Na dně, nebo celkově? Na dno stačí nalít hromadu octu a nechat působit přes noc. Na mísu je to horší, buď aplikovat sajrajty z obchodu, nebo otec na to štětečkem nanesl kyselinu, nevím už přesně, jaký to byla, ale buď sírová, nebo chlorovodíková (ta určitě bude fungovat). Ale tak kyselina asi nebude moc košer pro ekologii, ale to ty sajrajty, co nabízí v reklamách, tak asi taky ne.
Kámen je na dně,zkusili jsme kyselinu citronovou,a nic.Dneska zkusíme hromadu octa.Díky,ahoj
Doporučuju vyhnat štětkou co nejvíc vody, než tam naleješ ocet, aby ti netekl zbytečně do přepadu. Ale to snad ani psát nemusím...
a když ten ocet chceš urychlit, tak si s ním vyvař konvici, ale ne se spirálou, ta by ti olezla, ale nerezovou a pak to nalij vařící do nádrže...
zdravím, mám úklidovou firmu a velký problém v některých domácnostech právě s vodním kamenem v toaletních mísách...vyzkoušen pulirapid, domestos, ocet, kyselina citronová, soda...nic stále vodní kámen vítězí...zkusím dle rad místních, použít kyselinu chlorovodíkovou a jsem zvědavá. Každop ádně dík
Podle mé zkušenosti stačí ocet nebo kyselina citronová (je z ní míň smradu). Ale problém je, že se musí nechat působit několik dní, například přes dovolenou. S těmi silnějšími kyselinami opatrně, slyšel jsem o případu, kdy tímto způsobem někdo čistil toaletu a prožralo mu to trubky skrz naskrz.
..a ta nádrž ti praskne.
ja mam vyzkouseny horky ocet a nasypat prasek do peciva-necistoty i kamen okamzite pousti,pak uz staci jen vycistit stetkou
Kyselinou solnou (chlorovodíkovou) - běžně dostupná v drogerii. Jednoduché, stoprocentně účinné.
Souhlas, ale pokud je vodního kamene víc, tak určitě dobře větrat. Já se tomu pokusil pomoct tím, že jsem prvně do odpadu nalil vřelou vodu, v domnění, že podpořím očistný proces, ale protože kamene bylo drobátko více, tak ty čmoudíky a pěna prchající z mísy všemi směry mě utvrdily v tom, že všeho jen s mírou(jojo, chtějte překvapit důchodce úklidem jejich domácnosti, a překvapíte sami sebe…)
Když už jsi to tam lil, tak leje se kyselina do vody, nebo voda do kyseliny? Mám pocit, že správně je kyselina do vody.
Kyselina do vody. Obráceně by vzniklé teplo mohlo flusat do okolí.
Kyselinu do vody, ale do horké, a s tím, co tam bylo, to chvilku vypadalo jako "Hrnečku vař!", akorát to neposlouchalo na "Hrnečku dost!". Naštěstí jsem spláchnout nemusel, ale toho chloru v luftě… - ještě dvě hodiny po reakci jsem větral, a stejně to smrdělo dva dny… (ale záchod téměř jako nový, bohužel jen dočasně.
Pokud je to možné,použijte odstraňovače vodního kamene,je možno jich řadu koupit v drogerii a fungují.Pokud chcete kyselinu,je samozřejmě levnější,ale také zdravotně škodlivá,doporučil bych proto kyselinu fosforečnou,dá se také koupit.Je vcelku nejméně nebezpečná a poměrně účinná. JABRAKA
kyselinu fosforečnou
Tak už zrovna CocaColu, tam je taky. Dost jsem se divil, co to udělalo se stovkou hřebíkem...
Ano skutečně tam je,ale jen velice malé množství. JABRAKA
Chemie je dobrá věc, funguje však zdlouhavě. Jsem pro hrubou sílu. Mísu jsem odšrouboval, odnesl na dvůr a tam vydlabal šroubováky, různými páčidly atd asi kilo pevné hmoty. Za půl hodiny mísa usazena zpět.
Tvoje řešení ale zavání prací...
Nojo! Práce, fujtajxl!
ROFL!
No jo, v paneláku má každej vlastní dvorek, že jo
Na rozdíl od chudáků se zahradou a dvorkem, ty máš před panelákem vyasfaltovanej dvůr pro pár set aut
Těsně vedle - naša bytofka je cihlová a parkoviště má má zámkovou dlažbu. A co je nejhorší - nemáme výtah, takže se rozhodně nehodlám tahat s hajzlíkem z třetího patra a zpět. Ale za to parkoviště su rád, pár metrů z něj patří mně a to i na katastru. Je to príma, když nemusím večer hledat flek na parkování a mám to hned u domu.
Dovolím si Off Topic zcela mimo mísu.. před bytofkou se dá provozovati ledacos. Kolemjdoucí zakopávali a padali na chodník...
No, v Chánově by to sele točili rovnou v obýváku. To jsou frajeři
To jsou frajeři
Tipoval bych to na sHpy00na osobně.
depa.. já tam pro jistotu nejsem.
Ale Tvoje banda je to určitě, přiznej barvu. O těch vašich akcích před panelákem jsi už tady kdysi cosi utrousil.
strejdo, v tom se velice mýlíš, náhodou to je velice vzdělaný člověk a patří do bandy vlastníků té budovy co to tam motají
Já vůbec nepochybuju o jeho inteligenci a vzdělanosti, je to vidět na jeho znalostech i perfektní češtině, proč by ale vzdělaný člověk nemohl mít bandu kamarádů a mít rád pečené prase? Jestli jsem se ho tím dotkl, to bylo to poslední, co bych chtěl.
