Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem leptání plošného spoje

Čau, právě jsem si koupil leptací roztok (chlorid železitý) na leptání plošných spojů a chtěl bych něco o něm vědět, než začnu leptat..Třeba kde ho skladovat? Jestli jsou škodlivý nějaký výpary z něj? V jaký nádobě leptat, aby se nerozežrala? Kam po leptání z nádoby zbytek kyseliny vylít? Jak hodně je nebezpečný při potřísnění a jestli omytí vodou a mýdlem, jak je napsáno na obalu stačí, pokud by to na mě káplo? A leptat s nim na balkóně nebo v uzavřený místnosti? Díky moc JAKÝKOLIV! rady

a můžu s nim leptat s tou nažehlenou folií na plošňáky, která se nažehlí na plošňák (vytiskne se v laserový tiskárně)? A i s fixou na plošňáky? Jen se ptám, aby to pak třeba neudělalo nějakou chemickou reakci :D

Dobrý den,chloridem leptám spoustu let,skladuji v originál plastové lahvi v pokojové teplotě.Jako nádobu na lázeň používám plastovou misku.Leptám v kuchyňce na dřezu,žádné výpary cítit nejsou.Zbytek chloridu sleji do petlahve,dá se ještě použít,sice pak leptání trvá déle.Vyleptanou desku opláchnu proudem vody a pak dám oschnout.To poleptání nebude tak razantní jako od kyseliny,párkráte jsem to kápnul na kuchyňskou linku,nebo namočil prsty při vyndaváni z lázně,vyndavám pomocí plastové lžičky,asi by to chtělo pinzetu.Jinak podle mých zkušeností by bylo lepší leptat destičku ve svislé poloze,lépe leptaný tišťák stéká dolů ke dnu,leptám ve vodorovné a tak s destičkou průběžně manipuluji,uvidíte sám,jak místa nepokryta lakem mizí.Zkušenosti s fóliemi nemám,většinou tišťák namaluji klasickou měkkou tužkou,pak zalakuju leptuvzdorným lakem,nechám zaschnou a leptám.Po vyleptání lak omyji pomocí houbičky a písku na nádobí.

jezis, chlorid je v pohode, leptat doma, lovit plosnak klidne prstama, kdyz se v tom clovek neracha 8h denne 5dni v tejdnu a po leptani si umeje ruce treba i mejdlem je to uplne jedno. Krome toho ze kvalitne spini neni nijak zasadne nebezpecnej. A fungujou jak folie, tak fixy (i normalni lihovy) i ruzny barvy... Leptat v jakekoliv nekovovy nadobe, po pouziti slejt z5 do lahve. Rychlosti leptani prospeje ohrati roztoku, treba tu flasku hodit na chvili do teply vody.

Chlorid železitý není extract z vetřelce takže při troše pozornosti nebezpečný není. My taky v dílnách tahali prstama ty naleptaný plošňáky,pak měl člověk žlutý prsty jak od ořechů ale třeba budeš mít silnější roztok. Škodlivé výpary si nepamatuju,jen typickej smrad ne ale spát bych u kádě s tím nespal. Když sem jako starší leptal doma tak na balkoně akorát teď při nízkých teplotách by to trvalo asi moc dlouho.A vytahoval to kusem umělý hmoty. A dobře to zašpuntuj luxusně mi to /po x letech/ orezlo budík co stál vedle flašky s tím.

Trochu chemie pri výrobě plošného spoje:
Chlorid železitý je oxidační činidlo.Pokožku leptá,nebezpečí pro oči.
Pokud chcete urychlit leptání,přidejte kyselinu solnou-chlorovodíkovou.
Leptací schopnost se zvyšuje také přídavkem peroxidu vodíku.Leptání by mělo trvat krátce,jinak hrozí podleptání pod krycí folii nebo lak.
JABRAKA

No s tim leptanim pokozky bych to nevidel tak cerne, ale na voci by si clovek majzla dat mel.
Jinak se da leptat jenom ve smesi HCl+H2O2, lepta rychle, o to ne, ale jednak tady uz je opatrnost na miste a hlavne, sezere to fixu, fotolak i toner z laserovky. Lak na nehty to sice tu minutu vydrzi, ale komu by se chtelo kreslit dneska plosnak trubickovym perem rucne.

HCl+H2O2 - je dobré to ještě zředit vodou, všechno zhruba v poměru 1:1:1. Pokud pamatuju, tak čím víc peroxidu, tím je to rychlejší.
Lihovou fixou jsem taky kreslil, ano, podleptává to, ale není to tak strašný, záleží na koncentraci roztoku, čím silnější, tím víc podleptá.

Ten poměr je dost plnotučný, některé ze způsobů přenosu motivu pak nejdou použít, resp. hrozí riziko podleptání u tenkých spojů.
Já používám 70ml vody, 30ml HCl, 5ml H2O2. Trvá to zhruba stejně dlouho, jako chloridem, ovšem v celkovém efektu to vyjde výrazně levněji. A můžu si dovolit nakreslit plošný spoj s cestama hustoty a tloušťky činčilího kožichu a nepodleptá se mi to.
Pro sváteční výrobce DPS je nicméně chlorid méně rizikový.

