Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakou použít kapacitu kondenzátoru?

Ahoj,

potřeboval bych poradit, jaký kondenzátor zvolit pro alarm do auta. Jde mi o prodloužení signálu na relé - při odemčení dveří přivede servomotor napětí na relé, které potřebuji podržet sepnuté cca 2 vteřiny - vývody totiž propojí spínač mobilu, který mi zavolá. S relátkem bych dal paralelně kondenzátor.
[893_schema_tn.jpg]
Zkoušel jsem kapacitu 2000 uF, to bylo ale pořád málo (prodloužení jen cca o 0.3s), větší kondenzátor už nemám. Dá se tedy nějak spočítat, jaký kondenzátor mám koupit, aby podržel sepnuté relé cca na ty dvě vteřiny? Relé má napájecí napětí 12 V při 200 mA.

Díky.

na dvě vteřiny by to musel být skutečně kondenzátor "jak prase". Nějaký zpožďovací obvůdek, viz příspěvek výše, je to pravé a v konečném součtu budou součástky levnější, než ten kondenzátor.

No, popravdě - ve slaboproudu moc zběhlý nejsem, a chtěl jsem to vyřešit pokud možno co nejjednodušeji...
Kdybych sehnal kondenzátor třeba 10.000uF nebo více, tak by to nemohlo fungovat? Nebo to bude již ten shora uvedený "kondenzátor jako prase"? :)
Děkuji

Kondenzátor ve tvém případě bych do začátku zkusil okolo 200nF, podle potřeby přidáš, nebo ubereš.
Tranzistor - vezmem to naopak - máš něco doma? Pokud nemáš, tak cokoliv, co zvládne proud vyšší, než je v relé. Možná budeš potřebovat na tranzistor malej chladič. Nejjednodušší je na montáž tranzistor v pouzdru TO220. A těch 12V zvládne snad každej tranzistor.

Ještě do toho schématu bych doplnil ochrannou diodu a to v závěrném směru paralelně k cívce relé. Je to ochrana obvodu proti proudům indukovaným cívkou relé.

Dobrý den,neumím to spočítat,stavím podle vymyšlených schemat,ale již jsem došel logickou cestou k určitým výsledkům,místo odpůrku bych použil trimr,mám totiž něco podobného v líhni,bohužel schema bylo z vypůjčené staré knížky ,kterou jsem vrátil.Je to tam řízeno trimrem,dobu sepnutí totiž měním,spíná to otáčení vajíček na válečkách,ale každé vajíčko má jiný průměr,tudíž jiný čas sepnutí,maká to perfekt.Když Vám to nepůjde,tak se pokusím knížku vypůjčit a schemátko zveřejním.