Prdky vzdělanej.. spíš blbej jak dlabaný necky. Vždyť víš jak jsem si to po-e-e s vejškou. No ale snad to teď za mně tErmit napraví. Ještě týden a jede.. A se strejdou je to v pohodě. To my se tady tak kočkujeme.
samo, že to vím
Jojo. Je to ta naše banda a už plánujeme další párty. Mělo by to být slavnostní ukončení léta spojené s kotlíkovým GulacheCupem, kdo na ohni uvaří nejlepší guláš. To zase bude festival.. hehe... Ja si ale mezitím vystřihl ještě rybářský sraz chytej.cz (odkazy) a to byl opravdu festival gurmánských prožitků. slint...
Jakým motorem to motání poháníte? To co je vidět na fotce je tuším z rozvodů nějakého auta ale pohon není vidět ale vzhledem k tomu že je tam prodlužka a nabíječku (myslím akumulátorů) nevidno tak to asi motorek ze stěračů autobusu nebude?
To je za trest, takové fotky sem dávat. Tečou mi sliny jak cikánovo šálo, přímo cejtím jak to zvíře voní.... Jéééé!
Panebože, kilo pevné hmoty! Co to jíte? Dolomitický vápenec? To už je snad lepší koupit novou mísu, nevím jak by se vyrovnala s odsekáváním kamene a nerupla třeba při jednom z posledních šťouchů. Já, jakožto lenoch od přírození a chemik k tomu leju výhradně kyselinu fosforečnou. Je pěkně hustá, neodteče hned do odpadu, neuvolňuje se z ní chlorovodík a tudíž nerezaví vše železné v okruhu 50m a za další je ke keramice šetrnější než chlorovodice.
Jacku, zkus si prohlídnout kolikrát atypické tvary záchodových mís uvnitř a začneš věřit ...
Díky za tip - kyselinu fosforečnou ...
Tvrdá voda ze studny jako kráva. Z bojléru jsem vymlátil násadou od rejče (je jako kladívko) 4 kýble sajrajtu po dvou letech provozu. Moderní potrava plná "éček" a instantní polívky z Číny spíš podporujou rozpouštění veškeré hmoty, včetně exkrementů ale to bychom se dostali k jiné otázce .
Též Veckoo má pravdu, labyrinty hovnovodu zacpání velice nahrávají. Klasické mísy s "odpočívadlem", kde se při vykonání potřeby člověk neosprchuje až za krk, jsem už nikde neviděl...
Jsou běžně k dostání na objednávku, říká se tomu ploché splachování, nebo se zrcadlem.
tak jsem si to tady četl a jelikož se mi poondilo WC , jak jsem se opravovat těsnění.Pak jsem prohlédl mísu a zjistil že je na výtoku vodní kámen, takže jsem vzal kudlu a odtranil velký nános, Jaké bylo moje překvapení když jsem zjistil že pod obrubou vzadu je ještě plochá dírka kterou se pouští voda na plochu WC..ucpané to bylo vodním kamenem asi 5mm tlustým. Po hrubém odstranění jsem vzal odličovací tampóny, napustil je octem a plácnul na místa kde bylo potřeba. Opakovaně jsem je poléval octem, (nutno je na místě přidržet) injekční stříkačkou... a je to odsanýtrovánou, sice s přestávkami za 2 dny, ale je to hotovo...takže asi tolik..
Mysis TEN nemecky zachod? (viz. go.php ), tak ten bytostne nesnasim a povazuji za krajne nechutny. To radeji turecky. Brrr
Okazy na původní německy článek mi nefungují, ale dle popisu se domnívám, že to bude něco horšího. Klasické odpočívadlo má loužičku vody, udělá to plouuuufff a je odpad fuč, žádné opakované splachování.
Tento záchod má výhodu v tom, že člověk není ošpricován vodou. A že se to špatně splachuje? No já jsem na tu plošinku vždycky hodil napřed kousek hazlpapíru, aby se to nepřilepilo a pak to při spláchnutí krásně sjede.
Já tomu říkám oázička. Jestli myslíš loužičku.
Zásadní nevýhoda tohoto typu spočívá v tom, že člověk je při vykonávání opravdu velké potřeby postupně nadzvedáván.
Nevýhoda?
Sedíš vysoko, vidíš daleko...
Nojo, ale nemá člověk osprchováno pozadí až na hlavu. Čím větší, tím víc žbluňkne a tím víc vohodí. To pak ani nepomáhá to pomalu spouštět po kraji. Ostatně někdy to vyletí hrozně rychle a není na spouštění čas. Opravdu velká potřeba, to se nesmí tolik žrát, aby ráno člověk slejzal z hromady hoven až od stropu.
Remco, ty nikdy nezklameš!
tento zachod je hlavne v laznich - aby si pacienti kontrolovali stolici, krev v ni apod.
Ale kulový. To je proto, aby důchodci našli zuby, když se v noci vrací z flámu a zvrací.
Tak teď mi vrtá hlavou jak vypadá náš bojler po cca 2 letech provozu. Pravda, je připojen jen na rozvod topení (elektrický ohřev zapojen ale nepoužíván). Asi na jeho kontrolu příští rok dojde. Projevuje se ještě nějak takové robustní obalení kamenem (kromě toho že ze 150l bojleru dostanete max. 20lt horké vody)?
Takto to vypadalo při ohřevu vody topnou spirálou (ponořenou přímo ve vodě). Při ohřevu topením (nižší teplota) tohle IMHO nastat nemůže - aspoň ne v takovém rozsahu.
Tím se taky uklidňuju. Takže v mém případě platí Murphy: "co funguje, do toho nešťourej".
Ale nastane. Já to ohřejvám jen kotlem. Vymlátil jsem z toho možná i víc materiálu, akorát jsem ve spravedlivém hněvu neučinil fotodokumentaci, jako máš ty. Ty vápenaté a železité sloučeniny se usazují prakticky i ve studené vodě (jinak by nefungovaly krápníkové jeskyně). Teplota tomu jen napomáhá.
