Rodinný dům
Dobrý den,chtěl bych se vás zeptat na názor.Myslíte si,že se dá postavit rodinný dům z cihel o velikosti 4+1 s garáží (bungalov) o obytné ploše cca 90metrů za 2 000 000Kč?Stavělo by se svépomocí s malou firmou.Dva zedníci a já.
Dobrý den,chtěl bych se vás zeptat na názor.Myslíte si,že se dá postavit rodinný dům z cihel o velikosti 4+1 s garáží (bungalov) o obytné ploše cca 90metrů za 2 000 000Kč?Stavělo by se svépomocí s malou firmou.Dva zedníci a já.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Dá.
Dík.Stručně a jasně
Pokud to je cena bez pozemku, tak ano. A ještě ti půl milionu zbyde. Záleží samozřejmě na tom, jak se rozšoupneš a jaký materiály použiješ.
Docela jsi mě překvapil,postavit barák za 1,5mil. Já počítám spíš ty dva.Chceme 4+1.Znáš to,když budou dvě děti,dělit se o pokojík nebo přijede návštěva a kam je šoupneš?K dětem do pokoje nebo do obýváku na sedačku.Takhle na noc děti šoupneš do jednoho pokoje a pro návštěvu máš celý pokoj.
Stavět budu z cihel(porotherm),ytong se mi moc nezdá.Říkám si,že cihla je cihla a osvědčená léty.A nechci zase nějak škudlit.Při stavbě baráku ušetřim třeba na taškách a za 15let je budu měnit.To ne,to raději teď připlatím za kvalitu.
Pokud to hodláš dělat hlavně svépomocí, tak si sedni a spočítej si cenu materiálu, který budeš potřebovat - včetně omítek, oken, topení, elektroinstalace, nezapomeň na různý poplatky. Když budeš mít spočítánu cenu materiálu, budeš mít hned lepší představu.
Jen tak na okraj - když budeš vybírat, nebo si necháš udělat projekt - nezapomeň na provozní a úklidovou místnost, dost se to podceňuje.
No hlavně svépomocí je silné slovo.Manželky strejda má stavební firmu.On a jeden zedník by dělali a já bych byl takovej k ruce(prines,namýchej,atd.) abych pomohl.Oni mají stroje,nářadí a hlavně zkušenosti.Myslím si,že každá ruka na stavbě bude znát a nějakou kačku taky pak ušetřím,když tam budu makat snima a časově to asi pak vyjde taky lépe.Třeba přes víkend něco připravit,nachystat a v týdnu jim pomáhat.
Jestli do toho můžu kecat, hlavně si s manželčiným strejdou dohodněte dopředu jasné podmínky, nejlépe to ještě hodit na papír. Ono to pak může dělat zlou krev při vyúčtování, prostě pořádek dělá přátele, zvlášť když jde o peníze. Úplně nejhorší je postup-hele, já ti to udělám za hubičku, nestarej se. Ve finále třeba zjistíš, že u cizího bys dostal lepší cenu. Za 2 milióny se určitě dá postavit i s rezervou, jestli jsi zručný, umíš se dívat a nebojíš se zeptat, spoustu věcí se časem naučíš a zastaneš sám.
Ano, určitě bych to ošetřil papírově. Ono u příbuzných pak případný reklamace dělají hodně nepříjemný situace. A já říkám - "Přátelství končí tam, kde začínají peníze".
jo,jo jsem stejného názoru,jak jde o prachy,není to sranda.Já bych měl takovou představu.Platit po částech,to znamená,odvede se nějaká práce,zpočítá se to,k tomu oddělané hodiny a zaplatit.Žádný placení na konci nebo pustit z ruky třeba milión a říct ukažte co umíte.Nee,prostaví se třeba 100 000Kč,vystavit doklad a já to zaplatím.tak nějak by sem to viděl.
zadej do google "bungalow do 2 mil" hledej - česky.
