Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bitagit S proti radonu?

Dobry den, koupil jsem nedostaveny dum, a dle stav. deniku byl na zakladovy beton polozen Bitagit S. Jenze nevim, zda to je taky proti radonu, nebo ne. Denik vice nerika, a bylo to v roce 1995, dozor si sotva vzpomene... Znate to nekdo? Poradte prosim. Diky.

Diky za informaci! Ja se muzu na lepenku kouknout akorat tak, kde vycuhuje kolem domu zvenku. Ale uz pochybuju, ze by tam byli dali tu antiradonovou vrstvu. Jsme stredni radonove pasmo, takze asi musime dodatecne izolovat proti radonu. Dum ma ve svahu garaz a kus sklepeni, takze obytne prizemi je z jedne strany v urovni zahrady, a z druhe je to vlastne prvni patro. Izolaci tedy damey nejspise ted na podlahu v prizemi, kde je hruby beton pres hurdisky, na nem je jenom vlhkostni "IPA" svarena. Nez na to dame polystyren a svrchni beton, tak asi musim do kazde mistnosti na tu IPU natahnout nejakou tu antiradonovouv folii, ale nevim, zda to muze prijit jen tak ode zdi ke zdi - podrezavat zdi vevnitr domu, to je asi nesmysl, ne? nemam zdani, jak potom se to kolauduje. diky.

Pokud něco chrání proti prostupu vody,brání to i procházení radonu.Uvědomte si,všichni,že molekula radonu je mnohokrát větší než molekula vody.Takže tam,kde i voda prosákne,nemá radon šanci projít.A pořád tvrdím,že je nebezpečí radonu přehnané a zamerikanizované.
JABRAKA

Panove, dekuju vsem, ja si taky myslim, ze to mozna v mem pripade, kdyz neni celkova anti radonova izolace pod domem, bude jen flikovani, ale asi to udelat ode zdi ke zdi musime kvuli kolaudaci, hadam. Vim, ze jsme na stredni urovni radonu, takze neco mit mame. Tohle holt mel clovek vedet, kdyz kupoval stavbu...

Bydlel jsem u Rožínky,asi km od šachty,všude radioaktivní voda a životní průměr obyvatel byl 85let.V jediném domě nebyla izolace proti radonu.Opravdu je to Amerikanizace.A rostou tam nejkrásnější hřiby z vysočiny.RádyjoaktyvŇý.

Nu není radioaktivita jako radioaktivita.Především specielně u radonu jde o izotop,který při svém rozpadu vyzařuje především částice alfa a beta.Ty,jak známo z fyziky,nepronikají vzduchem více jak několik decimetrů a zastaví je na příklad list papíru.Poločas rozpadu atomu radonu je 3,8 dne.Takže tolik k záření z radonu.Na našem území mimo jiné je obsah radonu velice nízký,kromě několika specifických míst(Jáchymov,Příbram)Nejvíce škodlivé jsou produkty po rozpadu radonu,izotopy polonia,olova a další.Tvoří aerosoly a s nimi se prach dostává do vzduchu.
Jednou z vlastností radonu je jeho výtečná rozpustnost ve vodě.V 1l vody se rozpustí za vhodných podmínek i 1/2l radonu.
Zajímalo by mne také,pokud někdo zkoumal výskyt rakoviny plic,zda také vzali v úvahu to,zda pacient kouřil a kolik.Jestli by se nemělo do zákazu kouření investovat tolik,jako do izolace radonu.
JABRAKA

Máte v projektu výpočet tloušťky protiradonové izolace na konkretní radonové riziko? Z výpočtu bude stanovena minimální potřebná tl konkretní hydroizolace. Uvidíte, že i při středním riziku máte izolaci proti radonu značně předimenzovanou. Vyjde vám potřebná tl třeba 0,05 mm a přitom máte izolaci tl 3 nebo 5 mm!!!! Byl bych uplně v klidu.