Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kroutící moment

Chtěl bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi MĚKKÝM kroutícím mometem a TVRDÝM? Chtěl bych si koupit šroubovák na sádrokarton a tam je vždy uváděn jen měkký a jen nějakých 7-15 Nm, což mi přijde v porovnání s akku vrtačkama málo. Chci s ním spojovat nejen sádrokartony, ale i OSB desky, fošny trámky.... díky

Maximální měkký kroutící moment je takový, jakým akumulátorový šroubovák dokáže ještě plynule otáčet bitem a šroubovat než začne "procvakávat". Maximální tvrdý kroutící moment je takový, jaký šroubovák dokáže vyvinout v rázech při "procvakávání".

To znamená, že když máte tvrdý/měkký třeba 30/15, znamená to, že plynule se bude šroubek otáčet maximálně silou 15 Nm. Když bude potřeba síla vyšší, začne "procvakávat", přičemž zvládne šroubek dotahovat sice pomaleji, ale zato větší silou - až 30 Nm.

Jsou to samozřejmě maximální hodnoty, šroubováky mívají stupnici nastavení kroutícího momentu, takže tyto maximální hodnoty lze snížit, když je to potřeba.