To jack: Opravdu, zde platí dvojnásob, co funguje, do toho nešťourat. Většinou po sebe šetrnějším odstraňování bojlér záhy začne téci. Ke konci očistných prací už má člověk na ten šutr strašlivej vztek a mlátí pak do toho hlava nehlava. Mě prorezavěl bojlér do topné vody z kotle. Jsem se strašně divil, proč voda v (otevřené) expanzce přibývá a hodlá přetejkat, když normální stav je přesně opačný. Logickou úvahou po několik dní přemýšlení jsem došel k názoru, že jedině díra v bojléru (kde je větší tlak) přepouští nedovoleně vodu do topení.
Proto já mám na chalupě průtokovej plynovej ohřívač a mám klid. Jedna z výhod je, že to má relativně snadnou údržbu.. Stačí jednou za 3 roky vyčistit.Nevýhoda ovšem je, že to nedokáže dodat horkou vodu do více míst najednou. (respektive dokáže, ale za cenu nižšího průtoku).Ale člověk si nějak zvykne.Kolik Vám sežere el.energie průtokáč,když je takhle zanešenej?
Ještě štestí, že normy nenařizují použití proudového chrániče na bojler .
Já (jako Rce) ohřívám vodu už taky jen topením (na plyn). Pochopitelně větve k radiátorům jsou duomixem zavřené.
Přesně jako L-Core. Akorát mám ten ventil automatizován termostaty a motorkem.
Pozor, zanesený průtokáč ("karma") sice zvyšuje spotřebu plynu/elektriky tím, že se ohřívá déle (nikoliv vyšším výkonem). U elektrického hrozí pro horší přestup shoření topného tělesa. U plynového holt teplo letí komínem urychlovat globální oteplení planety.
Jen ze zvědavosti a z k jinému účelu.
To má každej bojler takovouhle přírubu na čištění?
Ano. Před otevřením příruby se někdy doporučuje vypustit vodu .
Ty hypermarketové mají menší, tak 15*8cm.
Mame taky misu s tim schodem, kde se drzi voda a driv se to obvykle splachlo ted uz jen vzacnou vyjimkou a vzdy se to hned po zatazeni za snurku jak zacne tect voda musi postrcit stetkou jinak voda jen protece kolem a vse zustane lezet na miste. Bohuzel nejde vymenit. Jednak je krome sroubu jeste nejak prilepenej k podlaze a pak mi patri jen 1/4 domu a majitel vymenu nedovolil.
Zkoušel jsem ty čističe z reklam, jak se do hajzlíku stříkne přípravek a ženská ručka jemně setře nános a objeví se třpytivá hvězdička, no to víš, že jo. Naposledy Domestos ultra hustý gel, který vyčistí tu nezažranější špínu, ale proboha, nechejte působit jen 5 minut, jinak vám v klozetu zůstane díra (návod). Realita je jinde, samozřejmě. Předtím to byl Savonit, který už fungoval jakž takž, ale 2 dny nešlo na WC zajít, jinak bych se otrávil. Stejně zůstaly viditelné stopy. Takže písek na nádobí, vzepřít se pořádně a dlouho drhnout a stejně to není ideální. Asi si koupím hnědou mísu a je to.
Pískem to poškrábeš a už nikdy nevyčistíš. Na vodní kámen Pulirapid.
To je v poho, předtím jsem to v zoufalství škrábal starým nožem. Fakt blbé, ale pomohlo to. Akorát to chtělo pucovat co pár dní a to se nechce, když to vypadá skoro super. No za dalších pár dní už se to zase špiní. Předtím ty čističe nepomohly, i když jsem tam nalil půl flašky a šel do továrny, proto to zkratkovité jednání.
Přímo vidím před očima: Fuente, hlava v míse až po plíce, místo aby jako správnej chlap po flámu blinkal, tak šťourá špínu starou kudlou.
Přesně. Ještě jsem stál na špičkách, abych měl vahou lepší přítlak, dost jsem se namakal.
Fuente, co to žereš, že ti to tak špiní mísu?
Maso žeru mňam. Enem mi vadí i lehounký proužek na hajzlíku.
cilit bang (ten fialovy s napisom turbo power ci jak) rozpusta kamen jak svina za 20sekund kamen nikde. Sice som to pouzival na kuchynsky drez ale kamena tam bolo za cely rok Nemyslim ze v zachode ho bude viac
5 let starej dotaz , jinak HCl za 40Kč/l a kdo si nevěří, ať ji raději ještě rozředí 1:1 až 1:2 s vodou. Vodní kámen, rez atd jen zasyčí a je fuč .
To sice ano, ale stejně vyčistí dřez trocha sava (nebo jiného chlornanu). Cilit bang je jen na akrylát a keramiku, dlaždice. Není na smalt.
Preco by nebol na smalt? pouziva sa to na vsetko. Je to tipujem nejaka normalna kyselina citronova s nejakymi dalsimi cistiacimi prisadami, akurat to pekne peni a drzi to ked sa to nastrieka a funguje dokonale ze sa az divim niekedy, oproti ostatnym cisticom kupelnovym a kuchynskym je to o 3levely ucinnejsie.
P.S: ja som s cilit bang pred tyzdnom cistil nerezovy kuchynsky drez, rocny vodny kamen jak svina, octom to neslo dobre (to by som hodinu cistil), cilit bang nastriekal som a 15sekund kamen prec, totalna hruba vrstva chcela este raz nastriekat, a aj ta bola potom cista. A nesmrdi to, resp len velmi lahko.
P.S.2. verim ze keby som na to nadrbal koncentrovanu kyselinu sirovu tak by to bolo ucinnejsie, ale to by som potom o 15sekund nemal uz ani drez
Smalt je ve výlukách v návodu a obsahuje kys. mravenčí, amidosírovou a tenzidy. Kdysi mi vůbec nezafungoval na vanu, kterou jsem vyčistil Pulirapidem, takže se tu od té doby válí. Teď ho asi spotřebuji na dlaždičky ve sprše.
