Asi takhle. Jestli máš vrtulník zakoupen u podomních obchodníků na chodbách Globusu nebo hyper-super, pak natrimovat prostě nejde a když vzlétne a během okamžiku se nerozmlátí, je to zázrak. Jestli máš něco lepšího (třeba něco z tohohle), pak by to bylo na reklamaci. O rovnováhu a netočení kolem dokola se stará obvod Gyro (který u těch z chodeb hyper-super chybí). Zkontroluj, jestli od Gyra nevypadl konektor. Čudlíky trimu na vysílači slouží na jemné doladění, ale při praktické jízdě moc význam nemají, protože se to musíš stejně naučit vyrovnávat rukama, kvůli závanům vzduchu a podobně. Slouží spíš pro zkušené letce, když použijí cizí model, aby jim "sednul do pazoury". Též když může být ulomené táhlo od serva k vrtulce, nebo špatně naštelované - každé se dá štelovat ale to je spíš práce pro znalého modeláře. Jsi-li z Prahy, je výborný modelář obchod na toto v Satalicích, ochotně poradí a modely seštěluje.
Též záleží, jestli je model dvourotorový (má dvě hlavní vrtule pod sebou) nebo jednorotorový, který se ovládá obtížněji a nutno mít dobře seřízené gyro trimry na něm umístěnými.
Ještě mě napadá, že trvalé točení kolem dokola může být způsobeno špatným spárováním vysílače (je-li párovatelný) nebo špatným nastavením funkci vysílače jednotlivých kanálů (mikropřepínače někde pod krytkou vysílače - má-li je). Viz návod k použití.
PS: I za nepatrného vánku nejde létat. Pro první učení doporučuji tohodle "blejda", je seřízen a nastaven z výroby a dobře poslouchá a hodně vydrží. Pozor, jen v bytě (bez obav, je velikosti přerostlé vosy), není na ven, sebemenší fouknutí větru s ním práskne o zem.