Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Edisonovy žárovky - máte zásoby?

Od 1.9.2009 v celé EU je zákaz prodeje žárovek 100W a více. Méně výkonné budou následovat, do pár let je dožárovkováno.

Na mnoha místech byly diskutovány výhody (nižší spotřeba) i nevýhody (vyšší pořizovací cena, diskutabilní "výdrž", "ekologická" likvidace). S předstihem jsem si vytvořil zásobu, abych "vydržel". Ano, v místech, kde se svítí dlohodoběji (kuchyň, kancl), používáme úsporná svítidla už řadu let. Ale například komora, sklep, ložnice, garáž... kde se svítí jen pár minut - tam se mi kvalitní úsporky za třeba 300Kč opravdu těžko vyplatí (a když navíc po pár měsících odejde, tak to pěkně na*ere). V takovýchto svícením neexponovaných místech máme většinou původní žárovky i dvacet let, prostě ty "po nastěhování". A nedovedu si představit, jak cpu úsporné cosi do mnohoramenných křišťálových lustrů :-/

Pouzivaji se pajky ze skoro cistyho cinu s malym pridavkem stribra a medi. Tajou pri vyssi teplote, snaz delaji studeny spoje a zapajeny soucastky skoro nejde vyletovat, odsavacka to proste neodsaje. Navic s nima neni dlouhodoba zkusenost, takze kriticky systemy(zabzar, lekarstvi, avionika) se chvalabohu muzou neustale letovat olovnatou pajkou.