vypadnou ti nabídky domů na klíč, tam si vyber a hlavně čti podmínky, materiály a možnosti. Třeba www.awdomy.cz
Můžeš koupit třeba jen projekt (26 litrů?). Kdysi existovalo, že ti dovezli i vybraný materiál vagónem a starej se. (Brno - dnes nevím)
Prasák má pravdu - je to o materiálech a stupni dokončení. I v baráku bez venk. omítky a fasády se dá bydlet, bez úpravy terénu, bez vjezd/vchod betonáže, bez plotu...Akorát bacha na garáž! Sem si všiml, že barák s garáží je i o 150 litrů dražší než bez. Přístavek/změna se dá určitě pořídit levněji - akorát se s tím musí počítat dopředu při projektu.
Díky za rady.Počítám s tím,že hlavní je postavit a udělat vnitřek a potom postupně dodělat fasádu,zateplení,okolí,atd.Nejsem nějakej odborník,ani nejsem od fochu,ale líbí se mi barák klasicky s cihel(porotherm),ten Ytong mi nějak nepřirostl k srdci.Ale jistě vím,že barák jedině s garáží.Někde pod přístřeškem ležet pod autem si nedovedu představit.Znáš to,když se ti něco v zimě vysere a lez někde venku pod auto,měnit gumy v zimě.A taky ráno do vymrzlého auta?To fakt ne.Zlatá garáž
hoď mail, něco jsem dělal pro kámoše.
Třeba ti to pomůže.
furi.jan@seznam.cz
Než začneš,pořádně si to srovnej v hlavě.Pokud dáš na Porotherm,dbej na jejich rady.Stavěj z broušených cihel, aspoň 44 cm slepuj pěnou a obejdeš se bez zateplení.Nezapomeň na kvalitní okna.Nešetři na nesprávném místě.Dobře ošetři střechu.
JABRAKA
Děkuju za radu,určitě si zjistím podrobnosti.Teď jsem ve fázi přípravy na všechno.Teprve vše tak nějak zjišťuju co a jak.Na co si dát pozor a tak.Je toho hrozně moc a jde o velký prachy!(aspoň pro mne)
Počítej, studuj, ptej se. Někteří zase doporučují udělat nosné zdi slabší, místo dražších broušených použít obyčejné, na klasickou maltu a o to větší udělat tloušťku zateplení. U polystyrenu tepelný odpor naskakuje docela pěkně. Jsou na to tabulky.
Je kolem toho hrozná spousta informací a vzhledem k tomu,že jsem vystudovanej hasič,tak je pro mě stavění jedna velká neznámá a vše je pro mne nové a tak se snažím získat informace kde se jen dá.A co člověk to názor.To je stará pravda.I když je jasné,že každý názor není správný,ale pokud se více lidí v něčem shodne,pak na tom něco bude.A v tom případě jsou tyto stránky k tomu perfektní.
A někdy člověk jenom žasne. Já jsem dělal "jenom" totální rekonstrukci, čili víc práce než postavit nový. Když mi jeden můj zákazník-vystudovaný architekt-poradil strhnout severní půlku střechy a udělat tam plochou střechu a terasu, měl jsem co dělat, abych nevyprsknul. Pozemek máme 12 arů celý den na slunci a budeme chodit pít kafe do patra a ještě k tomu do stínu na sever. Nakonec kamarádka, sice bez "kulatého razítka" a "jenom" se stavební průmyslovkou ale zato s větším fištrónem, přestavbu vymyslela tak geniálně, že jsem jí za to dodnes vděčný.
Jo,to znám,co lidi někdy dokážou vymyslet,tak nad tím zůstává rozum stát
Jo, to vidím u naší bytovky. Sice vypadá zajímavě, ale architekt některý věci navrhnul tak blbě, že bych mu za to nejraději střelil - např. byty v přízemí a chodník přímo pod okny, takže jim kolemjdoucí čumí do ložnic a ožralci klepou na okna.
Jen velice přibližně mi Porotherm 44cm na pěnu (pěna zřejmně v ceně cihly, 1 balení na 5 m2) vychází na 1500kč za cihly za m2, Porotherm 30cm na maltu (vč.) s 8cm polystyrenu Multitherm NEO na 1175kč na m2.
