Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zateplení stropu a obložení palubkami

Zdravím vespolek,
žádám o radu při izolaci stropu a jeho obložení palubkami. Jde mi zejména o pracovní postup, jak to udělat správně a bez zbytečné dřiny? Nejlépe heslovitě, bod po bodu.

Takže nějaké info:
místnost s trámovým stropem, na trámech fošny, na fošnách zásyp a půdovky. Nad místností je nezateplená půda (v budoucnu možná půdní vestavba).
Prostor mezi trámy v místnosti bych chtěl vyplnit vatou (mám koupenu Knauf Insulation 140mm), dále mám koupenou paropropustnou folii a palubky.
Původně jsem si to představoval, že bych tam "nějak" nacpal izolaci, na trámy přímo přitloukl začišťovací lišty a palubky tam jenom nasunul (kolmo k trámům) - varianta a).
Ale bude tam ještě ta fólie, takže asi bude potřeba nejdřív přidělat k trámům hranoly, vložit izolaci ("přišněrovat" provázkem?) a připevnít folii - jak? Sponkovačku nemám. A palubky pak natlouct na ty hranoly? Výsledkem by mělo být to, co je u varianty b).

Náčrtek:
[http://kutilska.poradna.net/file/view/178-izolace-  stropu-gif]

Zkoušel jsem hledat nějaké informace, ale moc moudrý jsem z toho nebyl:
http://poradna.estrechy.cz/i-1052-Izolace-stropu-n ezateplene-pudy
http://poradna.estrechy.cz/i-4652-izolace-stropu-z evnitr

Děkuju za pozornost a každou radu.

Stylové obývací stěny a další krásný nábytek za super cenu na favi.cz (inzerce) (reklama)

Tak chlapi, neblbněte a hoďte do placu nějaký váš názor... ;-)

Nebo to zfušuju a budu vás pak chodit strašit ve spaní! :-p

Tento týden bych se chtěl do toho pustit asi podle tohoto scénáře:
1) natluču hřebíky do trámů ze stran
2) vložím mezi trámy izolaci a napnu mezi hřebíky drátek
3) natluču na trámy začišťovací lišty
4) na lišty položím palubky

Takže tu folii mám v plánu vynechat. Jestli teda ještě může někdo něco poradit, budu rád. Díky.

Jd eo to, že izolaci bych stejně asi nebyl schopen utěsnit tak dokonale. A špatně udělaná parozábrana by IMHOj mohla způsobit víc škody, než když tam nebude vůbec. Když to začně mokrat, tak to alespoň bude mít možnost vyschnout, s tou fólií by se to akorát zapařilo.

Nad tou místností je ještě půda, takže ten přechod teplot snad nebude tak drastický.

Sice nemáš sponkovačku, ale ta se dá dneska pořídit už za tři kila (na jedno použití :))). Tak ten vixlajvant přicvakat v krajích. IMHO i neutěsněná parozábrana je lepší než žádná. Se to pak nenacucá celé.

Místo té vaty bys tam nemohl narvat polystyrén? Tomu mokro nevadí a parozábrana není nutná.

Jestliže to ještě nemáte hotovo, dovolím si nesouhlasit a varovat. 14 cm je žalostně málo, píšete že máte, cituji: "mám koupenou paropropustnou folii" opět velice špatné. Vzniknou Vám tepelné mosty, více se bude srážet vlhkost a dopadne to špatně. Třeba jako na fotce.
Doporučil bych zateplení na studené straně, tedy na půdě. Až budete dělat podkroví, použijete vatu do
podkroví.
Zvažte, zdali nepoužít správný postup.

Děkuji za odpověď, ale "bohužel" už mám hotovo (viz příloha). Tím obrázkem mokvající izolace a plísně na zdi jste mě docela vyděsil. :-/

Píšete, že 14 cm je žalostně málo, ale vycházel jsem z toho, že dosud tam nebyla žádná izolace, takže lepší něco než nic a také výška trámů neumožňovala použití silnější izolace, jinak bych ty trámy celé zakryl, což jsem samozřejmě nechtěl.

Rekonstrukce podkroví je zatím v nedohlednu, proto jsem volil izolaci stropu. Až tam nějaký podkrovní byt bude, tak snad ten tepelný most nebude tak velký?

Ano, pěkně to vypadá (oproti původnímu stavu), jen aby to nedělalo nějaké problémy...

Na těch trámech jsou fošny, na fošnách zásyp (nějaká směska prachu, škváry, třísek) a nakonec půdovky.

Takže už tam asi žádná další izolace nelze udělat nebo ano?

Samozřejmě, až by se ta půda jednou předělávala na bydlení, tak by se určitě muselo řešit složení podlahy a izolace.

právě že lze,
....a nakonec půdovky. Pak zamést půdovky a položit desky vaty (je dobrá cena) na ně. Pokud je potřeba pochozí půda, lze to. Vatu klidně ve dvou vrstvách a křížem. Až budete potřebovat dělat podkroví, tak tu vatu přendáte z půdovek mezi krokve.
Vezměte kalkulačku a počítejte.... vyplatí se to?

Dobrý den
. Trochu obnovím toto téma, Jsem ve stejné situaci. Trámy, desky, hlína, nevytápěná půda kde už se nebude nic budovat. Takže mezi trámy budu dávat nové podhledy, palubky. Případné zateplení bude až na půdě. Tu folii dát ze strany místnosti mezi podhledové palubky a záklop, nebo ji rozmotat na půdě a na ní dát vatu? Nechat zásyp nebo jej odstranit a záklop očistit? Dát parozábranu-parotěsnou, nebo paropropustnou folii. Když dám paropropustnou, tak jaký to má smysl, když přes ni bude vlhkost prostupovat do vaty? Děkuji

Michale,
nejlépe je dát parotěsnou folii co nejblíže teplu, což by bylo pod palubky, ale nesmíte propíchat folii hřebíky.
Pokud chcete dát folii na podlahu půdy, musí se spočítat součastná tepelná hodnota stropu a přidaná vata. Folii nesmí být nad rosným bodem. Laiky, pokud dáte hodně izolace nad folii, klidně tam může být. Pokud dáte málo izolace, tak parotěska tam být nemůže.