Penetrace Ytongu
Zdravím všechny odborníky i laiky!
Chtěl bych se zeptat, jak ošetřit zdivo z porobetonu, aby neztratil prodyšnost a zároveň byl na určitou dobu (hlavně přes zimu) chráněný před povětrnostními vlivy. Vím, že existují paropropustné fasády, ale fasáda není zrovna levná záležitost a tak se většinou odkládá co to jde, takže co do té doby? Co použít jako penetraci, Sokrat??? Na vnitřky bych každopádně dal perlinku na zpevnění, ale nezdá se mi prodyšnost lepidla. Co použít místo něj? Máte někdo nějaké zkušenosti?
Díky za odpovědi
Penetraci není třeba používat na nové zdivo,na zimu bych každopádně doporučil natáhnout perlinku do stavebního lepidla.Pokud jsi stavěl natolik "úsporně",že ještě budeš zateplovat,je to až na jaro.Zima tě bude tedy stát aspoň20 000 za zbytečné topení.Jinak penetrace spíše prodyšnost zhoršuje,ale s tím si nedělej zbytečné starosti.Stavební postupy musíš dodržet,na prodyšnost se vykašli.To ti jen někdo zamotal hlavu.
JABRAKA
Jaroušku, máš prvdu, jen se domnívám, že tazatel nebude zateplovat (zatím, ale časem ano), proto se ptá na tu prodyšnost. Skočil někomu na špek, nebo uzený.
Proč perlinku a lepidlo? Je to napsáno na Ytongu? Proč zbytečně vyhazovat peníze?
Já jsem mněl odhalnou stavbu asi 5 let, než jsem se odhodlal barák naházet (jej, to bolely pazoury!) a ničím neošetřené a nic se tomu nestalo. Je to už 25 let, tenkrát se tolik s topením nešetřilo. Nebyl to sice Ytong, ale tvárnice z plynosilikátu z Hýskova, leč IMHO Ytong je ještě odolnější. Teď jsem to nechával zateplovat a omítku moji cikáni otloukali sbíječkou. Srce mi krvácelo, dřina mého mládí se válela na zemi.
Rce a jeho vycvičení cikáni ...
nejhorší je bourat svoji práci,
No to mi povídej! Nebo když to bourá syn a mezi údery majzlíkem a rubání kangem nadává čím dál víc nahlas, že kerej vůl to zabetonoval pětistovkou, když tam stačila malta...
To RCE:
Plynosilikáty se nedělaly v Hýskově,ale v Přešticích u Plzně.Hýskov měl v sortimentu Stropní panely a předpjaté panely ale byl to jeden podnik.V Lysé n.Labem dělali škvárobetonové panely na rodinné domky z popílku z Chvaletic,známého zbytkovým uranem a radonem.Ty rodinné domky z nich září ještě dnes.
JABRAKA
Jsem tam jel erenou pro ně, kousek za Beroun. To byly bílé tvárnice, možná jen porobeton ne plynosilikát, 35x25x50, těžké jako kráva. Pamatuju si dobře, protože jsem měl každou 5x v ruce (na auto, z auta, na vozejk, na vrátek, na místo ve zdi). V Přešticích tuším dělali takové šedivé.
Úkolem penetrace - bez ohledu na název a výrobce - je snížení nasákavosti při provádění povrchové úpravy omítáním atd. Z valné části je to pro lepší zracovatelnost a zachování dostatku vody v průběhu tuhnutí a zrání nanášeného materiálu. Nic jiného penetrace neumí - nezpevňuje podklad, max. se ještě odstraníte prach z popvrchu šmudláním štětkou, nebo válečkem. Penetrace nechrání povrch před degradací sluncem, mrazem, větrem atd. Musí zaschnout - alespoň 12 hodin, na druhou stranu se doporučuje penterovat tak nejdříve 3 dny před omítáním, malováním atd.
Už jsem viděl i malíře, kteří "penetrovali" tak, že Sokrat nalili do barvy. Takové rovnou vyhodit!
Co se týče vnitřních omítek na pórobetonu, podívejte se třeba na www.sadroveomitky.estranky.cz
Než "chránit" barák natřením Sokratem je lepší zůstat ležet.