Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Dřevo na okna

Budu kupovat dvě dřevěná okna. Mám nějaký nabídkový list, ve kterém píšou, že okna budou z nastavovaného smrku. Ten ve mně podle názvu nebudí moc velkou důvěru – je to běžný materiál? Má po technické stránce rozumné vlastnosti? (Nebude třeba moc měkký? Nezůstane v něm rýha po každé větší masařce?)

Protože dřevo také velmi dobře izoluje a smrk je na tom nejlépe ze zde běžně dostupných dřevin, používá se spolu s borovicí na výrobu oken nejčastěji, tedy je to běžný materiál.
Moderní okna se vyrábí z EURO profilu, což je polotovar z technologicky speciálně upraveného dřeva a protože se vyrábí v metráži, býva označován také jako nastavovaný.

Zdravím,
nastavovaný, neboli CINKOVANÝ profil, je to nejběžnější a také nejlevnější, co se dá u EUROOKEN sehnat. Je to logické, hranol dřeva ( smrku, nebo borovice )nemusí být po celé délce bez kazu, suku, smůly ...atd.. Proto stačí kus ( 20, 30 50 cm dle firmy)který se potom nastaví dalším bezvadným kusem. Je problém u světlých barev, že CINK je vidět, u tmavých odstínů, je CINK takřka, či zcela neznatelný.

To co je na obrázcích je odstrašující případ, tohle snad dělali na koleni doma. Nevím proč to nereklamovali, záruka bývá 5 leta to dokonce i na barevnou stálost.

Z borovice je hranol kvalitnější, ale špatně se z ní dělá, hlavně pro její smolnatost. Poté bývá problém v namoření na stejný odstín a zákazníci remcají, ikdyž to na funkci nemá vliv.
Další profil je FIXNÍ hranol a poté MERANTI. V kuse , bez napojení a také dražší o 6 - 10 % .