Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Větrací komín na střechu garáže

Ahoj,
dlouho jsem hledal nějaké fórum, kam bych se obrátil s tímto problémem. Jsem rád, že jsem na Vás narazil.

Trápí mě poměrně vysoká vlhkost v garáži... Když ji déle nevyvětrám vyšplhá se i na 85 %...

Podlaha není nejnovější, trochu dodrbaná, poraskané ne, každopádne je to solidné vrstva betonu, pod ní ipa a další vrstva... Troufám si tvrdit, že spodkem to nevhlne..

Nejmarkantnější problém je ventilace.. Moje garáž je typická řadovka stará asi 30 let.. ze zadu společná zeď s protější garáží - takže dvojitá řadovka.

U těchto garáží je ventilace řešena mřížkou vedle vrat a komínkem úhlopříčně vrohu protější zdi, výjimkou jsou krajní garáže, které mají otvor vzadu do boční zdi... Má garáž byla zřejmě kdysi původní.. Protože komínek nemá.. Pouze je otvorem spojená s krajní garáží (dále je tam zadeklované okno, což potvrzuje dodatečné dostavení).. Při koupi jsem tohle bohužel přehlédl.. Ale tahle ventilace nefunguje..

Mé provizorní řešení je instalace ventilátoru do bočního otvoru a ventilace vzduchu směrem k sousedovi.. (časový spínač, celkem 1-2 hodin denně.. Toto provizorium ještě není vprovozu.. Ale už hledám účinější variantu. Bohužel se bude muset dostavět komínek... Střecha je jakási dřevěná.. (zkátka ne beton) přesnou konstrukci neznám ale umístil bych jej přesně tam, kde jej mají ostatní garáže). Dále jsem hodně přemýšlel nad zachováním izolace - nyní IPA.. funkční... Bylo mi porazeno vytvořit takovýto plechový límec (limec.jpg) a následně jej zavařit IPOu.. Myslím že je to perfektní řešení..

Chtěl bych se do toho pustit, jen nevím jestli si na to troufnout, nebo najmout raději nějakou firmu:( (vyklízení garáže, náklady, nervy)..
Díru bych asi vytvořil odvrtáním otvorů po obvodu kružnice požadované velikosti... Dlouhým vrtákem (350/400mm vrták do kamene by měl být dostačující), následné vyklepnutí kladivem.. Kovový límec bych nechal udělat na zakázku podle sklonu střechy.. A Ipu bych snad mohl navařit horkovzduškou, kterou pořídím v tescu nebo Obi.. Asi to zní trochu naivně... Ale vzhledem k tomu, že nemám známé v žádné stavební firmě, moc se mi do toho nechce..

Eventuálně máte ponětí kolik by taková práce stála?

Děkuju za postřehy, A. Wertheim, Havířov

důležité pro to aby to mělo tah je výškový rozdíl sání (dole), a vástup nahoře. Pokud je to v jedné úrovni pak je to na houby. Většinou se to pak řeší tak, že se za sání natáhne trubka dolů k zemi. Jinak by to neměl být v zásadě problém. Tak jak to popisujete by to mohlo jít v poho. Akorát pozor na přesah toho límce aby byl tak kolen 15cm. Podlepil bych ten límec FIXALLem a přišrouboval a přetáhl IPU. Správně by se měla IPA původní pozvednout, pod ni podložit tu ke komínu, zatavit horkovzduchem v pohodě, a odshora ještě jednu vrstvu, obě vytáhnout po komíně kolem 10cm nhoru, ak vzít pruh a omotak tolem, aby to vypadalo.

Zdravím,
díky moc za odpověď a přínosné info - těch 15 cm byla myšlena délka plechového "podstavce" směrem od trubky že? Já právě zvažoval 5 cm.. což by asi nebylo moc, taky jsem spočátku zvažoval použít jen záplatu kolem komínku... Eventuálně aby záplata začala na střešním zlomu (protože ten komín bude poměrně blízko zlomu střechy k zadní sousedské garáži) Souhlasím s provedením celého nového pásu, to je ovšem už nad mé schopnosti... Navíc pokud se pásy překrývají podélně.. muselo by se to udělat zřejmě celé znova..

ad b) Přesně tento samočinný ventilátor jsem zvažoval umístit nahoru! :) Je to perfektní věc, hledal jsem taky kompletní řešení, pod heslem "odvětrávací komín" jsem nalezl pouze komplet na taškové střechy.. Tak děkuju moc, teď to důkladně prostuduju..

Jen už mám mindrák z výběru firmy, s žádnou v okolí nemám zkušenosti..

to je šroubovací, není nutno řezat, jen prodloužit, a oni určitě m,ezikus mít budou, a udělat co nejdelší aby vznikl komínový efekt, s ohledem na okolí aby to zase netrčelo. Ještě vych zvážil jestli nevzít ten co má ještě motor. Jo nyní mi došlo že střecha je šikmá . Nahoře na stránkách mají kontakty tak napsat a poptat se, jestli mají šikmé provedení. Hlavice by asi měla být rovně. Uvidíte.
Pokud chcete pokládat IPU, tak si ji nechte rozvinou na zemu na slunci aby přestala držet smotaný tvar, a pak je to už sranda. znovu smotáte měkkou, a plamenem nebo horkovzduchem odspodu ohřehete, obě plochy a pomalu pokládáte aby se asfalt spojil. Jsem dělal celou střebu na boudě, není se čeho bát.

