Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Osvětlení z Led diod.

Dobrý den.
Žádám o radu. Chtěl by jsem vyrobit noční osvětlení oblohy do našeho domácího betlému. Různé souhvězdí atd. Led diody by měli být kulaté, žluté různých průměrů a bodové. Napájení ze sítě popřípadě trafem. Bohužel jsem nikde na netu nenašel plánek jak zapojit cca 50 diod. Popřípadě kdyby se našel nějaký šikovný bastlíř který by něco podobného vyrobil a já jen doma zapájel diody. Samozřejmostí by bylo finanční vyrovnání! Poradíte mě? Děkuji Jara210

ale nebude. Vzal bych ten 10V. 4ks diod a odpor 39ohm. A tech ctveric muze vedle sebe zapojit az 74 (pokud to budou 10mA LED), takze tam muze sajnit az 296diod. Pro ten 40W to vyjde jeste na vic.
Ale zpatky k veci:
4ks zlutych diod proud 10mA(takova normalka) 39ohm odpor.
4ks zlutych vysocesvitivych 20mA 20ohm odpor.
4ks zlutych nizkoprikonovych 2mA 200ohm odpor.(budou super na jenom tecky v obloze)
AutoLEDky a vykonovy na oblohu nebudou to pravy orechovy
teple bily ( index.php ) jsou podle me super, ale uz je to precijenom trosku drazsi
3ks warmwhite 20mA odpor 36ohm.

U vsech, pokud chces aby svitili min muzes ten odpor zvetsit. Pokud ho snizis, tak sice budou svitit vic, ale zase pujdou driv do kytek.

Zapojovani LED: ta soucastka ma polaritu, tu je nutny dodrzet. Na pouzdre z boku je ploska -> ta odpovida ty kolmici v symbolu diody -->|--. a musi jit k minusu. Kde bude odpor zarazenej, to je jedno, je trosku konvence davat ho k plusu ale jak rikam je to jedno.

Tak snad sem to popsal jednodusse a srozumitelne. Kdyztak se ptej dal.

Diody v tomto případě budeš chtít zapojit sériově a udělat těchto několik sériových zapojení několik abys rozsvítil všech 50diod.

Na každé diodě vzniká nějaký úbytek napětí, kdybys měl trafo s usměrňovačem co dává 12voltů tak můžeš zapojit 4 žluté (4*2,4=9.6) a spočítal omezovací odpor (12v-9,6v/proud diodou) např 2,4v/0,01A = 240ohmů.
Proud diodou - zjistíš podle toho jaký typ diody koupíš, podle katalogového listu, obecně 0,002A (nízkopříkonové) až 0,02A-(velké a vysocesvítívé). V tomto příkladu bys potřeboval zapojit nějakých 13 těchto čtveřic diod+odpor.

Zatížení odporu -úbytek na něm krát napětí 0,024w = bude stačit obyčejný který je na 0,125W.

LED

Tip: sežeň si staré trafo z prvních inkoustových tiskáren, dávalo 30-33v/1A. Tím těch 50diod rozdělíš na 3 větve a konstrukce bude jednodušší.

Použijte LED diody vánočních řetězů napájených tužkovými bateriemi (zpravidla dvěma), řetěz má 10, 20 nebo i víc diod (pak potřebuje 4 tužkové baterie), které jsou malinkaté jako hvězdičky a v barvě modré, bílé nebo žluté, možná i jiné. A protože jsou zapojeny paralelně, můžete původně rovný řetěz rozstříhat a větvit ho. Spoje zakápnete tavnou pistolí. Krabičky na baterie mají vypínač a lze je schovat, nemusíte řešit přívod. A baterie vydrží - zkoušel jsem 10diodový řetěz, použil jsem dvě tužkové (nabíjecí) baterie, které byly v digitálním fotoaparátu a ten je označil jako naprosto vybité, takže tyhle jsem zapojil, řetěz svítil bez jediného vypnutí tři týdny, aniž by se viditelně snížil jas. Pak jsem to vzdal. Takhle dlouho Vánoce slavit nehodlám. Tyhle LED řetězy jsou velmi levné (10diodový mě stál 65 Kč), jenže je namjí všude, musíte oběhnout OBI, Hornbach nebo další takové obchody, někde mají to, jinde ono. Přeju úspěch. Rád jsem poradil. Váš Kutil.bloguje.cz

Dobrý den,výpočet odporu pro diody,prográmek LEDcalc.exe,stáhněte zde:muze-se-hodit .Určitě bych to řešil na nějaký 12 V adaptér,který najdete doma,některé starší mobily měly také dost výkonné nabíječky,teď jsem nakoukl do svého skladiště a našel od motoroly-350 MA.Hlavně bych to takto řešil z bezpečnostních důvodů-úraz elektrickým proudem.Celý systém navrhuji řešit tak,že základní rozum bude v nějaké bezpečné krabičce,dokonale chlazen a ke světýlkům povedou pouze vodiče,odpůrky v těchto zapojeních topívají a hrozí požár!!!Jinak to trafíčko nemusí být usměrněno.

Také doporučuji zapojení podle kutila Když budeš mít samostatné diody,počítej na jednu zatížení asi 15 mA k napájení lze použít držák baterek z radia,nebo přímo celou baterku-svítilnu s ledkama pro 12 LED.po odšroubování předního krytu je přístupná kontaktní plocha článků.Tak ti stačí jen 2 tužkové baterie.Diody zapojíš paralelně.
JABRAKA