Přitom součinitel prostupu tepla pro P44 vyšel na 0,28W/m2K a pro P30 a PPS 38cm 0,25W/m2K.
Ceny sem ale bral jen z internetu a z "naší ceny" a "ceny jinde" sem bral tu větší.
Nepíše se sem, ale jsem.. holomku!
Puntičkáři,na pravopis se vyser.Hlavní je napsat něco k věci,aby to druhým pomohlo!!!!!!!!!
tErmit je sHpy00nův syn, oba jsou od fochu, sHp. navíc s dlouholetou zkušeností. Projdi si fórum a sHpy00novy rady, odborné a detailní, často s nákresy. Potom suď.
Jj,já si jen z něj dělal srandu
))
No a ještě toto! Až přijde dom, stokrát si to opíše.
a ty budeš klečet na hrachu, že jsi ho to lépe nenaučil
už mlčim.. úúž mlčim...
Je fakt, že mě/mně na všechny způsoby MNĚ dlouhodobě dělá problémy.. :D
Tak zase se dá dostat na mnohem lepší cenu při celém kamionu.
Při celém kamionu materialu?
Samozřejmě. Pro obchodníka je lepší prodat kamion, než jen 6 palet cihel. Stačí trochu počítat. Pro příklad beru bloky Porotherm 44. Kamion pobere 18 palet, na paletě je 60ks a do metru čtverečního spotřebujete 16ks. Domek 90m2, přízemní + z jedné delší strany přistavěná garáž mi vychází cca 140m2 zdiva. Odečtu 4ks oken do pokojů a ložnice, jedno okno větší v kuchyni, jedny balkonové (na terasu) a jedny vchodové dveře, dvě malá okna do koupelny a na toaletu, garážová vrata a skončím na nějakých 118m2. Teď už jen finální propočet, kterým se pro Váš domek dostaneme k necelým 32 paletám cihel. To už obchodníkovi stojí za menší množstevní slevu.
Zajímavější ale bývá objektová sleva, pokud ji obchodník poskytuje. Co to je? Jednoduše si spočítáte veškerý materál, který budete na stavbu potřebovat, od základů, až po tašky na střechu, včetně vnitřního vybavení, na to ale potřebujete delší, důkladnou přípravu a s tím půjdete k obchodníkovi. To je už pro něj mnohem zajímavější a proto je objektová sleva výraznější, a tedy zajímavější i pro Vás. Pokud bude obchodník seriozní, je možné vyjednat fixní ceny materiálů po celou dobu stavby s dopravou na staveniště zdarma a možnost vrácení nespotřebovaného, nerozbaleného, nepoškozeného materálu. Objektová sleva sebou nezřídka nese závazek vyvěšení bilboardu s nápisem "Na tuto stavbu dodává materiál..." rovněž po celou dobu stavby.
Tak za takhle obsáhlý článek smekám a upřímně děkuji za radu.Určitě se budu těmito radami řídit a pokusím se to takhle nějak dohodnout.
Já to říkám furt,že co člověk to názor a je dobré se zeptat na stránkách tohoto typu,protože vždycky se najde někde člověk ze zkušenostma a protože já jsem laik,nechám si vždy rád poradit od někoho kdo ví o čem mluví.A ty 100% víš co říkáš.Ještě jednou moooooooc děkuji!!!!!
A pak jsou kluci, co jen jezdí s cihlami, žádný sklad nedrží a vozí kamiony rovnou od výrobce.
Panečku, to je odpovědí. Co Čech to názor. Je třeba si vzít kalkulačku a počítat. Klidně udělám rozpočet, že je to možné postavit za tyto peníze, a klidně že musíte 80% přidat. Co si vyberete? Co za tím ale bude? Za málo peněz, není hodně muziky.
každopádně na toho strejdu bych si dal bacha, kšefty asi skrz krizi moc nejdou, blíží se vánoce a taky potřebují jíst. když už není koho obrat hodí se nejvíc příbuzný ...
