodné prostředí.
Tiez sme pouzivali savo, nepomahalo, skoda penazi. Pomohol biostat v tekutej forme.Stena v potravinivej skrinke(panelak), je vlhka, ale po pliesni dlhodobo ani stopy. Vyhovie asi aj iny pripravok, len musi obsahovat stopy striebra. Te menovany mam odskusany.