Co presne myslis smaltom? Ja som s tym cistil aj stare socialisticke umyvadlo a vanu (to je tiez smalt nie?) a uplne dokonale to vycistilo, az som sa divil ze to socialisticke umyvadlo ziari na bielo jak nove. Je mozne ze keby som to robil kazdy tyzden s cilitom tak to ten smalt vyzere, to by som nerobil cilit nepovazujem za kazdodenny cistic, ale na zazrate spiny/kamen raz za rok apod.
P.S. nastriekal som tam toho priadne, na taku vanu so zazratou hrdzavou spinou kludne aj pol flasky, co budem trocharit :D
Ty plechové věci jsou smaltované, tam se to nemá používat. A na ty hroudy, které vytloukají šroubovákem, je i flaška Cilitu málo.
Hlavne je ze sa to da pouzit na zachod, co sa pytal v dotaze. A odstrani to kamen. Dobre na tom je podla mna to ze to je pena a chvilu to drzi aj na zvislych plochach, t.j. nestece to hned dole.
Dodatok: teraz som ten cilit skusal na zachode a fakt to neni nic moc, ten zachodovy kamen ma asi ine chemicke zlozenie alebo co :D V kuchyni ten cilit fungoval perfektne za 20sekund
Savo raz otestujem ale nemyslim ze bude stejne ucinny. Ale diky za tip na ten HCL.
Pět let starý dotaz, ale stále aktuální, opět se rozběhla diskuze a hlavním motem je použití kyseliny solné (chlorovodíkové). Je třeba si uvědomit, že i když se to prodává v drogerii, je to nebezpečná chemikálie. Výpary mohou poleptat dýchací ústrojí i předměty kolem, kapky tekutiny zase mohou poškodit oblečení... atd.
Je třeba si důkladně přečíst tak zvaný bezpečnostní list, který zveřejňuje každý výrobce. Například
kde je psáno, cituji: Standardní věty o nebezpečnosti: H314 Způsobuje těžké poleptání kůže a poškození očí. H335 Může způsobit podráždění dýchacích cest.
Pokyny pro bezpečné zacházení: P261 Zamezte vdechování par. P280 Používejte ochranné rukavice/ochranný oděv/ochranné brýle/obličejový štít. ... a další důležité informace o první pomoci P305+P351+P338 PŘI ZASAŽENÍ OČÍ: Několik minut opatrně vyplachujte vodou. Vyjměte kontaktní čočky, jsou-li nasazeny a pokud je lze vyjmout snadno. Pokračujte ve vyplachování. P304+P340 PŘI VDECHNUTÍ: Přeneste postiženého na čerstvý vzduch a ponechte jej v klidu v poloze usnadňující dýchání. P310 Okamžitě volejte Toxikologické informační středisko nebo lékaře. 2.3 Další nebezpečnost Látka reaguje s některými kovy (zinek, měď, mosaz) za tvorby lehce zápalného vodíku. Při kontaktu s louhy může nastat prudká reakce. Kapalina se odpařuje za tvorby silné leptavé mlhy těžší jak vzduch.
V oddílu 4. je popsaná první pomoc, atd, atd.... Toto jsou pouze stručné vybrané ukázky.
Je třeba si opravdu důkladně přečíst celý bezpečnostní list, pochopit obsah, připravit se na práci, obléknout si předepsaný ochranný oděv - neriskovat oči, je opravdu třeba si nasadit ochranné brýle nebo ochranný štít, při pohybech štětky v záchodové míse vyletují od pružných štěnin drobné kapičky, které mohou zasáhnout nejen okolní prostor, pokožku ale i oči.
Neriskujte. I zkušený zahrádkář, který jde stříkat stromky nebo rajčata se obleče do ochranného oděvu a zachovává bezpečnost. Proč tedy ne uklízečka? Má také jenom jedno zdraví.
Žádný problém to není.Stačí elektrolyt do akumulátorů.Stačí použitý už ve starých aku.Ze sifonu vyčerpat vodu a nalít elektrolyt na plnou hladinu sifonu a 24 hod záchod nepoužívat.Kámen to spolehlivě odstraní.A na ekologii se vykašlete ta s tím nemá co společného.To nejsou ropné látky ono se to zneutralizuje samo v kanalizaci.je to starý dotaz ale někomu to pomůže.Mám za to že před nedávnem se to také zde objevilo.
Když si tak pročítám tuhle diskusi, jak vyčistit hajzlík a vidím co to dá práce, není lepší koupit nový? Viděl jsem v Hornbachu novou mísu za 6 stovek. Sice byla rumunská, ale klidně bych jí třeba po 5 letech vyhodil a koupil si zase novou.
Sice byla rumunská, ale klidně bych jí třeba po 5 letech vyhodil a koupil si zase novou.
Moje řeč. Netuším, jestli se líp sere do nějaké americké než do rumunské, ale za 6 stovek bych jí měnil třeba každý dva roky
No tak zrovna výměna fajánsu nepatří mezi něco, co bych si chtěl kvůli pár ušetřeným korunám opakovat co dva roky... Radši čas od času do mísy žbluňknu na noc pár tablet na čištění WC mís (koupeno v DM ale musí je mít všude, v návodu píšou že jednu, já jich tam v tom kalupu nasypu dycky asi pět, to se vstřebá) a fertig.
Tak tohle funguje - večer nasypat do mísy kyselinu citronovou a ráno se dostaví zázrak. Kyselina citronová totiž na rozdíl od octa funguje i za studena. U nás to zabralo. Nastěhovali jsme se do "nového" a byl to opravdu humus... Párkrát jsem si to zopakovala a je to v pohodě.
Pulirapid (bílý) také funguje, kyselinu fosforečnou nenahradíš, ovšem pozor na ni.
Na dně, nebo celkově?
Na dno stačí nalít hromadu octu a nechat působit přes noc.
