Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čím vytápět rodinný barák?

Dobrý večer,zajímal by mně názor lidí,kteří vytápějí rodinný barák.
Má otázka je jednoduchá.
Čím vytápět rodinný barák?
Elektrika,plyn,uhlí,dřevo?
Vše má něco do sebe.Elektrika pohodlí.Plyn pohodlí,ale nebezpečí výbuchu.Uhlí,přijatelná cena,nutnost prostorů pro skladování,ale je s ním práce a toho bordelu.Dřevo,přijatelná cena,nutnost dostatečných prostorů k uskladnění,fyzicky a časově náročné,daleko víc než u uhlí,potřeba dalšího zpracování doma(nařezat,naštípat,složit).
Přemýšlím,jaký druh vytápění vybrat.K parcele je již plyn natažený(v ceně zasíťování parcely).
Dnes jsou kotle na dobré úrovni a i když se topí uhlím,tak kouř,který vzniká při spalování je fakt čistý a na ty kotle se dávají i dotace(zelená úsporám).Jsou i kombinované dřevo+elektrika nebo uhlí+peletky.Kotel uhlí+peletky jsem viděl,majitel je nadmíru spokojen,má to násypku a chodí k němu jednou za tři dny dosypat uhlí.
Kotle o kterých píši jsou na této tránce: www.agromechanika.cz

Díky za názory.
Změna předmětu, původně: Topení (Kurt)

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Mám malou řadovku, relativně starou, nezateplenou. Plynový kotel plus deskové radiátory. Oceňuju hla…
zoul 02.10.2009 22:04
zoul
Je fajn,mít teplou podlahu,ale otázka je,jestli si na to zvykneš.Není přirozené,když jde teplo od no…
Furi 04.10.2009 20:13
Furi
Bydleli jsme v paneláku v přízemí, pod námi nezateplené sklepy, radiátory na minimum, ventilačky ote…
rokator 04.10.2009 20:38
rokator
Díky za info o zkušenosti s podlahovkou.Jsem zatím ve fázi plánování stavby a tak jsem rád za každý…
Furi 04.10.2009 21:00
Furi
Já mám s podlahovkou zkušenosti z privátu, kde jsem bydlel když jsem chodil do školy. Byl jsem spoko…
zoul 05.10.2009 08:02
zoul
Asi bude problém jinde - nám se nerosí... poslední
rokator 05.10.2009 20:37
rokator

Mám malou řadovku, relativně starou, nezateplenou. Plynový kotel plus deskové radiátory. Oceňuju hlavně bezúdržbový provoz – nastavím teplotu na termostatu a hotovo. Když potřebuju, můžu uprostřed zimy na týden klidně odjet a domek si topí sám. Výbuchu se příliš nebojím :) Když rozpočítám celoloční náklady na měsíce, vyjde to asi na patnáct stovek.

Kdybych nemusel hledět na cenu, líbila by se mi elektrika, protože by byla ještě tišší než plynový kotel a míň bych se bál, že se na tom kotli něco vysype. Pak by se mi rozhodně líbila podlahovka (mám podlahy zatraceně studené a v zimě je tu svým způsobem pořád kosa) a nějaká centrální nádrž na teplou vodu, která by se dala přihřát slunečními kolektory nebo krbovou vložkou.

Pokud v tom baráku nebudeš bydlet sám a bude slušně zateplený, asi byste si plyn mohli docela dobře dovolit?

Je fajn,mít teplou podlahu,ale otázka je,jestli si na to zvykneš.Není přirozené,když jde teplo od nohou,ale když jde z okolí.Když stojím na podlaze,kde hřeje podlahovka,tak mi je z toho horko.Je jasné,že teplota podlahy je taková,aby vyhřála barák a tudíž je od nohou podle mých zkušeností víc znát.A pak další věc co se stala koelgovi z práce.Udělal podlahovku,tlaková zkouška v pořádku,podlahovka krásně hřála.Zalito betonem,udělaný plovoucí podlahy(metr 900Kč),vymalováno,připraveno k nastěhování.Před stěhováním kompletní zkouška všeho.Na první pohled vše o.k.,ale za tři dny stoupá po zdi vlhkost.Výsledek?Prásklinka v kolínku podlahovky.Příčina?Vadný materiál.Při zalití došlo zřejmně k tomu,že nějaký kamínek nebo něco takového promáčkl kolínko abyl průser na světě.Hledat místo poškození,rozebrání plovky,rozbít beton a vyměnit kolínko.Měl štěstí,že rozebrali jen metr na metr.
Já se přikláním ke klasickým radiátorům na zdi.

Bydleli jsme v paneláku v přízemí, pod námi nezateplené sklepy, radiátory na minimum, ventilačky otevřené, kolem hlavy nějakých 27°C a nohy zrmzlé.

Teď máme na termostatu nastaveno 22°C (cca 140 cm nad zemí), podlaha je lehce vlažná, mnohem příjemnější teplo.

K té teplotě - do radiátorů ti jde voda i o 60 a víc stupních, do podlahovky stačí 30, takže je to podstatně levnější a rozhodně ti nehrozí, že by tě pálily nohy od rozžhavené podlahy.

A k tomu krbu/vložce - dřevo přineseš v bedně/v koši, tím moc nenaděláš. Popel čistím centrálním vysavačem, jednou za týden z něj popel vysypu na kompost. A očouzené stěny taky nemáme, stačí pomalu otevřít a naučit se topit.

A to nejdůležitější - dítě. Máme dvouletého kluka, během stavby si jednou šáhl na teplejší petry, naskočil mu puchýř asi 2x2 mm a od té doby si pamatuje, že k ohni nemá chodit :-)

Já mám s podlahovkou zkušenosti z privátu, kde jsem bydlel když jsem chodil do školy. Byl jsem spokojený jako želva, akorát střešní okna se rosila, protože jim chyběl teplý luft z radiátorů. Nevím, jestli to byla souhra ještě nějakých dalších okolností, nebo jestli je to tradiční bolest podlahového topení.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru