Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podlahovka,krbová vložka a solární panely.

Dobrý den,chtěl bych poradit a znát názor někoho,kdo řešil tuto situaci nebo má zkušenosti.Budu do rodinného baráku(přízemní) dávat podlahovku.Bude to asi zhruba 113m2 obytné podlahové plochy.Jedná se mi o to,jak to vše udělat,aby bylo dobře.Topit se bude plynovým kondenzačním kotlem do podlahovky.Druhý zdroj tepla bude krbová vložka ze které bude rozvedeno teplo do ostatních místností samovolně rozvodem(snad to popisuji dobře a rozumíte jak to myslím) bez jakého koliv čerpadla.Krb bude totiž v obýváku a za ním budou tři pokoje a rozvodem tam bude proudit teplo,tudíž tam nebude čerpadlo.A chtěl bych ještě soláry na ohřev vody a přitápění(solárama by se nahřívala podlahovka).Myslíte,že by tam šlo zakomponovat tohle všechno?A vyplatila by se k tomu napojit akumulační nádrž na soláry nebo akumulačku vypustit a nedávat ji tam?
Jedná se mi o to,jestli se dá tohle všechno skombinovat a zda je to reálné.
Děkuju za rady a názory.

Tak skoro takhle to máme.

Nemám žádné dlouhodobé zkušenosti, jen mám nově postavený RD, bydlíme rok a půl, kde máme všude pouze podlahové topení teplovodní. Akumulační nádrž je základ, do ní napojíš veškeré zdroje ohřevu vody. Zdroje tepla jsou tři - solární panely, teplovodní krbová vložka, kde topím pouze bukovým dřevem a jako třetí jsou topné elektrické spirály. Spirály jsem zatím nepoužil.

Krbová vložka je v obýváku v přízemí, akumulační nádrž je na půdě nad obývákem, takže oběh je bez čerpadla samotížný. Jestliže plánuješ vše v jednom patře, tak asi budeš muset mít oběhové čerpadlo. A to je trochu nevýhoda - když budeš mít roztopenou vložku a vypnou proud, přestane ti čerpadlo honit vodu a riskuješ přetopení krbu.

Máme veškeré komponenty od Regulusu, akumulační nádrž DUO-E 600/150 http://www.regulus.cz/akumulacni-nadrze-se-zasobni kem-tv.html#duov

Když topíme čistě na solární panely, tak se bez problémů ohřeje 150 l TUV na nějakých 45 °C, což bohatě stačí na mytí, sprchování. 600 l otopné vody se takto ohřeje na nějakých 30 - 35 °C, což stačí do podlahy.

Při topení krbovou vložkou je TUV během chvíle kolem 90 °C, otopná kolem 70 °C (někdy i více).

V každé místnosti je samostatný okruh ovládaný termostatem.

Při slunečném počasí nebo při topení v krbu se zároveň prohřeje vzduch v místnostech (obytné místnosti jsou na jih), takže většinou se stává, že na termostatech je nastaveno 21 nebo 22 °C a této teploty je dosaženo dříve než se stačí prohřát podlaha.

Celé přízemí je izolováno 10cm podlahovým polystyrenem, v obýváku je laminátová plovoucí podlaha, zbytek přízemí je dlažba. V patře jsou pouze koberce (ložnice, pracovna, dětské pokoje) a dlažba v koupelně.

Teplá podlaha by se dosáhla použitím pouze elektropatron, které ohřívají pouze tu podlahu - v tvém případě plynový kotel.

Nevím,jestli bych dal tu akumulačku na půdu.Místo by tam být mohlo.Vprostředku by měla být ýíška kolem 2m,teď to přesně z hlavy nevím a plány u sebe nemám.Bude to přízemní barák,všechny obytné místnosti budou taky na jih.Tohle řešení by se mi líbilo,jen ještě nemám ucelenou představu a celkové ceně,když to takhle skloubím.
Ohledně toho přetopení,jak jste psal,když budu mít jen krbovou vložku bez nějakého okruhu(do podlahovky),tak tam hrozí taky přetopení,když by tam nebyla akumulačka?
Přetopení hrozí u akumulačky jestli jsem to dobře pochopil?Takže když by nastala situace,že vypnou proud a já bych uzavřel přívod do akumulačky,tak bych akumulačku nenahřál a k přetopení by nedošlo?Teplo by šlo prostě pryč?Chápu to dobře?
Jakou plochu vytápíte?A jaké máte roční náklady na vytápění?Dokážete to odhadnout?
Děkuji

Jestliže bude krbová teplovodní vložka, tak musí mít nějaký odběr tepla, musí to teplo někam odevzdávat. A to buď do podlahovky nebo do akumulační nádrže. Jestliže by teplo nešlo pryč (zavřená akumulačka, žádný oběh v okruhu) došlo by k přehřátí a je riziko prasknutí trubek nebo přímo krbové vložky.

