Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Z čeho bednu na repraky

Mám staré 3 pasmové bedny a k tomu jeden basák ozvučnice jsou v mizerném stavu. Chtěl bych pro ně udělat novou ozvučnici ale nevím z jakeho materialu a jaký objem a jestli basreflexovou nebo uzavřenou prosím poradte zatím více nevím ani vykon beden ani nic jineho.

Jako zatvrzelý Hifista jsem stavěl reprobedny jednu za druhou.Nejlepší byly stavebnice z Ústředního Hifiklubu z polystyrenového výlisku.Lehké a neskutečně perfektní.Ovšem pro domácí poslech.Pokud jsem stavěl reprobedny pro kapelu jednoho kamaráda,byly ze stavební překližky.Vyrobit dobře fungující bassreflex je bez použití speciálních přístrojů nemožné,pokud nejde o stavbu podle návrhu,nebo kopii.Pak je nutno dodržet přesné rozměry na mm.A ani to nemusí být bez chyby,protože by se musely použít i reproduktory totožné orginálům.Pokud jde o bednu pro doma uzavřenou,samozřejmě vol masivní materiál a hlavně spojení desek musí být dokonalé.Většinou jsme bedny nelepili,ale jen šroubovali,kontakt přes 2 mm molitan(těsnění do oken).Uvnitř zatlumení čedičovou vlnou po stěnách bedny.Také se používá naplnění vnitřku zmuchlanou PE folií.Pozor na výhybku a používané reproduktory,ty musí mít přibližně stejnou relativní citlivost,udávanou v dB,na př.86,90,93 dB.Je nutno si uvědomit,že zvýšení citlivosti o 3 dB znamená dvojnásobný akustický výkon.Pak by se mohlo stát,že středy s citlivostí 86 dB a basy s 89dB,pak basy budou dvakrát hlasitější.Je nutno pak upravit vyhýbku.Pro výšky se používají samostatné uzavřené reproduktory,ty se na hlasitosti tak moc neprojevují.
JABRAKA