Na mísu je to horší, buď aplikovat sajrajty z obchodu, nebo otec na to štětečkem nanesl kyselinu, nevím už přesně, jaký to byla, ale buď sírová, nebo chlorovodíková (ta určitě bude fungovat). Ale tak kyselina asi nebude moc košer pro ekologii, ale to ty sajrajty, co nabízí v reklamách, tak asi taky ne.
Kámen je na dně,zkusili jsme kyselinu citronovou,a nic.Dneska zkusíme hromadu octa.Díky,ahoj
Doporučuju vyhnat štětkou co nejvíc vody, než tam naleješ ocet, aby ti netekl zbytečně do přepadu. Ale to snad ani psát nemusím...
a když ten ocet chceš urychlit, tak si s ním vyvař konvici, ale ne se spirálou, ta by ti olezla, ale nerezovou a pak to nalij vařící do nádrže...
zdravím, mám úklidovou firmu a velký problém v některých domácnostech právě s vodním kamenem v toaletních mísách...vyzkoušen pulirapid, domestos, ocet, kyselina citronová, soda...nic stále vodní kámen vítězí...zkusím dle rad místních, použít kyselinu chlorovodíkovou a jsem zvědavá. Každop
ádně dík
Podle mé zkušenosti stačí ocet nebo kyselina citronová (je z ní míň smradu). Ale problém je, že se musí nechat působit několik dní, například přes dovolenou. S těmi silnějšími kyselinami opatrně, slyšel jsem o případu, kdy tímto způsobem někdo čistil toaletu a prožralo mu to trubky skrz naskrz.
..a ta nádrž ti praskne.
ja mam vyzkouseny horky ocet a nasypat prasek do peciva-necistoty i kamen okamzite pousti,pak uz staci jen vycistit stetkou
Kyselinou solnou (chlorovodíkovou) - běžně dostupná v drogerii. Jednoduché, stoprocentně účinné.
Souhlas, ale pokud je vodního kamene víc, tak určitě dobře větrat. Já se tomu pokusil pomoct tím, že jsem prvně do odpadu nalil vřelou vodu, v domnění, že podpořím očistný proces, ale protože kamene bylo drobátko více, tak ty čmoudíky a pěna prchající z mísy všemi směry mě utvrdily v tom, že všeho jen s mírou(jojo, chtějte překvapit důchodce úklidem jejich domácnosti, a překvapíte sami sebe…)
Když už jsi to tam lil, tak leje se kyselina do vody, nebo voda do kyseliny? Mám pocit, že správně je kyselina do vody.
Kyselina do vody. Obráceně by vzniklé teplo mohlo flusat do okolí.
Kyselinu do vody, ale do horké, a s tím, co tam bylo, to chvilku vypadalo jako "Hrnečku vař!", akorát to neposlouchalo na "Hrnečku dost!". Naštěstí jsem spláchnout nemusel, ale toho chloru v luftě… - ještě dvě hodiny po reakci jsem větral, a stejně to smrdělo dva dny… (ale záchod téměř jako nový, bohužel jen dočasně.
Pokud je to možné,použijte odstraňovače vodního kamene,je možno jich řadu koupit v drogerii a fungují.Pokud chcete kyselinu,je samozřejmě levnější,ale také zdravotně škodlivá,doporučil bych proto kyselinu fosforečnou,dá se také koupit.Je vcelku nejméně nebezpečná a poměrně účinná.
JABRAKA
Tak už zrovna CocaColu, tam je taky. Dost jsem se divil, co to udělalo se stovkou hřebíkem...
Ano skutečně tam je,ale jen velice malé množství.
JABRAKA
Chemie je dobrá věc, funguje však zdlouhavě. Jsem pro hrubou sílu. Mísu jsem odšrouboval, odnesl na dvůr a tam vydlabal šroubováky, různými páčidly atd asi kilo pevné hmoty. Za půl hodiny mísa usazena zpět.
Tvoje řešení ale zavání prací...
Nojo! Práce, fujtajxl!
ROFL!
No jo, v paneláku má každej vlastní dvorek, že jo
Na rozdíl od chudáků se zahradou a dvorkem, ty máš před panelákem vyasfaltovanej dvůr pro pár set aut
Těsně vedle - naša bytofka je cihlová a parkoviště má má zámkovou dlažbu. A co je nejhorší - nemáme výtah, takže se rozhodně nehodlám tahat s hajzlíkem z třetího patra a zpět.
Ale za to parkoviště su rád, pár metrů z něj patří mně a to i na katastru. Je to príma, když nemusím večer hledat flek na parkování a mám to hned u domu.
Dovolím si Off Topic zcela mimo mísu.. před bytofkou se dá provozovati ledacos. Kolemjdoucí zakopávali a padali na chodník...
No, v Chánově by to sele točili rovnou v obýváku. To jsou frajeři
Tipoval bych to na sHpy00na osobně.
depa.. já tam pro jistotu nejsem.
Ale Tvoje banda je to určitě, přiznej barvu. O těch vašich akcích před panelákem jsi už tady kdysi cosi utrousil.
strejdo, v tom se velice mýlíš, náhodou to je velice vzdělaný člověk a patří do bandy vlastníků té budovy co to tam motají
Já vůbec nepochybuju o jeho inteligenci a vzdělanosti, je to vidět na jeho znalostech i perfektní češtině, proč by ale vzdělaný člověk nemohl mít bandu kamarádů a mít rád pečené prase? Jestli jsem se ho tím dotkl, to bylo to poslední, co bych chtěl.
Prdky vzdělanej.. spíš blbej jak dlabaný necky. Vždyť víš jak jsem si to po-e-e s vejškou. No ale snad to teď za mně tErmit napraví. Ještě týden a jede..
A se strejdou je to v pohodě. To my se tady tak kočkujeme.
samo, že to vím
Jojo. Je to ta naše banda a už plánujeme další párty. Mělo by to být slavnostní ukončení léta spojené s kotlíkovým GulacheCupem, kdo na ohni uvaří nejlepší guláš. To zase bude festival.. hehe...
