Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem El.sporák

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na připojení el. sporáku v panelovém bytě, našel jsem typ Mora Mec 56103 GW, kde se uvádí příkon el 220v, myslíte že je tento spotřebič vhodný a bezpečný? Takže by mohl být zapojen normálně do zásuvky? Jak to, že ostatní el.sporáky jsou na 380v? Děkuji za odpověď. Martin

Za předpokladu, že bude připojen na dostačně dimenzovaném, samostatně jištěném obvodu není důvod k obavám. Nejsem elektrikář tak doufám, že nebudu uvádět v omyl, když napíšu, že by přívodní vodič měl být meděný 2,5 mm2 a jistič 16A. Pak bude zcela bez pochyb bezpečný. Tolik názor elektro-laika. Proč jsou ostatní na 380 vám musí odpovědět profi elektrikář.

sHpyOOn ve svém příspěvku říká správný názor, přesto Vám to trochu upřesním. Příkon sporáku je jeho výkon vyjádřený ve Wattech, t.zn. každá ploténka má svůj výkon a je od 1200 W až 2000W včetně trouby. Podle celkového výkonu se tedy určuje průřez vodiče, aby nedocházelo k nadměrnému ohřátí a následnému zkratu. To co říkáte je napětí ve Vašem případě 220 V. Moderní sporáky mají svorkovnice, kde můžete použít napětí jak 220 tak 380 V. Při použití 380 V se nemusí používat tak dimenzovaný kabel, protože se přívod dělí na menší počet plotének, tudíž není tak namáhán. Při následné poruše Vám hřeje polovina sporáku, kdežto při 220 V nevaříte. Samozřejmostí je samostatný přívod nezávislý na elinstalaci v bytě. Na normální zásuvku můžete maximálně připojit dvouvařič!

Tento sporak ma prikon 3,4kw,coz je kolem 15A,tak to muzete pripojit na zasuvku,za predpokladu ze mate 2,5 drat a 16A jistic ale lepsi by bylo kdyby jste zasuvku rozebral a misto ni tam dal venecek a pripojil naprimo.