Ta akumulační nádoba vydrží teplotu 95°C, údajně. Jednou ze začátku se mi povedlo (nechtěně) roztopit na 110 °C a všechno vydrželo bez problémů.

Mám tu nejnižší, má 1,7 m. Nejvyšší se dělá 2,2 m, takže v tom by problém být neměl.

Máme patrový dům, plocha přízemí je asi 80 a patra asi 60. Na první rok jsme koupili dřevo za nějakých 35000,- a protopili jsme asi čtvrtinu. Elektropatrony jsme pustili jen párkrát, jen na vyzkoušení, takže to bude zanedbatelné.

Nyní jsme ještě celý systém doplnili průtokovým ohřívačem, pro dny kdy je v domě teplo, ale teplota TUV není dostatečná na sprchování.

Nejsem žádný odborník a tak hluboko do toho nevidím,ale snad vám to vysvětlím srozumitelně.Bude to krb,kterej bude mít rozvod tepla jen nějakýma rourama do ostatních pokojů a těmi bude procházet teplo od krbu a tak se budou vytápět ostatní místnosti,nebude tam u toho žádné čerpadlo.Snad už víte jak to myslím.Takže když to vezmu jednoduše řečeno.Když zatopím víc,bude v bytě horko,když míň,bude tam zima,ale teplo se bude šířit vzduchem a nepůjde do podlahovky ani do akumulačky(pokud tam nebude).Krb bude v obýváku a za krbem bude příčka a za příčkou ložnice,jednoduše řečeno krb bude sousedit s ložnicí odělený příčkou.
A s tou akumulačkou na půdu nevímnevím.I kdyby se tam vešla,tak jak jí tam dostat.Půda nebude obytná a tak tam nebude žádný schodiště,pouze zasouvací žebřík a bude to jen jako úložný prostor.

Aha, tak já jsem psal o teplovodní vložce, tzn. že uvnitř je napuštěná voda, ta se ohřívá od ohně a musí obíhat.

Ty ale plánuješ teplovzdušní vložku. Tam samozřejmě nehrozí žádné přehřátí, maximálně budeš mít v pokojích horko. Ale i to se dá regulovat - na každém výdechu toho potrubí bude mřížka - přivřením si budeš regulovat množství teplého vzduchu.

Každopádně si myslím, že akumulační nádobu mít musíš. Ale když bude jenom na plynový kotel a solárko, tak jí můžeš mít třeba v garáži - nemusí být nahoře.

Tím,že píšeš,že jí mít musím,myslíš z důvodu finanční úspory nebo z jakého důvodu.Nebránil bych se jí.Myslím,že se tím dá dost peněz ušetřit.Nevím,jestli u plynového kotle může být akumulačka.Nerozumím tomu,ale vysvětli mi prosím,jestli víš,jak to pak funguje u plynového kotle.Když nahřeju akumulačku,tak budu čerpat teplo z ní do podlahovky a plynový kotel vypnu nebo jen stáhnu aby tam hořel ten plamínek?Takhle nějak to myslíš?
A nevíš náhodou,když bych měl tu teplovzdušnou vložku,jestli můžu i nahřívat akumulačku?Celkem by se mi to líbilo.Jenže co takhle čtu na netu,tak lidi nedoporučují mít čerpadlo od krbu v obytné místnosti,ale doporučují mít čerpadlo třeba v garáži,která je za krbem k vůli hluku a to u mne nejde,já budu mít za krbem ložnici a za ložnicí další dva pokoje,proto jsem zvolil teplovzdušnou vložku.A nebudu mít nějaký velký barák na vytápění(113m2obytné plochy-přízemní).Ale chtěl bych to nějak zkloubyt dohromady pokud by to šlo.Krbem si nahřát akumulačku a pak z ní brát teplo do podlahovky a nebo plynovým kotlem topit přes podlahovku.Zatím je to jen má představa,kterou jsem ještě u žádné odborné firmy nezjišťoval,takže ještě nic konkrétního nevím.
Když to schrnu,tak bych si to představoval následovně:
1:Plynovým kondenzačním kotlem topit do podlahovky a nahřívat akumulačku a z té pak pustit teplo do podlahovky a ohřívat teplou vodu.
2:Soláry na ohřev vody a přitápění do podlahovky.
3:Krb,kterým bych topil v celém baráku a nahříval akumulačku a teplou vodu.V tomto bodě ale přesně ještě nevím,jakou vložku,jestli teplovodní a nebo teplovzdušnou.Záleží na dispozici domu,jak by to bylo možné zrealizovat.
Tak snad jsem to napsal dost jasně a nebude mě tu někdo bombardovat za to,že je to blbost.Jak jsem napsal na začátku,nerozumím tomu.Teď jen sbírám info.
Dík za odpověď.