Ja si ale mezitím vystřihl ještě rybářský sraz chytej.cz (odkazy) a to byl opravdu festival gurmánských prožitků. slint...
sraz chytej.cz
o srazu
Jakým motorem to motání poháníte? To co je vidět na fotce je tuším z rozvodů nějakého auta ale pohon není vidět ale vzhledem k tomu že je tam prodlužka a nabíječku (myslím akumulátorů) nevidno tak to asi motorek ze stěračů autobusu nebude?
To je za trest, takové fotky sem dávat. Tečou mi sliny jak cikánovo šálo, přímo cejtím jak to zvíře voní.... Jéééé!
Panebože, kilo pevné hmoty! Co to jíte? Dolomitický vápenec?
To už je snad lepší koupit novou mísu, nevím jak by se vyrovnala s odsekáváním kamene a nerupla třeba při jednom z posledních šťouchů.
Já, jakožto lenoch od přírození a chemik k tomu leju výhradně kyselinu fosforečnou. Je pěkně hustá, neodteče hned do odpadu, neuvolňuje se z ní chlorovodík a tudíž nerezaví vše železné v okruhu 50m a za další je ke keramice šetrnější než chlorovodice.
Jacku, zkus si prohlídnout kolikrát atypické tvary záchodových mís uvnitř a začneš věřit ...
Díky za tip - kyselinu fosforečnou ...
Tvrdá voda ze studny jako kráva. Z bojléru jsem vymlátil násadou od rejče (je jako kladívko) 4 kýble sajrajtu po dvou letech provozu. Moderní potrava plná "éček" a instantní polívky z Číny spíš podporujou rozpouštění veškeré hmoty, včetně exkrementů ale to bychom se dostali k jiné otázce .
Též Veckoo má pravdu, labyrinty hovnovodu zacpání velice nahrávají. Klasické mísy s "odpočívadlem", kde se při vykonání potřeby člověk neosprchuje až za krk, jsem už nikde neviděl...
Jsou běžně k dostání na objednávku, říká se tomu ploché splachování, nebo se zrcadlem.
tak jsem si to tady četl a jelikož se mi poondilo WC , jak jsem se opravovat těsnění.Pak jsem prohlédl mísu a zjistil že je na výtoku vodní kámen, takže jsem vzal kudlu a odtranil velký nános, Jaké bylo moje překvapení když jsem zjistil že pod obrubou vzadu je ještě plochá dírka kterou se pouští voda na plochu WC..ucpané to bylo vodním kamenem asi 5mm tlustým. Po hrubém odstranění jsem vzal odličovací tampóny, napustil je octem a plácnul na místa kde bylo potřeba. Opakovaně jsem je poléval octem, (nutno je na místě přidržet) injekční stříkačkou... a je to odsanýtrovánou, sice s přestávkami za 2 dny, ale je to hotovo...takže asi tolik..
Mysis TEN nemecky zachod? (viz. go.php ), tak ten bytostne nesnasim a povazuji za krajne nechutny. To radeji turecky. Brrr
Okazy na původní německy článek mi nefungují, ale dle popisu se domnívám, že to bude něco horšího. Klasické odpočívadlo má loužičku vody, udělá to plouuuufff a je odpad fuč, žádné opakované splachování.
Tento záchod má výhodu v tom, že člověk není ošpricován vodou. A že se to špatně splachuje? No já jsem na tu plošinku vždycky hodil napřed kousek hazlpapíru, aby se to nepřilepilo a pak to při spláchnutí krásně sjede.
Já tomu říkám oázička. Jestli myslíš loužičku.
Zásadní nevýhoda tohoto typu spočívá v tom, že člověk je při vykonávání opravdu velké potřeby postupně nadzvedáván.
Nevýhoda?
Sedíš vysoko, vidíš daleko...
Nojo, ale nemá člověk osprchováno pozadí až na hlavu. Čím větší, tím víc žbluňkne a tím víc vohodí. To pak ani nepomáhá to pomalu spouštět po kraji. Ostatně někdy to vyletí hrozně rychle a není na spouštění čas. Opravdu velká potřeba, to se nesmí tolik žrát, aby ráno člověk slejzal z hromady hoven až od stropu.
Remco, ty nikdy nezklameš!
tento zachod je hlavne v laznich - aby si pacienti kontrolovali stolici, krev v ni apod.
Ale kulový. To je proto, aby důchodci našli zuby, když se v noci vrací z flámu a zvrací.
Vodní kámen, to je prevít
Viz přiložené obrázky.
Boiler šel následně do sběrného dvoru...
Tak teď mi vrtá hlavou jak vypadá náš bojler po cca 2 letech provozu. Pravda, je připojen jen na rozvod topení (elektrický ohřev zapojen ale nepoužíván). Asi na jeho kontrolu příští rok dojde. Projevuje se ještě nějak takové robustní obalení kamenem (kromě toho že ze 150l bojleru dostanete max. 20lt horké vody)?
Takto to vypadalo při ohřevu vody topnou spirálou (ponořenou přímo ve vodě). Při ohřevu topením (nižší teplota) tohle IMHO nastat nemůže - aspoň ne v takovém rozsahu.
Tím se taky uklidňuju. Takže v mém případě platí Murphy: "co funguje, do toho nešťourej".
Ale nastane. Já to ohřejvám jen kotlem. Vymlátil jsem z toho možná i víc materiálu, akorát jsem ve spravedlivém hněvu neučinil fotodokumentaci, jako máš ty. Ty vápenaté a železité sloučeniny se usazují prakticky i ve studené vodě (jinak by nefungovaly krápníkové jeskyně). Teplota tomu jen napomáhá.