Jak jsem psal na začátku,ještě se stavět nechystám.Teď jen sbírám postřehy a informace.Kamarád si našel firmu na stavění baráku a za dva roky má jen hrubou stavbu bez střechy a krovů z ytongu.Soudil se s nima,protože tam byly problémy.Už má jinou firmu,která pokračuje(zatím).Takže dneska tě okrade i cizí a u něj je to víc pravděpodobný.A když si peníze pohlídáš a zaplatíš jen to co je prostavěno a uděláno,tak těžko o prachy přijdeš.I když jsou bambulové co dají peníze z ruky a čekají na zázrak,až jim někdo přinese jen klíčky od baráku!
Když příbuzný dělá odbornou práci pro své známé. On tomu přeco rozumí nejlépe. Jak to dopadlo po 5 letech? Šlo to dolů!!
On dával ty hmoždiny do spojů? To je pořádnej břídil!
Co je tam všecko špatně a proč? Z cizích chyb se nejlíp učí. („Zkušenost je dobrá škola, jen školné je příliš vysoké.“ Tady to jde i bez školného.)
Moje tipy: Šetřilo se na nesprávném místě:
1. Barák není napenetrován či našpricován, nemůže to na tom držet.
2. Sakra šetřeno lepidlem.
3. Hmoždiny se dávají do plochy, ne do škvír, je jich též málo.
4. Polyš mi připadá jako z nějaké skládky, že je to nějaký odpad, jsou tam vidět narvané i různé malé kousky.
5. Nemám tu správný brejle, ale ani překlad se mi nezdá.
Rce:
1) nevím asi ano
2) nsprávně na lepení se dávalo malinko lepidla, zato na vrch na perlinku se dávalo lepidlo přes perlinku, nikoliv perlinka do lepidla
3) hmoždinky být nemusí, ale oni je dali a správně.
4) schválně jsem nesdělil podrobnosti, oni totiž celou vrstvu lepidla a perlinky strhali dolů.
Protože byl polyš špatně přilepen, utrhli ho při odstraňování perlinky.
Teď to přijde. na 35 zeď dali 5 cm !!!! EPS. Po odtržení dodají ještě 2cm!!! EPS. Prý to bude lepší, poradil jiný příbuzný.
Ještě že nemám příbuzné, kteří pro mě dělají.
Řekl bych,že nezáleží na příbuzném,ale na tom,jak je práce provedená a taky na tom,jestli je majitel stavby schopnej si ohlýdat stavbu a kvalitu a pokud ne,má si zařídit stavební dozor.viz.poznámka ostatních v článcích výše.Takže není chyba jen v tom,že to dělal příbuznej,ale i v tom,že práce je odfláknutá,že majitel stavby si to nepohlýdal!!!
Samozřejmě máte pravdu, Furi, nemůže za to příbuzenský vztah, ale nepohlídaní kvalitního díla a věření laidákům.
Přesně to jsem měl na mysli!
Jo, lajdáctví na stavbě, to se musí někde projevit.
Mám pocit, že přidání je možné přes lepidlo a perlinku, se zajištěním dalšími hmoždinkami, proč to trhali dolů?
jestliže je nalepen polyš, natažena omítka, NELZE na omítku nalepit další EPS. Ne že by nedržel, ale kdepak se udělá rosný bod? copak udělá cementové lepidlo mezi polyšem?
To já nevím, páč nejsem trpaslíček abych si vlezl dovnitř a čekal co a jak se stane. Takže věřím soudnímu znalci panu (jméno mám uloženo ve svém poči doma) . ktrý na přednáškách informoval o postupu. Na polyš se další polyš musí nalepit pěnou. Takže já jsem zkusil na části lepit cementovým lepidlem dvě vrstvy EPS 10 a o kus vedle pěnou. Čas ukáže co se (ne)bude dít.
To není z kousků, při strhávání perlinky jí zřejmě řezali. Hmoždinky jsou správně.
Takže teď je 40% na Porotherm, při kamionu 460,- za m2.