Jak pracovat s louhem
Zdravím mám doma suchý louh a vím že to není žádná sranda s nim pracovat tak bych potřeboval nějaké instrukce a rady jelikož jsem s nim ještě nepracoval.
Máme v kuchyni na plynovém sporáku ty "kahany" z litého hliníku a jsou znečištěné všemožnym humusem od vaření je to pěkně tvrdé a smirkem to bude pakárna, ale slyšel jsem, že by to šlo dolů louhem, takže se ptám šlo by to? Jak louh zředit? Vjakém poměru ho žředit? Jak se chránit?
Děkuji za reakce
Jestli pujde cistit hlinik louhem, to nevim. Ale pracuje se s nim normalne, rozpousteni ve vode neni problem, proste das louh do vody. Radeji postupne, ta voda se bude zahrivat, ale zase z toho clovek nemusi bejt vyplesklej. Mel by si pouzivat rukavice, ale kapnuti na ruku neni zadna katastrofa kdyz clovek tu ruku relativne rychle oplachne. Jedinej pruser je striknuti do voka(a treba poziti, ale to snad nehrozi, vylej roztok nez na nej prijdou deti), takze tomu je nutny se vyvarovat, brejle nebo oblicejovy stit jsou doporuceny. Kdyz budes pracovat v koupelne u vody, ses v pohode.
Jasně, jak píše BAHNO, nedělat kravinky a půjde to. Při tom rozpouštění k tomu moc nedávat nozdry, dráždí to asi jako CO2 ze sifonu ( no, trochu více). A fakt bacha na ty oči. Rukavice určitě.
Ten hliník určitě od mastnoty vyčistíte, ale je nutno to pak dobře opláchnout vodou ( hliník je amfoterní kov a je napadán jak kyselinami tak louhy). Určitě nic nezkazíte když po likvidaci mastnoty sporák otřete octem nebo roztokem citronové kyseliny, pak čistou vodou.
Díky lidi skusím a pak řeknu výsledek :)
No paráda je to jako nový udělal jsem si louhovou lázeň a do toho jsem to ponořil po 30 minutách jsem to vyndal, pořádně a několikrál omyl, očistil nepotřebným kartáčkem a jsou perfektní
Při rozpouštění jsem si schválně čuchnul a dostal jsem takovou facku se mi z toho i motala šíša chvilku a pak už následoval hadr přes rypák
Takže díky moc klucí
Ten tvůj obrázek byl nepochybně pořízen vteřinu po tom čuchnutí.
Ta podoba byla skoro stejná
K smradlavým a neznámým, potenciálně nebezpečným látkám, se čuchá tak, že dáš nos do bezpečné vzdálenosti od zdroje smradu a rukou si přiženeš trošku toho smradu k nosu. Nehrozí tak nebezpečí poleptání/popálení očí a nosu, jako když strčíš fifák přímo k tomu.
jj, pravdu dis... ale taky to delam az od doby, kdy sem cuchem zjistoval, co je v ty flasce. HCl... par mesicu sem necitil vubec nic.
Nás to učili už na základní škole v chemii.
Jo, a takova 100% octovka, to je teprve vune...
Na hliník louh nepoužívej.On ho totiž velmi intenzivně rozpouští!!!Použij spíše kyselinu dusičnou.Ale hlavně se nedříve přesvedč,že je to skutečně hliník.
JABRAKA
Jseš trochu mimo, to, že hliník je napadán i louhem jsem tu už psal 16.11.
S tou dusičnou tu neplácej.
A navíc už to má dávno hotové tím louhem, páč na mastnotu je louh nejlepší.
Jak se asi vyrábí mýdla ?
To scorpio:
Když to tak dobře víš,tak bys měl vědět,že hliník je netečný ke kyselině dusičné.Ta velmi dobře odstraní usazeniny z kamene i mastnoty,ale na ty jsou lepší přípravky třeba od TETY.
JABRAKA
A na jaké bázi si myslíš, že přípravky od TETY jsou?
"KRTEK" je defacto louhový roztok.
"FIXINELA" je roztok kyseliny fosforečné. A ostatní výrobky jsou nemlich totéž.
Na vodní kámen je dobrý horký roztok citronky a ti co se nebojí použijí chlorovodíkovou. Je fakt, že chlorovodíková dost dýmí. V běžné domácnosti se dusičná příliš nepoužívá a to z prostého důvodu: je agresivnější než výše uvedené roztoky a ráda se rozkládá na oxidy dusíku, což je nežádoucí.
