Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak se dříve nýtovalo?

Řešíme s kámošem jednu věc - jak se dříve nýtovalo? A hlavně třeba nýty, kterými jsou spojeny části mostů a jiné těžké konstrukce? Nějak si neumím představit, jak před 100 lety "rozklepávali nejtek" s velikostí hlavy třeba 3 cm... Víte někdo?

Nýtové spoje

Nýtuje se ručně, pneumatickými kladivy nebo nýtovacími lisy.

Nýty o průměru 8 mm a větší se zásadně nýtují za tepla. Před vsazením do děr se nýty ohřejí do jasně červeného žáru a zbaví se okují. Nýtování musí být ukončeno při nejnižší teplotě 500 °C tj. při tmavě červeném žáru. Do této teploty musí být při strojním nýtování udržovat tlak lisu. Není dovoleno použít nýtů přehřátých, popř. spálených.

Při ručním nýtování pneumatickými kladivy se k přidržování používá pevných podpěr, nikoli páky. Při nýtování nýtů svěrné délky větší než 4,5 průměru nýtu je nutno zajistit zvlášť pevné přidržování, např. použitím opěrného pneumat. kladiva nebo jiné technologie.

Dlouhé řady nýtů se nýtují od středu pravidelně střídavě ke koncům dílce. Při nýtování několika rovnoběžných dlouhých řad nýtů se takto postupuje současně ve všech řadách.

Dosedací a závěrné nýtové hlavy musí být provedeny s dříkem nýtu a musí dobře dosedat po celé ploše. Závěrné hlavy musí být zcela vykovány a nesmějí mít trhliny, vrypy nebo záseky. Dovolené úchylky nýtových spojů a jejich rozsah stanoví ČSN 73 2611.

Jednou jsem viděl nějaký starý dokument. Rozžhavený nýt z výhně popadli a pomocí plechového trychtýře si ho přehodili o pár metrů výš, (po třech metrech seděl na traverze jeden pomocník s trychtýřem) tam šup do díry a dva maníci už do něj mydlili. Resp. jeden a druhý to držel proti. Neuvěřitelný koncert Do 10. vteřin byl ten nýt o šest či více metrů výš a usazený k rozklepání.