Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyspádování radiátorů

Mám následující dotaz.Zde v poradně jsem četl již dost odpovědí ohledně spádování radiátorů.Dočetl jsem se, že když je radiátor s odvzdušňovacím ventilem, tak má být konec radiátoru výš, než regul. ventil a púokud se jedná o radiátor bez odvzduš. ventilu, tak to má být naopak, tedy konec radiátoru má být níže, aby vzduch mohl "vybublat" do stoupačky.Pochopil jsem to správně?Může mi to někdo srozumitelně vysvětlit?:?::puff:

najdôležitejšie hľadisko ako spádovať je spôsob cirkulácie, či ide o samotiažový obeh - bez čarpadla alebo nútený obeh - s čerpadlom. To určí spádovanie jak potrubí tak radiatorov, ventiky na odvzdušnenie sú výstroj topnej sústavy a majú byť úplna samozrejmosť

Ano. Tak jste to pochopil správně. Jen bych dodal, že u samotíže musí být správně spádovaný nejen radiátor, ale i celý systém, aby měl vzduch VŽDY volnou cestu směrem vzhůru. Žažil jsem případy, kdy byl sice radiátor spádovaný správně a přípojné potrubí naopak do protispádu. Pak se vytvoří vzduchový pytel, který nemá kam odejít a radiátor netopí. Pokusil jsem se to namalovat, ale omlouvám se za kvalitu. Nejsem na to příliš zdatný. Spády jsou pochopitelně pro názornost přehnané.

[273-spad-rad-jpg]

Dobré téma.Kdysi jsem viděl knihu o vytápění,kde byly schémata spádování radiátorů v mezipatrech a v nejvyšších patrech,a hlavně tam byly převodní tabulky; podle velikosti a materiálu radiátor.článku na waty.Převody průměrů a délky trubek na waty atd.Tuto knihu jsem ale nikde nesehnal.Nevíte o něčem podobném?

Spousta tabulek a výpočtů je k dosažení na tzb-info.cz, konkrétně zde je co se týká topení. Tabulku výkonů otopných těles jsem tam nezahlédl, nebo přehlédl? Každopádně je možné použít katalog KORADO - RADIK, kde je celá tabulka uvedená. Tělesa ostatních výrobců by se pro výpočet mohly lišit jen zanedbatelně.
Převody .. trubek na waty... Myslím si, že to při dnešních technologiích provedení topení pozbylo smysl. Zajímavé to předpokládám bylo právě v dobách samotíže, kdy se rozvody tahaly v kanonech hodných ropovodu a kde bych i veřil shodě výkonu tělesa samotného a výkonu přívodního potrubí.
Dnes vše pečlivě izolujeme, takže počítáme spíš ztráty izolovaného potrubí.

Já si dělal srandu z převodu metrů trubek na Watty. Zapomněl jsem tam smajlíka na konci. Tabulky od Korada samozřejmě mám, přímo od nich na CD. Tady vidíš, když jsem vyboural po dvaceti letech, z čeho se také dá dělat topení. Zahradní hadice sloužily v pohodě 20 let a to si nedovedeš představit, jak se to rychle zapojovalo.
Samotížné topená bylo bezva. Roury jako kráva po stropě a po podlaze, když člověk přišel do práce, jal se ohřejvat hektolitry vody, než to trošku začalo hřát. V dobách, kdy se furt vypínala elektrika to však mělo něco do sebe.

Tato kniha se jmenuje-Vytápěcí zařízení pro byty a domky od ing. Aloise Jukla. Já ji mám od roku 1974, kdy byla vydána. Je v ní opravdu vše od výpočtů ploch radiátorů nebo konvektorů, prostupů tepla stěnami orientovanými na světové strany, podlah, stropů, dveří, oken, schemat a umístění, zkrátka komplet. Jenom nevím jestli ji ještě seženeš, u mě je neprodejná!:-)