Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Betonový věnec kolik

ahoj stavím si barák obvodové zdi mám tlouštku 40 cm jaká minimální tluška věnce přemýšlel jsem ze to obezdím příčkovkama phoroterm o síle 11,5 cm tím mě vznikne věnec pro beton o síle tl:25cm a výška věnce 24 cm bude to stačit?
díky

zdravim vazeni radci ...

tak resim podobny problem.
Postavil jsem stodolu, sloupy 45x45 mezi nima 15cm pricka z klasickych cihel.
Na 13m delky je 6 sloupu (2 okrajove a 4 mezi).
Statik mi spocetl venec 30x30cm armovany 12tkou roxorem, 3 pruty dolu a dva nahoru.

Zetepleni u mne nehraje roli, vysvetlil mi ze u mne se ani tak nejedna o klasicky venec jako spis o "preklad" ktery vahu krovu a podlahy roznese na ty sloupy ...
Navic to nebude klasicky venec dokola ale pouze na stenach, stity zustavaji stavajici po stare stodole a nenesou nic.

Co tak ctu tady cisla od Vas, tak mi to prijde nejak moc ...

Mel by na to nekdo nejaky nazor?

Úplně jsem zapomněl. "Hupy" roznášejí smykové namáhání. viz prvek 2 na obr.

V ohýbaném prvku vznikají vlivem posouvajících sil dvě hlavní napětí: tahové a tlakové. Tlakové napětí bezpečně přenese beton a z hlediska smykového namáhání nás zajímá napětí tahové, které způsobuje tahové trhliny v průřezu. Působením tahových napětí se začínají od líce podpory objevovat smykové trhliny. Tahová napětí mohou být zachyceny pouze betonem (u velmi malých posouvajících sil), nebo betonem a třmínky, nebo betonem, třmínky a ohyby (u velkých posouvajících sil). ...zdroj

[imagebek227.gif]