Mě to bylo vysvětleno tak, že v případě, že chci mít více zdrojů tepla je vhodnější tu akumulačku mít. Tam se ti různě nahřeje voda a pak ti několika různými výstupy může odcházet s tím, že si na každém výstupu nastavíš různou teplotu vody (jiná do podlahovky, jiná do sprchy apod.)

Jestli bys měl mít podlahovku a jeden zdroj (plynový kotel), tak akumulačku nepotřebuješ, budeš topit jen v tom jednom okruhu. Jestli budeš chtít kombinaci se solárkem, šel bych do akumulačky. Další výhoda je v tom, že časem se třeba rozhodneš pro další zdroj tepla a ten jednoduše připojíš na další vstup té akumulačky (já mám takhle nechanou rezervu pro tepelné čerpadlo).

Ušetřit můžeš hodně peněz, ideální příklad je přes léto - ta akumulační nádrž se ti přes den nahřeje sluníčkem, takže není problém mít nějakých 750 litrů vody o teplotě 80 °C. V létě to můžeš mít na sprchování nebo vytápění bazénu. A přes noc to krásně vydrží. A kdyby druhý den bylo hnusně a zima, tak tě to trápit nebude, protože ti voda zbyde z teplého dne naakumulovaná v nádrži. Když nádrž mít nebudeš, budeš muset vodu ohřát za peníze (průtokáč, kotel, atd.).

Ta teplovzdušná vložka je teplovzdušná proto, že rozvádí jen teplý vzduch. Kam chceš dostat teplý vzduch, tam si musíš natáhnout trubku. Rozhodně ti nepůjde ohřívat voda v akumulační nádrži tím teplým vzduchem.

Nehledě na to, že kombinace podlahového topení a teplého vzduchu je problém. Podlahovku budeš řídit termostatem, který ti při teplém vzduchu vypne, ale podlaha bude studená.

Jestli na teplovzdušném netrváš, tak by bylo lepší do toho systému dát teplovodní. Tou si totiž jednak zatopíš v podlaze a jednak si tou teplou vodou můžeš i osprchovat...

Takže ty tvoje body se dají shrnout:

- plynovým kotlem + solárními panely + teplovodní vložkou budeš ohřívat vodu v akumulační nádrži
- z akumulační nádrže bude několik výstupů, na každém si můžeš nastavit různou teplotu
- jestli se rozhodneš pro teplovodní vložku musíš zajistit oběh vody - buď samotížný (akumulačka bude nad krbem) nebo nucený (oběhovým čerpadlem - ale riziko přehřátí při výpadku proudu)

Snad jsem to moc nezmotal :-)

A co když budu mít akumulačku,plynový kotel,krbovou vložku a soláry,ale bude léto na prd a 14 dní hnusně.Nebude se muset topit,ale slunko nikde.To už tu taky bylo a je to čím dál častější.Pak bych k tomu ještě potřeboval stejně nějakej zdroj teplé vody.Jak to vyřešit?Topit k vůli tomu přeci nebudu a akumulačka bude studená.Jestli si to dobře představuju,tak by to pak vypadalo následovně:
Měl bych plynový kotel,který bude v létě vyplý,soláry,které mi při dešti vodu neohřejou,akumulačku,která bude studená,protože třeba týden prší.A v tomhle případě budu muset mít nějaký ohřev vody buď závyslí na plynovým kotly nebo elektrice,abych si ohřál vodu plynem.Je to tak?A nebo mít v akumulačce taky nějaký el.ohřev vody.Ale vypaltí se to mít v akumulačce?Tam budu ohřívat třeba 750l k vůli sprše?To je hloupost si myslím.
Ideální bude asi nějaký ohřev vody spojený s plynem.Co?

