Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Penetrace Ytongu

Zdravím všechny odborníky i laiky!

Chtěl bych se zeptat, jak ošetřit zdivo z porobetonu, aby neztratil prodyšnost a zároveň byl na určitou dobu (hlavně přes zimu) chráněný před povětrnostními vlivy. Vím, že existují paropropustné fasády, ale fasáda není zrovna levná záležitost a tak se většinou odkládá co to jde, takže co do té doby? Co použít jako penetraci, Sokrat??? Na vnitřky bych každopádně dal perlinku na zpevnění, ale nezdá se mi prodyšnost lepidla. Co použít místo něj? Máte někdo nějaké zkušenosti?

Díky za odpovědi

Úkolem penetrace - bez ohledu na název a výrobce - je snížení nasákavosti při provádění povrchové úpravy omítáním atd. Z valné části je to pro lepší zracovatelnost a zachování dostatku vody v průběhu tuhnutí a zrání nanášeného materiálu. Nic jiného penetrace neumí - nezpevňuje podklad, max. se ještě odstraníte prach z popvrchu šmudláním štětkou, nebo válečkem. Penetrace nechrání povrch před degradací sluncem, mrazem, větrem atd. Musí zaschnout - alespoň 12 hodin, na druhou stranu se doporučuje penterovat tak nejdříve 3 dny před omítáním, malováním atd.
Už jsem viděl i malíře, kteří "penetrovali" tak, že Sokrat nalili do barvy. Takové rovnou vyhodit!
Co se týče vnitřních omítek na pórobetonu, podívejte se třeba na www.sadroveomitky.estranky.cz

Než "chránit" barák natřením Sokratem je lepší zůstat ležet.