Že by se někdy použila dusičná na rozpouštění mastnot to jsem opravdu ještě neslyšel. Ale co vím jistě je, že se v laboratoři na odmaštění odměrného skla používá tzv. chromsírová směs. Což je dvojchroman draselný rozpuštěný v koncentrované sírovce. Takže ani laborant na mastnoty nepoužije dusičnou.
Pokud nejsi chemik tak neplácej. Třebaže s tím hliníkem je to pravda, ale určitě to v něm nikdo nenechá tak dlouho, aby si věc zcela rozpustil.
Scorpio:
Jsem chemik,a když něco řeknu,tak neplácám.Hliník bych nikdy v louhu nečistil.Naleptá to povrch a do budoucna se o to víc na tom určité neřádstva budou usazovat.Co se týče TETY,v drogerii se také trochu vyznám,a vím,co je v čem základní prostředek.Jedno jsem ale neuvedl,přesto že je to i dost podstatná součást některých prášků na praní.Fosfáty.Na příklad hexametafosforečnan sodný neboli Grahamova sůl.Odstraní bezpečně všechny i sto let staré mastné usazeniny.
JABRAKA
HEXA a jiné fosfáty v pracích prášcích jsou, ale není jejich hlavní součástí nějaký detergent? Myslím že ano. A taky mám takový dojem, že někteří výrobci obsah fosfátů dost snížili nebo zcela je z receptur odstranili (v Německu je měli odstranit povinně všichni, ale jak to tam mají doopravdy nevím). Kam se všude dává to množství HEXY které vídám ve skladech ve Fosfě v Břeclavi taky nevím. Osobně ji beru tak 3x za rok ke ztekucení žárohmot.
Ta HEXA je právě ten detergent,pak jsou tam ještě saponáty a saponiny.Zkrátka odmašťovač.Ten použij na čištění.Naši šoféři to používali na mytí motorů.A ty u náklaďáků ale byly!
JABRAKA
Sakra ty mě teda dáváš
Polyfosforečnany jsou (nebo spíš, bývaly) obsaženy v přípravcích od 25 do 30 %. Detergenty jsou soli sulfonových kyselin.Hlavní součástí dnešních pracích prostředků jsou ale detergenty představované aryletery polyetylenglykolů které se vyrábí z alkylfenolů s delším nasyceným řetězcem, nejčastěji v poloze PARA. Těch typů detergentů je více, ale ani jeden mezi nimi není fosforečnan.
Nevím jak jiné fosforečnany, ale zrovna HEXA ač dosti hygroskopická se dost blbě rozpouští. Stačí ji nechat ležet na lžičce nějaký čas ( třeba hodinku), natáhne vlhkost, utvoří jakési bahýnko a drží se jak luteránská víra. Rozpustí se, ale dost se s tím namícháš.
Detergenty jsou povrchově aktivní látky, a jabraka má pravdu http://www.piskac.cz/pavel/recenze/TIS/HEXAMETAFOS FORECNAN%20SODNY.RTF
Hoši,jako detergenty byly vždy označované soli sulfonových kyselin. Viz. "Organická chemie" Červinka-Dědek.
Jo, a SAPONINY jsou zpravidla organické látky rostlinného původu, značně toxické - obsaženy např. v náprstníku či plodech jírovce tedy v kaštanech. Ve vodných roztocích po protřepání sice tvoří pěnu, ale jistě nejsou součástí pracích a čistících přípravků. Jejich využití spadá do oblasti lékařství.
Nevím,organickou chemii jsem studoval před více než dvaceti lety. Co říká wiki? Detergent je čistidlo, také dobré wapedie - Termín detergent se někdy používá pro označení jakéhokoli tenzidu (saponátu), i když není použit k čištění. Této terminologii bychom se měli vyhýbat, protože je k dispozici správnější termín tenzid.. Ale nikde není vyčleněn na určitou chemickou skupinu.
Saponiny obsahuje také mydlice, ta se i k praní používala, nicméně nevím, jak to souvisí.
Bylo zde uvedeno 22.11. - Ta HEXA je právě ten detergent,pak jsou tam ještě saponáty a saponiny.
Tak jsem jen uvedl co to ty saponiny jsou.
Podle již uvedené literatury - Organická chemie, Červinka-Dědek - by mohly být detergenty skupenství pevného a tenzidy kapalného. Jestli to tak ale opravdu je, to nevím.
<joke>
V laboratoři:
-Pane kolego, uklízejte tady stůl. Ta vaše kyselina mi zase sežrala svačinu!
</joke>