Zde dle detailnější fotky bych si šroubovatelností jist nebyl, úprava by asi neměla činit problém, u klempíře bych nechal vyrobit rouru která by vyplňovala i plášť díry ve střeše a nad límcem by se zlomila..

Ten okolní plech po obvodu taky srovnám, jen nevím jestli mám do původní ipy vykrojit čtverec, anebo to na ni přilepit(tady bych se poradil čím)? Počítám zatím s jedním '"korečním 1/5 pruhem", začínajícím na zlomu, který by snad neměl narušit funkci střechy.

O hybridu nemohu ani uvažovat, i u téhle nejlevnější se obávám vandalismu:(

Jinak opravdu děkuji za rady paule

Jo ještě bych se chtěl ujistit... koukal jsem po vrtácích, a delší než 150 mm pracovní délky už byly na nějaké jiné (nestandartní) vrtačky... NA netu jsem natrefil i na standartní vrtáky 350mm , to bude asi vyžadovat výkonější vrtačku.. ale na druhou stranu ta máslová střecha pro něj asi nebude žádná zátěž

no já bych udělal jen :-D:-Dotvor v IPě, pak ji nahřál kolem otvoru a ten plech na tu starou přilepil. Pak vyvrtal a ukotvil, možná by se hodily kovové hmoždinky, ale jestli je střecha jen hurdiska, tak to pak nevím. Po uchycení by stačilo na sadit velký čtverec z IPY s otvorem na rouru, proříznutým do kříře ale 2x, tak aby vzniklo 8 špic , nasadil ohřál obě , slepil, ohříl ještě odshora a špachtlí rozetřel zby se to spojilo. špice se nahřejí také odspoda a přilepí na rouru. Tohle se dá udělat i 2x vždy větší čtverec. Nakone paásek kolem plechu a zakrýt ty špišku IPY, možná je bude nutno přikrátit.
Jo tu rouru by bylo dobrý nechat udělat jak píšeš.
Koukám, že než to trady probereme, bylo by to už hotový...:-D

NO s vrákama je to různé ale dostanou se dlouhé do normální vrtačky, nebo šikovnej borec ti dokáže v soustruhu navařit nádstavec.

Ta hlavice je určitě nasazovací, má zářezy pro šrouby a matky černé. Jak by to jinak vyrobili???

No jasně souhlasím, spíš sem myslel jestli tam nejsou nýty nebo tak, ale asi máte pravdu.. Opravdu moc děkuji, bojím se toho jako čert kříže:) (zkušeností moc nemám), a pustím se už do shánění...

Pokud bych netrefil trám, asi bych to nešrouboval, ale myslím že díky rouře, kt. povede do střechy to bude stabilní..

Opravdu děkuju, zasloužilo by to nějakou pozornost.. Uvidím jaký bude výsledek:)

ne ten se roztaví jak se to ohřeje...., protože za tepla. slunečna by se ti to mohlo nekontrolovatelně slepit...., zvlášť na rozpálené střeše kde to skoro už teče. Taky se to nedoporučuje dělat v poledne , ale za přiměřeného tepla. Ale když není vyhnutí však to znáte....

Ahoj,
děkuju že se zajímáš. Vzhledem ktomu, že jsem v létě trávil dost času v garáži a tím pádem udržoval dobré klima a navíc vysoké poptávce po klempířích, jsem se rozhodnul odložit tuto operaci na podzim. Sám se do toho raději pouštět nebudu, ale jsem si jistý navrženým postupem, který bych rád realizoval.

Dále jsem spozoroval, že ideální by bylo přes noc nevětrat.. To je venku docela vlhko.. Pokud strávím den v garáži, tak na druhý den ráno je větší vlhkost venku.. Pokud ale pár dní garáž nenavštívím, její vlhkost postupně stoupne..

Doufám, že se věci dají rychle do pohybu.. Potřebuju najít šikovného pomocníka..

Nedá mi to abych si trochu nerýpnul,ale nebylo by přece jen levnějsí a jednodušší dát do toho zaslepeného okénka větráček. Ta hlavice je super... ale pokud to není dost vysoko /jako že není/ nevydrží tam ani pár dnů :-/

dal bych větráček 12x12cm cca 150 Kč třeba

http://www.ges.cz/?ipp=12&lang=cz&cur=CZK&or=price ,asc&page=index&of=1&gcat=XG9&inc=detail&gesid=GES 07100027

a spínací hodiny z bau... za 50 Kč

celkem 200 Kč a zbylých 1800 utratit líp ;-):-):beer:

Vlada

No jo chlapi to souhlasím.. To bylo první alfa řešení které jsem provedl - ventilátor z aukra a spínací hodiny... Jenže vedle je garáž a ta výměna vzduchu nejde extra hladce... Každopádně se spínačky po dvou týdnech "podělaly", tak byly měsíc na reklamaci... Jednodušší to je, ale ne tak funkční..

PS s turbínkou máte pravdu, ale ten komín by to opravdu chtělo snad natrefím na někoho...