
omitky - pomer - nahazovani ...
Ahoj kluci
tak jsem zkousel pres vikend omitat. Zakoupil jsem supr hlinity pisek, pomichal s vapnem a cementem a nahazoval. Pomer pisek-vapno-cement 6-2-1.
Lepilo to super, pracovalo se stim luxusne, i to vypadalo pekne - hlinite starobyle tak jak chci, ale druhy den mi omitka hrozne popraskala az tak pul centimetrove trhliny. Nake popraskani je vporadku ale takove asi ne.
Nemate nekdo radu cim to je? Nebo ceho prihodit vic, min? Znamy mi rikal ze do stareho baraku s cementem v omitkach opatrne, ze jsou lepsi vapenne omitky kvuli pruznosti, proto tak malo cementu.
Diky za postrehy, vim ze se toho psalo uz vsude moc ale zajimaji mne vase zkusenosti.
DKK
moc vody ?, načo si tam pridával cement, je to na exterier ? osobne som do vnútornych omietok nikdy cement nedaval
Jsem si myslel, že se do jádrové omítky cement nedává, ale zedníci mě vyvedli z omylu. Faktem je, že bez cementu je to takové perníkové.
Nám omýtky praskaly vždy, ale že se nato dávala fajnová tak to neva.
presne s tim pocitam ze jeste pride fajnova ale pul centi mi prislo hodne. Pravdou asi bude (viz. Lubomir) ze by to chtelo jeste primichat ten ostrej betonarskej pisek, rikali mne to i ve stavebninach ... inu budu zkouset ... kdyby nekdo napsal jiz vyzkouseny pomer, nebudu se zlobit
Jestli to nějak pomůže, tak my jsme míchali - písek : vápno : cement v poměru 8:3:1, ale víceméně se do doladilo podle toho jak chtěl zedník, nahazovala se tím kotovina a občas ten poměr nebyl ideální. Písek máme tedy jen ostrý bez jíloviny ( jiný v našem okolí snad ani není).
Totožné téma bylo po roce oživeno před měsícem. V rychlosti se tedy dovolím odkázat na svou tehdejší odpověď, protože je prakticky beze změn použitelná i pro tvůj dotaz.
A teď valím kešovat. Jupijou...
Jestli jsem to pochopil, tak práškové vápno je asi vápenný hydrát.
Když jsme stavěli, tak se hydrát namáčel do sudu a rokvedlal hráběma, aby vytvořil vápennou kaši.
Druhý den se z něj házelo. Malta tak rychle netuhla v kolečku neb hydrát byl už nacuclý.
Ale to jen tak na okraj.
Ve stavebninách lze koupit vápenný hydrát, což je již vyhašené vápno, nebo vápno nehašené. To je nutno před použitím vyhasit v dostatečném množství vody. Obě "vápna" jsou standardně pro maloodběratele v prodeji v páškové formě.
Koupený hadrát není nevyhnutelně nutné dopředu rozplavovat ve vodě.