Máš pravdu, je to dost hustý, teď si uvědomuju, že jsem se pěkně spletl, poměr kyseliny vůči chloridu jsem dával 2:1, někdy i vyšší. Vody asi tolik, co kyseliny, leptalo to tak do minuty. Už je to minimálně deset let, co jsem něco takovýho dělal naposledy. Pak jsem začal vydělávat a většinu věcí bylo jednodušší si koupit, než dělat doma a takovej nadšenec jsem zase nebyl, abych nadále bastlil jen tak pro radost.

Příteli, proč hned doporučuješ lejt do chloridu toxický sračky? Stačí chlorid trochu zahřát, třaba na topení a leptací doba se zkrátí na polovinu. Za deset minut má vyleptáno. Relativně bezpečný způsob, chlorid pokožce neublíží, pokud se v ní nebude máchat hodinu. Normálně jsme vyleptaný lamináty tahali z chloridu holýma rukama a nikomu se nic nestalo.

Naopak leptání v kyselině chlorovodíkové s peroxidem je nebezpečný. Jednou jsem to namíchal v takovým príma poměru, že mit vyleptalo plošňák asi za 5 vteřin. To byl panečku fofr. Vůči tomu je chlorid jen taková šťávička.

Také jsem toho názoru.Vždy použít to,co je bezpečnější.A hlavně vědět,jak se chránit.Ale nejnebezpečnější jsou ženský.
Pro chlapy také,ale ty dovedou při uklízení toho,co chlap někde nechá ležet,udělat takovou neskutečnost!!!Vylít do záchodu zbytek kyseliny.Ta pak rozpustí usazeniny v potrubí,nejčastější je vývin sírovodíku.
JABRAKA

Prvne cti a pak neco delej (nadavam sam sobe, neb jsem si myslel ze si to z detsvi pamatuji) :)))) Znam tu koncentraci na 5s a radost s toho nemam:))) Nectl jsem. Myslel jsem ze si to pamatuji a namichal jsem 2xHCL(45%) a 1xH2O2(33%). Popravde mam strach to zopakovat. Jenom zasycel :))

Souhlasím s tím co psal Bahno. Prsty do chloridu namačím taky a mimo zašpinění nic. Leptání v kyselině s peroxidem -mizerná náhražka, i když rychlé. Podleptává, Spoje jsou nerovné. Chlorid je nejlepší. TIP: Seženeme někde ve fabrice úplně zrezivělé špony, nebo oškrabeme rez z něčeho hodně rezavého. Asi 1kg rzi zalejeme 1 litrem kys. solné 30% a necháme vyreagovat, občas promícháme. Přefiltrujeme, nebo necháme odstát. Vznikne chlorid v ideální koncentraci pro leptání. A je to skoro zadarmo:-)

A ještě něco: děláme -li jednostrannou desku, použijeme plochou misku na chlorid a desku opatrně položíme na plocho na hladinu, mědí dolů. Ač těžší vody, plave. Docílíme rychlého vyleptání a to bez jakéhokoliv podleptání. Pohyb desky v chloridu zvyšuje podleptání. Mnohokrát vyzkoušeno doporučuji:i:

Když mám ve vedlejší ulici spec. prodejnu, není co řešit. Tu výrobu jsem "vymyslel" v době, kdy v mém bydlišti jsem projel celý okres, než jsem chlorid sehnal. (dnes to řeší NET). Tak jsem to uvedl jako možnost.
"deska kolmo -bublinky" -to je právě to co způsobí podleptání. Je to jako když proudící voda, podemele asfaltovou silnici, zatímco jen záplava ji nepoškodí. Jistě, deska lze koupit. Ale kde je ta radost z vlastního výtvoru? ::)

Zase, proc si radeji nekoupit pohlednici, kdyz hezkou fotku dneska neudelam, proc si nezajit do restaurace kdyz poradne varit neumim...

Spis sem chtel rict, ze jednostranej, jednoduchej plosnak, proc ne(ja na to ale taky kaslu, kdyz mi to tu udelaji za 50kc/dm). Ale patlat se s oboustranym a protahovat dratky misto prokovu je fakt blbost, to uz jde i na ukor zivotnosti a kvality vyrobku. A pokud jsou tam netrivialni SMD, tak je to vyslovene blbost, takovyhle desky osazovat bez nepajivy masky je trest pro vrahy a ne radost z prace.

50 Kč/dm bych si taky dal líbit, tady to dělají za trojnásobek. Kde to dělají?
Dělat doma oboustranné s "prokovy" je opravdu práce za trest a to si nechávám dělat taky. Jenže když potřebuju jednoduchý plošňák, tak to mám podomácku levněji (vzhledem k místním cenám) a rychleji (nevím jaká je čekací doba tam u vás, ale tady v Brně to je standardně 14 dní, co mám zkušenost).

Na to pouzivam ten ctvereckovanej univerzal. Clovek se musi naucit propojovat sousedni body cinem(pardon, pajkou), coz neni tak jednoduchy jak to na prvni pohled vypada, a rozumne si rozvrhnout soucastky, v podstate jako kdyby ten plosnak navrhoval. A pak ty zarizeni i docela vypadaji k svetu, zkusim vecer vyhrabat nejakou fotku. BTW, SMD soucastky se na ten ctvereckovanej taky paji dobre a kdyz je nejhur, pro IO s rozteci 1,252 se daji pajeci body rozpulit a roztahat dratkama.