hmoždinky pro zateplování
dobrý den, víte někdo kde sehnat toto?
http://archiv.nova.cz/multimedia/rady-ptaka-loskut aka-1-11-2009-postup-pri-zatepleni-domu-polystyren em.html
zajímají mě hmoždinky zakrývané ucpávkou. z konce přízpěvku.
Předem dík
dobrý den, víte někdo kde sehnat toto?
http://archiv.nova.cz/multimedia/rady-ptaka-loskut aka-1-11-2009-postup-pri-zatepleni-domu-polystyren em.html
zajímají mě hmoždinky zakrývané ucpávkou. z konce přízpěvku.
Předem dík
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
vzhledem že nejsou certifikovány se žádným systémem, těžko je budete schánět.
Spoustu podobných se zakratím jsou ke koupi. Ale upozorňuji na cenu. Je to ranec a pak zjistíte, že na Vaší stavbu nejsou potřebné žádné hmoždinky. Jak vysoký objekt budete zateplovat?
(firmy: Kew, ejot, atd.)
JEdná se o přízemák asi 3 m.
Netrvám na nich, jen se mi to líbilo
TŘI metry? to se hmoždinky NEDÁVAJÍ!!!!
Zbytečně vyhozené peníze.
Jak tlustá izolace bude?
bude to 150mm silná izolace
ale to není silná izolace, jen 15 cm!!!
až budeme řešit více jak 35 cm
To je sice pravda, ale když jsem můj projekt ukazoval známým, "baráčníkům" co právě staví, nebo postavili. tak si všichni klepali na čelo,že jsem se asi pos..l cpát tam tak tlustou izolaci. Prý si z toho udělám efekt "zavřeného sudu".no tak dostávám obavy co to vlastně stavím!
ale zpět k tématu,pominu-li pasiv a jiné nízkoenergetické domky, je u nás pořád 150mm izolace na fasádu nadstandard.
Dávat hmoždiny jen proto, že jsou nádherné ? Není to tak vysoké, aby bylo lepidlo příliš namáháné na střih.
ne na střih, ale tah!
Nám říkali, že na střih (smyk) napatlané lepidlo na zdi, protože se ty desky snaží sesunout dolů ze stěny. Ale ve svých letech mám nárok na sklerózu jak čepici, takže tak přesně na tom netrvám . Spíš to vysvětli ostatním návštěvníkům, ušetří si pak spoustu dotazů. Zrovna nedávno jsem jel kolem právě zateplovaného přízemního domku, kde zbytečně cpali hmoždiny jak o život a ještě k tomu na mokré lepidlo. Že to čerstvé lepidlo akorát zničí, nechtěli pochopit. Já sice dělal také spousty prací amatérsky na domku, ale předem jsem si o té práci všechno zjistil, opil příslušného fachmana v hospodě a ten prozradil své fígle. Dneska se lidi pouští do díla bezhlavě, v domnění, že ušetří ale opak je pravdou.
Tentokrát si pánové dovolím oponovat.
Už jsem zažil stavbu (zateplení paneláku), kde jsme druhý den sbírali desky polystyrenu po poli. Dále bývá na školeních vždy prezentováno několik fotek, kde je očesaná jedna, i více stran objektu. Hmoždinky nejsou jen proto aby zamezily sjetí, tedy střihu, ale nesmíme opomenout vztlakovou sílu větru a ta není za ideálních podmínek zrovna malá.. viz úvod odstavce.
Osobně bych si tedy netroufl provést fasádu bez kotvení hmoždinkami. Dále vás odkáži na stránky www.weber-terranova.cz, kde mají jako dodavatelé zateplovacího systému přímo v technologickém postupu uvedené zhušťování hmoždinek silně exponovaných návětrných nároží. Obchoduje-li Weber ve vašem reginu, můžete získat jejich tištěnou příručku Rádce Weber 2009 (432 stran) zcela zdarma v každém obchodním místě.
teď si dovolím opravdu nesouhlasu i já. Dodám spoustu fotek i popisů ávad, proč to spadlo z paneláku, a to tam mnohokrát byli i hmoždinky. Tento příklad bych se m vůbec netahal, páč se jedná VŽDY o špatnou práci. Hmoždinky NIKDY nejsou umístovány na střih, ale jak správně píšete na tah!!
Rádce jak na to, má každý výrobce lepidel, na každém školení se shodneme, že talířovky a patní lišty nejsou třeba
Na závěr, bavíme se o třech metrech výšky, nikoliv 20 metrů paneláku.
Myslím že to tady čte více méně zkušených lidí a proto můžete vysvětlit co to je na STŘICH ,nebo na TAH a proč jsou hmoždinky do 3metrů zbytečné ? Děkuji
Šipka je směr působící síly. Horní deska je namáhaná „na střih“, druhá „na tah“:
Doufám, že jsem to nepoplet :)
Popletl. Není namáhaná deska, ale hmoždinka.
To si samozřejmě rozumíme, jen jsem to nešťastně napsal.
Pajoši, jak již obrázek nahoře ukazuje co je střih a tah.
Střih nesmí dojít, na to není konstrukce projektovaná, nemůže sjet dolů.
Tah, je způsobeno sáním větru. Kvůli tomu se dávají hmoždinky. Meteorolové a znalci potvrdí, že dole není takový tak, jako nahoře. Prot do 8 metů se (ne)musí kotvit izolační materiál. (Jak který)
Ono jde o to, že lepidlo sice drží dobře (a nebyl by problém udělat ještě držatější lepidlo), ale polystyrén nedrží tolik pohromadě. Na lepidle zůstane vrstvička polyše a deska neřízeně mizí do pryč.
ano "roztrhne se EPS"