To jack: Opravdu, zde platí dvojnásob, co funguje, do toho nešťourat. Většinou po sebe šetrnějším odstraňování bojlér záhy začne téci. Ke konci očistných prací už má člověk na ten šutr strašlivej vztek a mlátí pak do toho hlava nehlava. Mě prorezavěl bojlér do topné vody z kotle. Jsem se strašně divil, proč voda v (otevřené) expanzce přibývá a hodlá přetejkat, když normální stav je přesně opačný. Logickou úvahou po několik dní přemýšlení jsem došel k názoru, že jedině díra v bojléru (kde je větší tlak) přepouští nedovoleně vodu do topení.
Proto já mám na chalupě průtokovej plynovej ohřívač a mám klid. Jedna z výhod je, že to má relativně snadnou údržbu.. Stačí jednou za 3 roky vyčistit.Nevýhoda ovšem je, že to nedokáže dodat horkou vodu do více míst najednou. (respektive dokáže, ale za cenu nižšího průtoku).Ale člověk si nějak zvykne.Kolik Vám sežere el.energie průtokáč,když je takhle zanešenej?
Ještě štestí, že normy nenařizují použití proudového chrániče na bojler .
Já (jako Rce) ohřívám vodu už taky jen topením (na plyn). Pochopitelně větve k radiátorům jsou duomixem zavřené.
Přesně jako L-Core. Akorát mám ten ventil automatizován termostaty a motorkem.
Pozor, zanesený průtokáč ("karma") sice zvyšuje spotřebu plynu/elektriky tím, že se ohřívá déle (nikoliv vyšším výkonem). U elektrického hrozí pro horší přestup shoření topného tělesa. U plynového holt teplo letí komínem urychlovat globální oteplení planety.
Jen ze zvědavosti a z k jinému účelu.
To má každej bojler takovouhle přírubu na čištění?
Ano. Před otevřením příruby se někdy doporučuje vypustit vodu .
Ty hypermarketové mají menší, tak 15*8cm.
Mame taky misu s tim schodem, kde se drzi voda a driv se to obvykle splachlo ted uz jen vzacnou vyjimkou a vzdy se to hned po zatazeni za snurku jak zacne tect voda musi postrcit stetkou jinak voda jen protece kolem a vse zustane lezet na miste. Bohuzel nejde vymenit. Jednak je krome sroubu jeste nejak prilepenej k podlaze a pak mi patri jen 1/4 domu a majitel vymenu nedovolil.
Dobrý večer,hledal jsem něco proti rzi a vzpomněl jsem na Vás,rozpouští i vodní kámen: http://shop.pragochema.cz/?p=productsMore&iProduct =39&sName=Pragokor-Odrezova%C4%8D-B----1-kg
Zkoušel jsem ty čističe z reklam, jak se do hajzlíku stříkne přípravek
a ženská ručka jemně setře nános a objeví se třpytivá hvězdička, no to víš, že jo.
Naposledy Domestos ultra hustý gel, který vyčistí tu nezažranější špínu,
ale proboha, nechejte působit jen 5 minut, jinak vám v klozetu zůstane díra (návod).
Realita je jinde, samozřejmě. Předtím to byl Savonit, který už fungoval jakž takž,
ale 2 dny nešlo na WC zajít, jinak bych se otrávil. Stejně zůstaly viditelné stopy.
Takže písek na nádobí, vzepřít se pořádně a dlouho drhnout a stejně to není ideální.
Asi si koupím hnědou mísu a je to.
Pískem to poškrábeš a už nikdy nevyčistíš. Na vodní kámen Pulirapid.
To je v poho, předtím jsem to v zoufalství škrábal starým nožem.
Fakt blbé, ale pomohlo to. Akorát to chtělo pucovat co pár dní
a to se nechce, když to vypadá skoro super. No za dalších pár dní
už se to zase špiní. Předtím ty čističe nepomohly, i když jsem tam nalil
půl flašky a šel do továrny, proto to zkratkovité jednání.
Přímo vidím před očima: Fuente, hlava v míse až po plíce, místo aby jako správnej chlap po flámu blinkal, tak šťourá špínu starou kudlou.
Přesně. Ještě jsem stál na špičkách, abych měl vahou lepší přítlak,
dost jsem se namakal.
Fuente, co to žereš, že ti to tak špiní mísu?
Maso žeru mňam. Enem mi vadí i lehounký proužek na hajzlíku.
cilit bang (ten fialovy s napisom turbo power ci jak) rozpusta kamen jak svina za 20sekund kamen nikde. Sice som to pouzival na kuchynsky drez ale kamena tam bolo za cely rok Nemyslim ze v zachode ho bude viac
5 let starej dotaz , jinak HCl za 40Kč/l a kdo si nevěří, ať ji raději ještě rozředí 1:1 až 1:2 s vodou. Vodní kámen, rez atd jen zasyčí a je fuč .
To sice ano, ale stejně vyčistí dřez trocha sava (nebo jiného chlornanu). Cilit bang je jen na akrylát a keramiku, dlaždice. Není na smalt.
Preco by nebol na smalt? pouziva sa to na vsetko. Je to tipujem nejaka normalna kyselina citronova s nejakymi dalsimi cistiacimi prisadami, akurat to pekne peni a drzi to ked sa to nastrieka a funguje dokonale ze sa az divim niekedy, oproti ostatnym cisticom kupelnovym a kuchynskym je to o 3levely ucinnejsie.
P.S: ja som s cilit bang pred tyzdnom cistil nerezovy kuchynsky drez, rocny vodny kamen jak svina, octom to neslo dobre (to by som hodinu cistil), cilit bang nastriekal som a 15sekund kamen prec, totalna hruba vrstva chcela este raz nastriekat, a aj ta bola potom cista. A nesmrdi to, resp len velmi lahko.
P.S.2. verim ze keby som na to nadrbal koncentrovanu kyselinu sirovu tak by to bolo ucinnejsie, ale to by som potom o 15sekund nemal uz ani drez
Smalt je ve výlukách v návodu a obsahuje kys. mravenčí, amidosírovou a tenzidy.
