Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Edisonovy žárovky - máte zásoby?

Od 1.9.2009 v celé EU je zákaz prodeje žárovek 100W a více. Méně výkonné budou následovat, do pár let je dožárovkováno.

Na mnoha místech byly diskutovány výhody (nižší spotřeba) i nevýhody (vyšší pořizovací cena, diskutabilní "výdrž", "ekologická" likvidace). S předstihem jsem si vytvořil zásobu, abych "vydržel". Ano, v místech, kde se svítí dlohodoběji (kuchyň, kancl), používáme úsporná svítidla už řadu let. Ale například komora, sklep, ložnice, garáž... kde se svítí jen pár minut - tam se mi kvalitní úsporky za třeba 300Kč opravdu těžko vyplatí (a když navíc po pár měsících odejde, tak to pěkně na*ere). V takovýchto svícením neexponovaných místech máme většinou původní žárovky i dvacet let, prostě ty "po nastěhování". A nedovedu si představit, jak cpu úsporné cosi do mnohoramenných křišťálových lustrů :-/

loading...

Vyřešil jsem to zásobou nikoli normálních, nýbrž halogenových žárovek. Mám je i v lustru v pokoji a kuchyni, mají cca o 1/3 až 1/2 vyšší svítivost než ekvivalentní klasika. Třeba 100W halogenová svítí jako 150W klasická. Takhle svítící úspornou asi seženu sotva...

V bytě používám max. 60W žárovky, ale je jich většina - chodba, předsíň, koupelna a záchod, tedy místa, kde se svítí často a jen chvilku. Koupil jsem si zatím 10ks noname žárovek z Kauflandu a 20ks kvalitních značkových z prodejny se svítidly. Na pár let to vydrží.

Pouzivaji se pajky ze skoro cistyho cinu s malym pridavkem stribra a medi. Tajou pri vyssi teplote, snaz delaji studeny spoje a zapajeny soucastky skoro nejde vyletovat, odsavacka to proste neodsaje. Navic s nima neni dlouhodoba zkusenost, takze kriticky systemy(zabzar, lekarstvi, avionika) se chvalabohu muzou neustale letovat olovnatou pajkou.

Něco málo mám, ale jsou to ještě ty, co jsem nakoupil před lety. Teď jsem žárovky nedokupoval. Prošel jsem byt a zjistil, že normální žárovky nepoužívám už nikde. ::) Ne že by to byl záměr, přechod prostě vyplynul z postupných úprav svítidel v bytu.

edit: Otázka je, jak dlouho tenhle nesmysl vydrží.