napisal si"Krb bude v obýváku a za krbem bude příčka a za příčkou ložnice,jednoduše řečeno krb bude sousedit s ložnicí odělený příčkou."
čo keby si tak použil obojstannú vložku proste vložíš vložku do priečky a máš krb aj v obyvačke aj v spálni viem o čom hovorím mám to doma a je to super
čo sa týka tepelného výmeníka v krbe kľudne ho tam môžeš mať a čerpadlo môže byť pri akumulačke a na vypnutý prúd existujú pretlakové ventily takže roztrhnutie tu nehrozi vravím o teplovzdušnom krbe s výmeníkom (kde sa voda nezohrieva priamo v plášti) nie o teplovodnom
jedno je pravda že ak pretopíš krb termostat ti nepustí teplo do podlahového kúrenia čiže líca červené od krbu a nohy studené od dlážky

čo keby si tak použil obojstannú vložku proste vložíš vložku do priečky a máš krb aj v obyvačke aj v spálni viem o čom hovorím mám to doma a je to super

No, to by se mi asi nelíbilo. V obýváku mi přijde ideální teplota nějakých 22°C, v ložnici míváme kolem 17°C. Nedovedu si představit, že bych měl spát v takovém vedru :-)

Tím spíš je podle mě ideální ta akumulační nádrž připojená na teplovodní krbovou vložku. Když budeš chtít, zatopíš si, a přebytečné teplo nevyletí komínem, nýbrž do akumulační nádrže. Takhle bys zatopil, přehřál, vyvětral a v noci přitápěl nanovo.

Tohle by se mi líbilo,ale mám obavy z toho,že krb bude sousedit s ložnicí a čerpadlo mě bude rušit svým hlukem a nevím kolik zabere celá soustava (vložka,čerpadlo...) místa v obýváku a akumulačku bych měl zhruba 5metrů vzdušnou čarou od krbu v technické místnosti.To by ale snad tak nevadilo.A taky nevím kolik zabere místa v technické místnosti akumulačka,plynový kotel asi i nějaký bojler na teplou vodu,když nebude možnost ohřevu vody soláry v hnusném počasí a ani krbem v létě,když nebude nutnost topit.Aby se mi to tam nějak vešlo.Technická místnost má rozměry 5,02m2(1,5x3,45m).
Teď to vypadá že nic nevím :-),ale tuto diskuzi vedu z důvodu zorientování se v této oblasti,abych příští rok při realizaci stavby věděl co chci a jaké mám možnosti.
Díky za rady

To je prvně co slyším,že nemusí být čerpadlo u krbu.To by bylo dobrý řešení,kdyby mohlo být v technické místnosti u akumulačky.Ty to tak máš,že máš čerpadlo mimo krb?Mohl by jsi mi to vyfotit a poslat mailem fotku na furi.jan@seznam.cz
Díky moc.

Čerpadlo mám za krbovou vložkou, není prakticky slyšet, když se nedá na nejvyšší otáčky. A to bydlíme na vesnici, "na samotě u lesa", kde jsme si na to až nepřirozené ticho museli zvykat.
Co se týká výpadku proudu, vyřešil jsem to záložním zdrojem pro PC. Nesmíš ale koupit tu nejlevnější UPS, ty mají asi nějakou "hranatou" sinusoidu a čerpadlo se jenom chvěje, netočí se. UPS od fy APC fungují bez problémů. Čerpadlo na baterii vydrží běžet 1,5 hodiny, což pohodlně stačí na uhašení ohně.

Prosím nevykat.
UPS od APC jsou běžným sortimentem každého počítačového obchodu. Mrkni třeba sem. UPS nemusí být ani nová, já měl na vyhození APC 400, letitý model. Sehnal jsem do ni novou baterii za cca 350 Kč, vyměnil a funguje bez problémů. Správně by se měla UPS po výměně baterie zkalibrovat, ale já to risknul a funguje OK. Co se týká fotky, moc by neukázala. Všechny armatury s čerpadlem jsou toiž schované za krbem, k čerpadlu vede kabel v liště nad plovoucí podlahou do dalšího rohu místnosti, kde je za kusem nábytku schovaná UPS.
Něco jsem přece jenom nafotil teď narychlo, případné dotazy zodpovím. Ten pískovec jsem si štípal a řezal sám, vlastně všechno jsem dělal sám, takže odborníky prosím o přimhouření očí.
[http://kutilska.poradna.net/file/view/363-celkovy- pohled-jpg]