Kdysi mi vůbec nezafungoval na vanu, kterou jsem vyčistil Pulirapidem, takže se tu od té doby válí. Teď ho asi spotřebuji na dlaždičky ve sprše.
Co presne myslis smaltom? Ja som s tym cistil aj stare socialisticke umyvadlo a vanu (to je tiez smalt nie?) a uplne dokonale to vycistilo, az som sa divil ze to socialisticke umyvadlo ziari na bielo jak nove. Je mozne ze keby som to robil kazdy tyzden s cilitom tak to ten smalt vyzere, to by som nerobil cilit nepovazujem za kazdodenny cistic, ale na zazrate spiny/kamen raz za rok apod.
P.S. nastriekal som tam toho priadne, na taku vanu so zazratou hrdzavou spinou kludne aj pol flasky, co budem trocharit :D
Ty plechové věci jsou smaltované, tam se to nemá používat. A na ty hroudy, které vytloukají šroubovákem, je i flaška Cilitu málo.
Hlavne je ze sa to da pouzit na zachod, co sa pytal v dotaze. A odstrani to kamen. Dobre na tom je podla mna to ze to je pena a chvilu to drzi aj na zvislych plochach, t.j. nestece to hned dole.
Dodatok: teraz som ten cilit skusal na zachode a fakt to neni nic moc, ten zachodovy kamen ma asi ine chemicke zlozenie alebo co :D V kuchyni ten cilit fungoval perfektne za 20sekund
Savo raz otestujem ale nemyslim ze bude stejne ucinny. Ale diky za tip na ten HCL.
Pět let starý dotaz, ale stále aktuální, opět se rozběhla diskuze a hlavním motem je použití kyseliny solné (chlorovodíkové). Je třeba si uvědomit, že i když se to prodává v drogerii, je to nebezpečná chemikálie. Výpary mohou poleptat dýchací ústrojí i předměty kolem, kapky tekutiny zase mohou poškodit oblečení... atd.
Je třeba si důkladně přečíst tak zvaný bezpečnostní list, který zveřejňuje každý výrobce. Například
BEZPEČNOSTNÍ LIST - PENTA
na www.pentachemicals.eu/bezp_listy/a/bezplist_666.pd f
kde je psáno, cituji:
Standardní věty o nebezpečnosti:
H314 Způsobuje těžké poleptání kůže a poškození očí.
H335 Může způsobit podráždění dýchacích cest.
Pokyny pro bezpečné zacházení:
P261 Zamezte vdechování par.
P280 Používejte ochranné rukavice/ochranný oděv/ochranné brýle/obličejový štít.
... a další důležité informace o první pomoci
P305+P351+P338 PŘI ZASAŽENÍ OČÍ: Několik minut opatrně vyplachujte vodou. Vyjměte kontaktní čočky, jsou-li nasazeny a pokud je lze vyjmout snadno. Pokračujte ve vyplachování.
P304+P340 PŘI VDECHNUTÍ: Přeneste postiženého na čerstvý vzduch a ponechte jej v klidu v poloze
usnadňující dýchání.
P310 Okamžitě volejte Toxikologické informační středisko nebo lékaře.
2.3 Další nebezpečnost
Látka reaguje s některými kovy (zinek, měď, mosaz) za tvorby lehce zápalného vodíku. Při kontaktu s louhy může nastat prudká reakce. Kapalina se odpařuje za tvorby silné leptavé mlhy těžší jak vzduch.
V oddílu 4. je popsaná první pomoc, atd, atd.... Toto jsou pouze stručné vybrané ukázky.
Je třeba si opravdu důkladně přečíst celý bezpečnostní list, pochopit obsah, připravit se na práci, obléknout si předepsaný ochranný oděv - neriskovat oči, je opravdu třeba si nasadit ochranné brýle nebo ochranný štít, při pohybech štětky v záchodové míse vyletují od pružných štěnin drobné kapičky, které mohou zasáhnout nejen okolní prostor, pokožku ale i oči.
Neriskujte. I zkušený zahrádkář, který jde stříkat stromky nebo rajčata se obleče do ochranného oděvu a zachovává bezpečnost. Proč tedy ne uklízečka? Má také jenom jedno zdraví.
Žádný problém to není.Stačí elektrolyt do akumulátorů.Stačí použitý už ve starých aku.Ze sifonu vyčerpat vodu a nalít elektrolyt na plnou hladinu sifonu a 24 hod záchod nepoužívat.Kámen to spolehlivě odstraní.A na ekologii se vykašlete ta s tím nemá co společného.To nejsou ropné látky ono se to zneutralizuje samo v kanalizaci.je to starý dotaz ale někomu to pomůže.Mám za to že před nedávnem se to také zde objevilo.
Když si tak pročítám tuhle diskusi, jak vyčistit hajzlík a vidím co to dá práce, není lepší koupit nový? Viděl jsem v Hornbachu novou mísu za 6 stovek. Sice byla rumunská, ale klidně bych jí třeba po 5 letech vyhodil a koupil si zase novou.
Moje řeč. Netuším, jestli se líp sere do nějaké americké než do rumunské, ale za 6 stovek bych jí měnil třeba každý dva roky
No tak zrovna výměna fajánsu nepatří mezi něco, co bych si chtěl kvůli pár ušetřeným korunám opakovat co dva roky...
Radši čas od času do mísy žbluňknu na noc pár tablet na čištění WC mís (koupeno v DM ale musí je mít všude, v návodu píšou že jednu, já jich tam v tom kalupu nasypu dycky asi pět, to se vstřebá) a fertig.
Tak tohle funguje - večer nasypat do mísy kyselinu citronovou a ráno se dostaví zázrak. Kyselina citronová totiž na rozdíl od octa funguje i za studena. U nás to zabralo. Nastěhovali jsme se do "nového" a byl to opravdu humus... Párkrát jsem si to zopakovala a je to v pohodě.
Pulirapid (bílý) také funguje, kyselinu fosforečnou nenahradíš, ovšem pozor na ni.